SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

340 tys. antyukraińskich wpisów w sieci. Powielają je m.in. Grzegorz Braun i Janusz Korwin-Mikke

Od 1 listopada 2022 roku do 30 kwietnia 2023 pojawiło się ponad 340 tysięcy antyukraińskich wpisów, które uderzają w Ukrainę i Ukraińców - prezentują analitycy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) oraz Stowarzyszenia Demagog. W kwietniu tego roku konta posłów Grzegorza Brauna i Janusza Korwin-Mikkego znalazły się w comiesięcznym zestawieniu najbardziej zasięgowych profili na Twitterze, które powielały antyukraińską propagandę w polskich mediach społecznościowych.

fot. Shutterstock.comArticle

Już po raz piąty analitycy Stowarzyszenia Demagog przy wsparciu specjalistów ds. mediów z Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) analizowali skalę antyukraińskiej propagandy w polskojęzycznym internecie

W ciągu pół roku (listopad 2022-kwiecień 2023) w polskojęzycznych mediach społecznościowych pojawiło się przynajmniej 340 tys. wpisów deprecjonujących Ukrainę i Ukraińców. W samym kwietniu 2023 roku zidentyfikowano przynajmniej 37,1 tys. antyukraińskich wpisów (przy czym analiza wpisów i komentarzy z Twittera obejmuje okres od 1 do 20 kwietnia 2023 roku).

Twitter siedliskiem antyukraińskich wpisów

Od 1 do 20 kwietnia opublikowano 32,1 tys. antyukraińskich wpisów, które miały zasięg na poziomie 4 mln. Wpisy deprecjonujące Ukrainę i Ukraińców opublikowane na Twitterze w tym okresie odpowiadają za ponad połowę zidentyfikowanej przez nas całej antyukraińskiej propagandy, która została opublikowana w mediach społecznościowych w kwietniu.

Na Twitterze analitycy IMM i Demagoga zidentyfikowali 10 kont, które aktywnie powielały antyukraińską propagandę w kwietniu. Wiele z nich od listopada 2022 roku regularnie publikuje wpisy uderzające w Ukrainę i Ukraińców. Aż 7 z 10 kont znalazło się także w poprzednich raportach.

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun udostępnił tweeta, w którym odniósł się do exposé Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua, wygłoszonego w sejmie 13 kwietnia 2023 roku. Poseł Braun sugerował, że szef MSZ zapowiedział włączenie Polski do wojny w Ukrainie (czytamy: „#NieIdźmyNaTęWojnę”). Według niego wypowiedź Zbigniewa Raua to przejaw ukrainizacji Polski.

Z kolei Janusz Korwin-Mikke swoim tweetem wpisał się w antyukraińską propagandę. W tym przypadku posłużono się nieprawdziwą informacją, że Ukraina zabraniała mniejszości rosyjskojęzycznej używać języka rosyjskiego - wskzano w raporcie Demagoga i IMM.

Antyukraińskie konta na Facebooku

Od 1 do 30 kwietnia 2023 roku na Facebooku zidentyfikowano 3,1 tys. antyukraińskich wpisów, co pokazuje stałą liczbową tendencję.

Wiele z najpopularniejszych kont rozpowszechniające antyukraińską narrację na Facebooku  powiela treści uderzające w Ukrainę i w Ukraińców regularnie od listopada 2023 roku. Aż 6 z 10 zidentyfikowanych przez Demagoga i IMM w kwietniu kont znalazło się także w zestawieniu na okres luty–marzec 2023 roku.

Celem raportu jest analiza rozpowszechnienia antyukraińskich komentarzy i wpisów w polskojęzycznych mediach społecznościowych oraz określenie głównych aktorów szerzących propagandę wymierzoną w Ukraińców i w Ukrainę. W tym celu analitycy Demagoga i IMM – opierając się na wiedzy ekspertów oraz na poprzednich analizach – określili 18 słów kluczowych, którymi najczęściej posługiwano się w ramach antyukraińskiej propagandy w Polsce.

Dołącz do dyskusji: 340 tys. antyukraińskich wpisów w sieci. Powielają je m.in. Grzegorz Braun i Janusz Korwin-Mikke

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Javelin
Niech facebook zablokuje te konta i spokój. Albo delete konta.
odpowiedź
User
Banan
Jeśli kogoś bulwersują wpisy o Ukraińcach na Twitterze, to niech się cieszy, ze nie słyszy, co ludzie mówią między sobą na ten temat. Co dalej? Może mandaty za krytykę Ukraińców?
odpowiedź
User
lila
Nikt nie zabrania politykom repezentujacym siebie a NIE NARÓD kochac Ukraincow a od Narodu i tego co mysli wara
odpowiedź