SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

3,3 proc. w I kwartale 2014 - wzrost gospodarczy nabiera tempa

W pierwszym kwartale br. PKB Polski wzrósł aż o 3,3 proc.  - podał w czwartek GUS.

Article

- Dane za pierwszy kwartał pokazują, że nasza gospodarka wyraźnie wychodzi z osłabienia gospodarczego, i ma się coraz lepiej. Nawet uwzględniając fakt, że punkt odniesienia, czyli wzrost PKB w pierwszym kwartale 2013 r. był niski (0,4 proc.). Z wyciąganiem ostatecznych wniosków musimy jednak poczekać, aż znane będą pełne dane o strukturze wzrostu PKB. Ważne jest bowiem nie tylko tempo wzrostu, ale przede wszystkim jego źródła. Ale już teraz można  zakładać,  że na szybkie tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale zapracowały zarówno konsumpcja, jak i inwestycje i zapasy oraz eksport netto.
Wydaje się również, że na wzrost wartości dodanej w 1. kwartale br. w największym stopniu wpłynęły, oprócz przemysłu,  także budownictwo oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Ale wzrosty zobaczymy na pewno we wszystkich sektorach gospodarki, co potwierdza wyjście polskiej gospodarki z osłabienia.
Ciągle do końca nie wiadomo jednak, jak na wzroście gospodarczym odbije się sytuacja za naszą wschodnią granicą. Na razie, w pierwszym kwartale br., negatywnego wpływu nie widać, ale wszystko może się zmienić, bo sytuacja we wzajemnych relacjach Rosji i Ukrainy jest dynamiczna, a tym samym wpływ tej politycznej sytuacji na gospodarkę - także. Dane za kwiecień, które napłynęły z gospodarki niemieckiej (największy odbiorca naszych towarów) i polskiej każą niestety przypuszczać, że zawirowania na rynkach wschodnich dotkną naszej gospodarki.
Wydaje się jednak, że zaplanowany w tegorocznym budżecie 3,3 proc. wzrost PKB jest niezagrożony - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 3,3 proc. w I kwartale 2014 - wzrost gospodarczy nabiera tempa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl