SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad 325 mln zł od państwa dla podmiotów związanych z o. Rydzykiem

W ciągu pięciu lat podmioty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem otrzymały z państwowych pieniędzy ponad 325 mln zł – wyliczył portal OKO.Press. Najwięcej pieniędzy przyznano dla Muzeum Pamięć i Tożsamość, Fundacja Lux Veritatis dostała ponad 67 mln zł, a wydawca „Naszego Dziennika” – 1,9 mln zł.

OKO.Press podsumowało ile Prawo i Sprawiedliwość przekazało państwowych pieniędzy na „dzieła” związane z o. Tadeuszem Rydzykiem w ciągu swoich rządów: od 2015 do końca 2020 roku. Ogółem wydatkowano na te podmioty 325 034 641 złotych. Najwięcej pieniędzy przyznano dla Muzeum Pamięć i Tożsamość - 184 566 800 złotych. Tutaj najwięcej wydało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2018 roku minister kultury przekazał na muzeum 70 mln. zł, rok później – ponad 47 mln zł, a w 2020 roku – 1,8 mln zł.

- 65 000 000 ministerstwo wyłoży na prace związane z realizacją wystawy stałej toruńskiego muzeum – czytamy w tekście.

Kolejnym podmiotem, który dał najwięcej pieniędzy na firmy i fundacje związane z o. Rydzykiem, był Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: w ciągu 5 lat przekazał blisko 74 mln zł. - W ostatnich latach gigantyczne kwoty płyną do Torunia z Ministerstwa Sprawiedliwości. My doliczyliśmy się ponad 26 mln zł. Ale suma może być znacznie wyższa – pisze OKO.Press.

Lux Veritatis: 67,3 mln zł

Wydawca telewizji Trwam i Radia Maryja, Fundacja Lux Veritatis w latach 2015 – 2020 otrzymał łącznie od instytucji państwowych 67 306 085 złotych. 26,4 mln zł w 2016 roku przekazał Fundacji Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach ugody - za cofnięcie za dotacji przyznanej w 2007 roku na „Prace geologiczne dla poszukiwania i wstępnego ustalenia zasobów eksploatacyjnych wód termalnych z utworów wapienia muszlowego lub liasu w Toruniu”.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w 2008 roku przeznaczyła na Lux Veritatis 5 mln zł na dofinansowanie „Parku Pamięci Narodowej” obok Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, w kolejnym roku na ten sam cel przeznaczono 3 mln zł.

WSKSiM: 23,4 mln zł

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości otrzymała od instytucji rządowych i powiązanych z rządowymi 23 463 155 złotych – wylicza OKO.Press. Ministerstwo Sprawiedliwości w 2016 roku przekazało ponad 2,9 mln zł na „Szkolenia kompetencji medialnych dla pracowników sądów i prokuratury”, finansowane w 84 proc. z środków unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, a w pozostałej części ze środków budżetowych.

Dwa lata później to samo ministerstwo przelało WSKSiM 3 854 225 złotych na „Podniesienie kompetencji w zakresie komunikacji i negocjacji dla sędziów, asesorów i referendarzy sądowych” z unijnego programu POWER.

Jak podaje OKO.press, niemal 2 mln zł (1 988 668 zł) w ciągu pięciu lat otrzymała też spółka Spes wydająca „Nasz Dziennik”. Dziennikarze podkreślają, że prawdopodobnie nie poznali realnych kwot, które były przekazywane z instytucji państwowych do podmiotów powiązanych z o. Rydzykiem, gdyż nie wszystkim instytucjom wysłano zapytania, a państwowe spółki (które też mogły wspomagać te dzieła) nie ujawniają, jakimi sumami wspierają spółki i fundacje z Torunia.

9 kwietnia proces o ujawnienie dotacji

Przekazania zestawienia kwot, jakimi wspomagana jest przez państwo fundacja Lux Veritatis, od 2016 roku bezskutecznie dopomina się Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Sprawę skierowano wreszcie do sądu – 9 kwietnia zacznie się proces karny z tzw. subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko zarządowi fundacji. Na ławie oskarżonych zasiądą o. Tadeusz Rydzyk, o. Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk.

W lutym br. Radio Maryja wydało oświadczenie, w którym bierze w obronę o. Tadeusza Rydzyka przed mediami. - W ostatnich tygodniach różnego rodzaju media usiłują przedstawić o. Tadeusza Rydzyka CSsR jako człowieka działającego ponad prawem, bardzo bogatego, otrzymującego od państwa Polskiego wielomilionowe dotacje, realizującego jakieś prywatne cele. Dotacje, które otrzymały WSKSiM, Fundacja Lux Veritatis, czy Geotermia były poprzedzone konkursami, w których jako podmioty zarejestrowane w Polsce miały prawo uczestniczyć (startować) i dzięki którym Państwo Polskie realizuje swoje strategiczne cele - czytamy w dokumencie, podpisanym przez o. Jana Króla.

Ze sprawozdania finansowego Fundacji Lux Veritatis wynika, że w roku 2018 zanotowała ona 48 mln zł przychodów i 3,33 mln zł zysku netto, wobec 39,48 mln zł wpływów i 1,58 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody z darowizn wzrosły o 14,2 proc. do 34,21 mln zł, z Telewizji Trwam - o 44,7 proc. do 13,55 mln zł, a z książek i płyt - o 55,4 proc. do 242,4 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Ponad 325 mln zł od państwa dla podmiotów związanych z o. Rydzykiem

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Przyjde nocą
Ciekawe ile za to można kupić ośmiorniczek 🤔
0 0
odpowiedź
User
Bart
Skromnie. Myślę że Morawieckiego stać na więcej. Szczególnie że Rydzyk non stop jęczy na antenie, że nie ma za co żyć.
0 0
odpowiedź
User
zwiadowca
Zmarnowane pieniądze. Ciekawe co z takimi pieniędzmi zrobiłaby Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy? Ile szpitali dostałoby doskonały, a przy tym niezbędny sprzęt?
0 0
odpowiedź