SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cykl audycji, debata, koncert: tak Radio Gdańsk świętuje 40-lecie Solidarności Walczącej

Od poniedziałku, 22 sierpnia, do piątku trwać będzie na antenie Radia Gdańsk świętowanie 40-lecia Solidarności Walczącej. Z tej okazji w ramówce pojawił się specjalny cykl historycznych audycji, zaś uwieńczeniem obchodów będzie debata historyków przeprowadzona w radiowym studio oraz koncert warszawskiego zespołu „Ferajna z Hoovera”.

2022 rok to data okrągłej, 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej - konspiracyjnej organizacji, założonej przez Kornela Morawieckiego we Wrocławiu, a posiadającej bardzo silne struktury w Trójmieście.

Trwająca od poniedziałku na antenie Radia Gdańsk akcja medialna „#Pamięć. Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto" ma być opowieścią o najbardziej spektakularnych akcjach protestacyjnych lat 80., organizowanych w kolebce „Solidarności". Między 22-26 sierpnia codziennie po godz. 17.30 na antenie Radia Gdańsk emitowane będą audycje Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego, oparte na rozmowach z działaczami Solidarności Walczącej Trójmiasto. Rozmówcami będą m.in. Andrzej Kołodziej, Roman Zwiercan, Ewa Kubasiewicz, Magdalena Kowalska-Czachor, Marek Czachor czy Jadwiga Chmielowska. Muzykę do audycji  skomponował Tomasz Perz, całość cyklu zrealizował Stefan Kotiuk.

Bohaterem jednej z audycji będzie Piotr Jagielski, pracownik gdańskiej rozgłośni, wieloletni główny inżynier, który w latach 80. jako pracownik gdyńskiego Radmoru wspierał Solidarność Walczącą od strony technicznej.

Zwieńczeniem obchodów - debata

W piątek, 26 sierpnia o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna odbędzie się debata na żywo, z udziałem dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku dr. Pawła Warota, dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności dr. Mateusza Smolany oraz prezesa Radia Gdańsk, Adama Chmieleckiego, poświęcona znaczeniu antykomunistycznego przesłania Solidarności Walczącej w latach 80-tych, ale także jego aktualności dzisiaj, po upływie 40 lat. Tego samego dnia o godz. 19.00 w studiu radiowym im. Janusza Hajduna odbędzie się (transmitowany na żywo) koncert warszawskiego zespołu „Ferajna z Hoovera". Utwory zadedykowane zostaną ludziom Solidarności Walczącej.

– Historia Solidarności Walczącej jest inspirująca. Ta organizacja była swoistą latarnią całego ruchu antykomunistycznego, wskazując ten najważniejszy cel – niepodległość – podkreśla prezes Radia Gdańsk, Adam Chmielecki, dodając: - W nazwie, symbolice oraz działalności nawiązywała do najważniejszych wydarzeń i tradycji patriotycznych, odwoływała się również do chyba najbardziej uniwersalnych, powtarzalnych wartości w dziejach Polski: wolności i solidarności.

Akcja medialna #Pamięć. Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto Radia Gdańsk objęta jest patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, współorganizatorami są Instytut Pamięci Narodowej Oddział Gdańsk oraz Instytut Dziedzictwa Solidarności. Patronat medialny objęły „Tygodnik Solidarność" i „Magazyn Solidarność".

Z raportu Radio Track Kantar Polska, opracowanego przez portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w okresie od stycznia do czerwca 2022 Radio Gdańsk zanotowało średni dobowy udział słuchania w Trójmieście na poziomie 3,3 proc.

Dołącz do dyskusji: Cykl audycji, debata, koncert: tak Radio Gdańsk świętuje 40-lecie Solidarności Walczącej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
j7nk
super, coś dla nieco młodszego słuchacza RG, grupy 60+.
odpowiedź