SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

38 proc. Polaków nie wierzy informacjom i publicystyce w TVP, Polsat najbardziej wiarygodny

Programy informacyjne i publicystyczne TVP za niewiarygodne uznaje 38 proc. Polaków, w przypadku TVN jest to 29 proc., a w przypadku Polsatu - 19 proc. 56 proc. respondentów uważa, że większość mediów nie jest bezstronna.

fot. Shutterstock.comArticle

W sondażu CBOS 58 proc. osób stwierdziło, że informacje o wydarzeniach z kraju i ze świata czerpie głównie z telewizji (najczęściej wybierają ją starsi ludzie). Internet jest takim źródłem dla 27 proc. respondentów (zwłaszcza młodych), radio - dla 9 proc., a prasa - zaledwie dla 2 proc.

TVP najpopularniejsza, Polsat dla widzów o poglądach centrowych

Oglądanie informacji i publicystyki przynajmniej w jednej stacji Telewizji Polskiej zadeklarowało 63 proc. osób. W przypadku Polsatu i Polsat News jest to 62 proc., a TVN i TVN24 - 57 proc.

Jeśli chodzi o konkretne kanały, to w Polsacie treści informacyjne i publicystyczne śledzi 54 proc. respondentów, w TVP1 - 53 proc., w TVN - 48 proc., w TVP2 - 39 proc., w TVP Info - 36 proc., w TVN24 - 32 proc., a w Polsat News - 28 proc.

Natomiast jako źródło samych informacji o wydarzeniach w kraju i za granicą 22 proc. Polaków wskazało programy informacyjne TVP1, 19 proc. - TVN, 15 proc. - Polsat, 13 proc. - TVN24, a 10 proc. - TVP Info.

Te preferencje są związane z poglądami politycznymi i poparciem dla konkretnych partii. Informacje i publicystykę w TVP oglądają głównie osoby identyfikujące się z prawicą, w stacjach TVN - z lewicą, a w Polsacie - ludzie o poglądach centrowych.

- W potencjalnych elektoratach partyjnych programy informacyjne TVN częściej wybierają wyborcy PO i PSL, a TVN24 - wyborcy PO. Z kolei na programy w telewizji publicznej najczęściej decydują się zwolennicy PiS. Natomiast Wydarzenia i inne programy Polsatu równie często wybierane są przez zwolenników PiS i PO, a relatywnie najczęściej przez sympatyków ruchu Kukiz’15 i Wiosny - opisano w raporcie CBOS.

Maleje wiarygodność wszystkich nadawców, TVP i TV Trwam z przewagą negatywnych opinii

Programy informacyjne i publicystyczne w TVP za mało wiarygodne uznaje 38 proc. osób (zdecydowanie - 26 proc., a raczej - 12 proc.), wobec 31 proc. respondentów o przeciwnych zdaniu (15 proc. zdecydowanie, a 16 proc. raczej).

W skali dwóch lat odsetek Polaków nieufających pod tym względem publicznemu nadawcy wzrósł o 6 pkt proc., a tych ufających - zmalał o 3 pkt proc. Natomiast w 2012 roku respondentów krytycznie oceniających TVP w tym zakresie było zaledwie 12 proc., a tych mających pozytywne zdanie - 50 proc.

Zmalała też wiarygodność informacji i publicystyki w TVN i Polsacie, przy czym w przypadku obu nadawców nadal ocen pozytywnych jest więcej niż negatywnych. TVN-owi nie ufa pod tym względem 29 proc. Polaków (17 proc. zdecydowanie), o 6 pkt proc. więcej niż w 2017 roku, natomiast ufa - 32 proc. (po spadku o 8 pkt proc. w skali dwóch lat).

Polsat jako niewiarygodny co do informacji i publicystyki uznaje 19 proc. respondentów (tylko 7 proc. zdecydowanie), a jako godny zaufania - 34 proc. (12 proc. zdecydowanie). W porównaniu z 2017 rokiem udział tych pierwszych opinii wzrósł o 2 pkt proc., a tych drugich - spadł o 4 pkt proc.

Opinii o wiarygodności treści informacyjnych i publicystycznych w TVP nie ma 11 proc. Polaków. W przypadku TVN jest to 17 proc., a Polsatu - 20 proc.

Natomiast o Telewizji Trwam w tym kontekście nie chce wypowiadać się aż 70 proc. respondentów. 14 proc. uważa stację za niewiarygodną (11 proc. zdecydowanie), a 11 proc. za godną zaufania (6 proc. zdecydowanie)

Coraz więcej Polaków uważa media za stronnicze

56 proc. respondentów oceniło, że większość mediów w Polsce nie zachowuje bezstronności, natomiast przeciwną opinię wyraziło 27 proc. (o 5 pkt proc. mniej niż w 2017 roku).

80 proc. zgodziło się ze stwierdzeniem, że przekazy w różnych mediach o tych samych wydarzeniach są tak różne, że nie wiadomo, gdzie podano prawdę. Jednocześnie 92 proc. osób oceniło, że aby wyrobić sobie zdanie na temat bieżących wydarzeń, należy korzystać z różnych źródeł informacji.

Sondaż został zrealizowany przez CBOS od 4 do 11 kwietnia br. metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na liczącej 1064 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Dołącz do dyskusji: 38 proc. Polaków nie wierzy informacjom i publicystyce w TVP, Polsat najbardziej wiarygodny

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olo
Nie ma niezależnych mediów. Każde reprezentuje pewną grupę interesów. Jest tylko kwestia finezyjnosci przekazu.
odpowiedź
User
Wielki Szu
Obecnie z informacjami jest jak z grą szulerów w pokera. "Ja oszukiwalem ty oszukiwałeś, wygrał lepszy"
odpowiedź
User
To siezgadza
38 % czyli wypisz wymaluj totalni, tęczowi i trochę zielonych chłopów
odpowiedź