SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

3/4 Polaków przeciwnych wprowadzeniu euro

Niemal 74 proc. Polaków jest obecnie przeciwnych wprowadzeniu euro w naszym kraju - wynika z badania GfK.

Article

W stosunku do poprzedniego miesiąca odsetek przeciwników wprowadzenia euro w Polsce spadł o 4 pkt. proc. (z 78 proc.). Obecnie 41 proc. Polaków jest zdecydowanie przeciwnych przyjęciu przez Polskę wspólnej waluty, a raczej przeciwnych jest 33 proc.

Zwolenników przyjęcia euro jest łącznie 22 proc., w porównaniu do 17 proc. w lutym. Zdecydowanych zwolenników jest obecnie niemal 4 proc., a 18 proc. respondentów raczej poparłoby wprowadzenie euro.

Natomiast 4 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

W większości grup wiekowych, wykształcenia, pozycji zawodowej, klasy wielkości miejscowości, dominuje odsetek przeciwników przyjęcia euro i wynosi od 70 do 80 proc. Jedynie wśród  respondentów lepiej wykształconych (specjaliści, urzędnicy, studenci) oraz mieszkańców Warszawy odsetek przeciwników spada odpowiednio do 60 i 46 proc.

Wyraźne zróżnicowanie opinii na temat przyjęcia euro występuje wśród elektoratów dwóch największych ugrupowań. Przeciwnicy przyjęcia euro zdecydowanie liczniej występują wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości (82 proc.) niż wśród wyborców Platformy Obywatelskiej (62 proc.). W ciągu miesiąca szeregi eurosceptyków stopniały w obydwu elektoratach. W lutym przeciwnych przyjęciu euro było 88 proc. zwolenników PiS oraz 71 proc. zwolenników PO.

Marcowa fala badania została przeprowadzona przez GfK w dniach 6-9 marca 2014 r. na podstawie reprezentatywnej imiennej próby Polaków w wieku 15+ wylosowanej z bazy PESEL. Osoby celowe zostały wybrane w oparciu o dwustopniowy stratyfikowany schemat losowania z całkowitą liczbą realizowanych wywiadów n=1020. Wywiady zostały zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich w domach respondentów (CAPI).

  • Więcej informacji:
  • Euro
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 3/4 Polaków przeciwnych wprowadzeniu euro

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kila
też jestem przeciwna. póki nie będzie dobrze w kraju nie ma co się za to brać. jak na razie mnóstwo osób, w tym ja , jedzie na pożyczonych pieniądzach, więc nie jest łatwo. mi sporo pomógł kredyt gotówkowy z getinu i się cieszę,że najtrudniejszy okres mam za sobą.
9 9
odpowiedź