SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

43. FPFF: Jagoda Szelc, Olga Chajdas i Wojciech Solarz z filmami w Konkursie Inne Spojrzenie (wideo)

Od 17 do 22 września br. trwa 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, podczas którego o nagrodę Złotego Pazura i 30 000 zł walczy osiem filmów wyreżyserowanych m.in. przez Jagodę Szelc, Ewę Bukowską, Olgę Chajdas i Wojciecha Solarza.

fot. materiały prasowe Article

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w dniach 17-22 września 2018 roku. Twórcy zawalczą o nagrody w trzech sekcjach - Konkursie Głównym, Konkursie Inne Spojrzenie i Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Portal Wirtualnemeda.pl jest partnerem Festiwalu.

W Konkursie Inne Spojrzenie startuje 8 filmów, a ocenia je jury w składzie: Piotr Dumała (przewodniczący), Łukasz Ronduda i Maria Zmarz-Koczanowicz. Jury przyznaje nagrodę Złotego Pazura i 30 tys. zł (18 tys. zł dla reżysera i 12 tys. zł dla producenta).

Jeszcze dzień życia
reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente

Oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku. Podczas wyprawy Kapuściński zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To pozwoli mu narodzić się ponownie zarówno jako pisarzowi, jak i człowiekowi. Pod względem formalnym film jest stylizowaną animacją z fragmentami zdjęć dokumentalnych. Za pomocą narracji animacyjnej opowiedziano historię dziejącą się w przeszłości oraz oddano surrealistyczne realia wojny. Dokument pozwolił autorom uwzględnić pamięć tych, którzy przeżyli, a historii dodać realizmu.

53 wojny
reż.  Ewa Bukowska

Anka (Magdalena Popławska) i Witek (Michał Żurawski) są zakochanym w sobie małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka wygrywa. Zaczyna szykować się na najgorsze.

Dzień czekolady
reż. Jacek Piotr Bławut

Dawida i Monikę połączy nie tylko przyjaźń, ale też wspólny sekret. Poznaj z nimi tajemnicę starego zegara i odkryj świat, w którym żyją Pożeracze Dni Tygodnia. Obudź szalonego Skoczka Czasu. Dowiedz się również, kim tak naprawdę jest tajemnicza kotka Zuzia i dlaczego Monika chodzi w hawajskiej spódniczce hula. A jeśli będziesz mieć odwagę, przekonaj się czy tych dwoje, by uratować drogocenne wspomnienia o bliskich, stawi czoła złej wiedźmie. W tym świecie pewne jest tylko to, że czasu nie można cofnąć, można go tylko zjeść. To poetycka opowieść odwołująca się w estetyce do japońskiego kina anime.

Monument
reż.  Jagoda Szelc

Nie znali się, bo byli zbieraniną studentów z różnych lat. Wiedzieli, że obudzili się nad ranem w zimnym busie. Wiedzieli, że praktyki mają się odbyć w hotelu pod okiem doświadczonej menedżerki. Wiedzieli, że będzie to dla nich duża próba, nie wiedzieli, jak trudna. Nie wiedzieli, że czas jest względny, a przestrzeń staje się figurą niemożliwą. Monument.

Moja polska dziewczyna
reż. Ewa Banaszkiewicz, Mateusz Dymek

Młoda, bogata Amerykanka Katie postanawia nakręcić film dokumentalny o Alicji, impulsywnej polskiej aktorce mieszkającej w Londynie. W trakcie realizacji dokumentu, natarczywa ingerencja Katie w losy własnej bohaterki wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Film, który miał być dokumentem o nowotworze partnera Alicji, staje się eksploracją ukrytych pragnień i ciemnych stron, zarówno bohaterki, jak i realizatorki.

Nina
reż. Olga Chajdas

Nina, trzydziestoparoletnia nauczycielka, która nie może mieć dzieci, szuka surogatki. Wydaję się, że razem z mężem Wojtkiem, znaleźli idealną kandydatkę. Magda, pozornie szczęśliwa dwudziestopięciolatka, bawi się życiem, nie ma zobowiązań. Nina zakochuje się w kobiecie, która mogłaby urodzić jej dziecko. To historia nieoczekiwanej miłości, umiejętności wypełniania pustki, skomplikowanych wyborów.

Okna, okna
reż. Wojciech Solarz

Wojtek spędza całe dnie, przesiadując na leśnej ambonie i tropiąc wraz z leśniczymi głusze plądrujące okoliczne wioski i miasteczka głuszce. Pewnego wieczoru wraca polami z pracy i natyka się na dziwne zjawisko. W oddali porusza się dom. A właściwie jedno zapalone okno. Kiedy wraca następnego dnia, sytuacja się powtarza. Z dnia na dzień okien ukazuje się coraz więcej. I więcej. I jadą. Zaintrygowany Wojtek próbuje rozwikłać poetycko-abstrakcyjną zagadkę.

Nie zostawiaj mnie
reż. Grzegorz Lewandowski

Osiemnastoletni Sid jest inny niż jego rówieśnicy, którzy u progu dorosłości realizują łatwe i bezpieczne plany na przyszłość. Chodzi swoimi drogami i nie ma zamiaru spełniać oczekiwań rodziców ani nauczycieli. Imprezuje tylko po to, żeby nie myśleć – myślenie boli. Wyrzucany z kolejnych szkół, dostaje ostatnią szansę na zdanie matury. W nowym liceum poznaje ludzi, którzy wywierają na niego silny wpływ. Dramatyczne losy grupy młodych gniewnych zmuszają Sida do walki nie tylko o przyjaźń, ale i o miłość swojego życia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 43. FPFF: Jagoda Szelc, Olga Chajdas i Wojciech Solarz z filmami w Konkursie Inne Spojrzenie (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl