SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2023 pod znakiem rozwoju sieci 5G

Według prognoz Związku Cyfrowa Polska ten rok upłynie pod znakiem rozwoju sieci 5G, m.in. za sprawą uwolnienia częstotliwości po przeprowadzeniu ich aukcji. Rozwijać się będą również sztuczna inteligencja, rozwiązania chmurowe oraz pracy nad poprawą cyberbezpieczeństwa.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Według ekspertów Związku Polska Cyfrowa rozpoczęty właśnie rok będzie przełomowy, jeśli chodzi o budowę sieci piątej generacji w naszym kraju. Stanie się to m.in. dzięki aukcji 5G - Urząd Komunikacji Elektronicznej pod koniec roku, ogłosił start konsultacji dokumentacji aukcyjnej pasma C (3480-3800 MHz).

Sprawne przeprowadzenie aukcji 5G jest niezwykle istotne zarówno dla branży cyfrowej, jak i użytkowników, bo to jedyna droga do prawdziwie szybkiego i szeroko dostępnego internetu, skrojonego pod XXI wiek. A do tego odpowiednio zabezpieczonego, co w dobie fake newsów, phishingu, cyberataków i rozwoju cyberprzestępczości jest niezbędne – mówi Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.  

Jego zdaniem, 2023 roku firmy i miasta powinny wykorzystać na przygotowanie się na wdrożenie 5G, by zaoferować klientom i mieszkańcom nowe usługi i rozwiązania. – Mowa tu na przykład o smart cities, ale też o Internecie Rzeczy, dzięki któremu możliwy będzie rozwój smart home. Sieć nowej generacji to także ewolucja w motoryzacji, w tym w komunikacji publicznej – zaznacza Kanownik.

Ekspert Cyfrowej Polski przewiduje również, że przemysł coraz chętniej będzie stawiał na budowę sieci prywatnych nowych generacji. – Sieć nowej generacji pomoże automatyzować i robotyzować produkcję. A to w efekcie przyczyni się do wzrostu polskiej gospodarki poprzez inwestycje w nowe, zaawansowane technologie – zaznacza. Przyznaje jednak również, że będzie to wyzwanie dla przemysłu, który musi się do tego przygotować, m.in. poprzez zapewnienie odpowiednich wykształconych kadr.

Cyberbezpieczeństwo zyskuje na znaczeniu

Cyfrowa Polska w swoich prognozach na 2023 r. podkreśla również, że w nowym roku na znaczeniu jeszcze silniej przybierze rozwój cyberbezpieczeństwa.

– Poprzednie lata, a w szczególności 2022 rok pokazał, że choćby ze strony takich krajów, jak Rosja i Chiny, płynie ogromne zagrożenie dla krajowej infrastruktury krytycznej. Jednak zagrożeń tylko przybywa, zarówno dla firm, jak i całego państwa. W transformacji cyfrowej to właśnie gałąź cybersecurity będzie jedną z najbardziej intratnych, bo firmy i administracja publiczna będą łożyły coraz większe środki na poprawę zabezpieczeń cyfrowych – mówi Michał Kanownik. Jego zdaniem, obecny i prognozowany trend, to ogromna szansa dla rodzimej branży cybersecurity, która przez ostatnie lata dynamicznie wzrasta i oferuje usługi nie odbiegające jakością od zagranicznych konkurentów.

Obecny rok upływał będzie również pod znakiem szeregu implementacji ważnych przepisów w zakresie cyberbezpieczeństwa - chodzi m.in. o nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC). Cyfrowa Polska podkreśla, że dzięki nie możliwe będzie wykluczenie dostawców wysokiego ryzyka, co wprost przełoży się na jeszcze sprawniejsze podniesienie cyberbezpieczeństwa.

Do zmian legislacyjnych powinno dojść w tym zakresie również na szczeblu unijnym – chodzi tu m.in. o implementację Dyrektywy NIS2 oraz prace nad Resillance Act. Ma ona zwiększyć obowiązki w obszarze cyberbezpieczeństwa głównie wobec średnich i dużych firm z sektora energetycznego, transportowego, medycznego, finansowego oraz dostawców cyfrowych.
Z kolei Resillance Act ma ustanowić wspólne standardy cyberbezpieczeństwa dla urządzeń podłączonych do sieci. Na początku trzeciego kwartału 2022 roku rozpoczęły się publiczne konsultacje projektu tego rozporządzenia. Po implementacji tych przepisów wyeliminowane zostaną luki w zabezpieczeniach. Regulacje mają też służyć lepszemu informowaniu użytkowników o dobrych praktykach w celu zwiększenia ich bezpieczeństwa.

Rozwiązania chmurowe i AI

W kolejnych miesiącach istotny będzie także rozwój sztucznej inteligencji oraz rozwiązań chmurowych. Prezes Michał Kanownik zauważa, że biznes dostrzega potencjał AI, a także narzędzi chmurowych, dlatego Związek Polska Cyfrowa spodziewa się wyższych nakładów firm na budowę i rozwój narzędzi opartych o te technologie.

Także w tym zakresie spodziewane są nowe regulacje, opracowane na poziomie unijnym. W Komisji Europejskiej trwają prace nad AI Act.

– W tym przypadku ważne będzie to, by zwalczając nieetyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji nie stłumić jednocześnie innowacji. Prace mogą rozciągać się przez większość 2023 roku, a to za sprawą wielu poprawek i rozwiewaniu wątpliwości jeszcze na etapie przygotowania regulacji – twierdzi prezes Związku Cyfrowa Polska. Jego zdaniem wyzwaniem na najbliższe 12 miesięcy dla branży będzie podnoszenie świadomości wynikających z korzyści technologii chmurowych. – Tu mamy wciąż braki. Np. z ostatnich badań przeprowadzonych dla Canon Polska wynika, że aż 57 polskich firm nie ufa tego typu rozwiązaniom. Głównie wynika to z obaw o bezpieczeństwo tych rozwiązań – podkreśla.

Postęp cyfryzacji w edukacji

Według ekspertów Związku Cyfrowa Polska 2023 rok będzie okresem postępu w cyfryzacji polskiej edukacji. Zapowiedzią tego ma być opublikowane pod koniec 2022 roku rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki, które nakreśla podstawowe wymagania dla sprzętu elektronicznego kupowanego do publicznych placówek oświatowych. Zdaniem Michała Kanownika konieczne będą zmiany również w programie nauczania, by mocniej postawić na rozwój kompetencji cyfrowych zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

- Z IT Fitness Test, sprawdzianu umiejętności cyfrowych, który przeprowadziliśmy w ubiegłym roku po raz pierwszy w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wynika, że mamy jeszcze w tym zakresie wiele do nadrobienia. W nowym roku ponownie przeprowadzimy taki sprawdzian, by dobrze zdefiniować cyfrowe braki, które mają uczniowie i nauczyciele – zapowiada Michał Kanownik.

Dołącz do dyskusji: 2023 pod znakiem rozwoju sieci 5G

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl