SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

2250 osób do zwolnienia z Orange w latach 2014-2015

Przedstawiciele Orange Polska podpisali z działającymi w spółce związkami zawodowymi umowę dotyczącą programu dobrowolnych odejść w latach 2014-2015. Spółkę opuści 2250 pracowników, z czego 1150 w samym 2014 roku.

2250 osób do zwolnienia z Orange w latach 2014-2015

Informację o zwolnieniach przekazał Polskiej Agencji Prasowej Robert Materna, przewodniczący związku zawodowego "Błękitna Linia".

Materna poinformował, że wstępne propozycje zarządu Orange Polska mówiły o 2900 osób, ale ostatecznie w ramach negocjacji program dobrowolnych odejść obejmie 2250 pracowników, w tym 1150, którzy opuszczą spółkę w 2014 roku.

Przewodniczący związku "Błękitna Linia" podał również, że zarząd Orange zobowiązał się w trakcie negocjacji do podwyżek wynagrodzenia pracowników w roku 2014 i 2015 o minimum 2,5 proc.

Obecnie Orange Polska prowadzi program dobrowolnych odejść na lata 2012-2013, w ramach którego łącznie spółkę ma opuścić 2300 pracowników.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 2250 osób do zwolnienia z Orange w latach 2014-2015

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bezrobotny
a co oni zrobili?
10 8
odpowiedź
User
francja elegancja
Ciekawe czy będą się wieszać jak we francytelekomie? Dajcie spokój Ludzie, znajdziecie następną! watch?v=pdoY0YqWhTQ
9 8
odpowiedź
User
arek321
zostanie tylko Miasteczko Orange w Warszawie, reszta w firmach zewnętrznych albo na bruk, należy podziękować złodziejom Wąsaczowi i Kulczykowi którzy taką potężną firmę sprzedali żabojadom!!!
15 8
odpowiedź
User
bylwtp
Jak spłacamy dług, który zaciągnął francuski rząd na odprawy emerytalne byłych pracowników francuskiej poczty i telefonu?
TP płaci Francuzom m.in. za korzystanie z nowego znaku graficznego (0,06 proc. rocznych przychodów), który narzucili jej zamiast starego logo.
Po zamianie Idei na Orange (za licencję na francuską markę Centertel będzie płacił równowartość 1,6 proc. rocznych przychodów).
TP odkupił od France Telecom 34 proc. udziałów należących do Państwa Polskiego w Centertelu za 3,88 mld zł.
Wcześniej:
TP SA poszło w ręce France Telecom i Kulczyka za 18,6 mld zł .

Średnia wysokość emerytury we Francji € 1.122 w 2008 r.

Przeciętna emerytura byłego pracownika francuskiej poczty i telegrafu we Francji to obecnie ok €2952.

Obecnym problemem France Telecom, jest stan prawny wynikający z artykułu pierwszego ustawy nr 90-568 z dnia 2 lipca 1990 r. w sprawie Organizacji Publicznych Usług Pocztowych i Telekomunikacyjnych France Telecom, z dnia 1 lipca 1991 r.

Ustawa ta mówi, że pracownicy France Telecom i Poczty Francuskiej są "osobą prawną prawa publicznego "określanych jako "operator publiczny" lub bliżej naszemu nazewnictwu, posiadają status "urzędnika państwowego” lub „funkcjonariusza państwowego".

Co z tego wynika dla polskiego pracownika Orange Polska.
Plan emerytalny stosowany w dawnym La Poste France Telecom .
France Telecom zatrudnia ponad 150 tysięcy osób, z czego 97% to urzędnicy objęci specjalnym program emerytalnym jawne zdefiniowanym w francuskim kodeksie spraw cywilnych i wojskowych Emerytalnych (PCM).

Pracownicy podobnie jak u nas w Polsce, mogą samodzielnie, równolegle do ogólnego systemu emerytalnego zapisać się do obowiązkowych systemów uzupełniających przyszłą emeryturę np. IRCANTEC dla pracowników prawa publicznego i AGIRC-ARRCO dla pracowników objętych konwencją-La Poste France Telecom.

Konwencja ta w skrócie mówi, że w odniesieniu do urzędników państwowych, jakimi są pracownicy France Telecom na mocy artykułu 30 ustawy 90-568 z dnia 2 lipca 1990 r. w sprawie Organizacji Publicznych Usług Pocztowych i Telekomunikacyjnych, ustanowiła zasadę, że emerytury urzędników są wypłacane przez France Telecom, a nie przez Państwo Francuskie.
Innymi słowy wszystkie emerytury wypłacane byłym pracownikom francuskiej poczty i telefonu są refundowane przez France Telecom, właściciela np. Orange Polska.

Ponadto, France Telecom zwraca, również koszty wynikające z mechanizmów kompensacji odszkodowania ogólnego związanych z demograficzne dłuższym życiem osób objętych rekompensatą, które ponosi dodatkowo państwo francuskie.

Przeprowadzona przez rząd francuski prognoza mówi, że wartość zobowiązań finansowych z tytułu emerytalnych rekompensat dla urzędników państwowych poczty i telefonu francuskiego, które ma wpłacić France Telecom wynosi na 2011 r ok 27 mld Euro.
France Telecom musi płacić, także dodatkową składkę emerytalną, która w przeliczeniu daje roczną kwotę zobowiązania France Telekom względem rządu francuskiego ok. 150mln Euro rocznie, rozpoczynając od roku 2012. Rekompensata jest gwarantowana nawet dyrektywą Komisji Europejskiej.

Dodatkowa składka jest efektem ponownego przeliczenia przez Brukselę zobowiązania naliczanego od 1997, po prywatyzacji sektora telekomunikacyjnego. Zgodnie z nowym przeliczeniem France Telekom jest winny dodatkowo rządowi francuskiemu, kwotę 5,7mld Euro

Teraz już wiadomo, dlaczego do 2015 roku, szeregi Orange Polska ma opuścić kolejne 7 z 12tys. pracowników Orange Polska.
8 8
odpowiedź