SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Udana transmisja w 4K i HDR przez 5G. „Ten model stanie się standardem”

UHD-Spain, stowarzyszenie zajmujące się przyszłością telewizji w Hiszpanii, poinformowało o udanej transmisji z koncertu w Madrycie w jakości UHD-HDR za pomocą 5G. Pilotaż był możliwy dzięki współpracy nadawcy publicznego RTVE z TVU Networks, dostawcą rozwiązań do produkcji i dystrybucji treści na żywo.

Koncert transmitowany przez 5G w Hiszpanii Article

Podczas koncertu piosenkarza Israela Fernándeza w Real Observatorio Astronómico de Madrid wykorzystano przenośne urządzenie TVU RPS One do pracy w terenie i TVU Producer do produkcji w chmurze. Transmisja była dostępna w jakości 4K z dźwiękiem nowej generacji (NGA). Do jej przeprowadzania i realizacji wykorzystano internet 5G. - Ta współpraca pokazuje inną drogę produkcji na żywo. Już wkrótce testowany przez nas model stanie się standardem w relacjonowaniu wydarzeń na żywo w najwyższej jakości UHD-HDR - stwierdził Emili Planas, dyrektor ds. technicznych Grupy MediaPro, a także członek zarządu UHD Spain.

‬Wykorzystano „ultra przenośne urządzenie”

Głównym sprzętem wykorzystanym do testów był TVU RPS One, „ultra przenośne”, zasilane bateryjnie rozwiązanie REMI zaprojektowane do obsługi zsynchronizowanych strumieni z wielu kamer z łącznością 5G. Obejmowało to przekazy UHD-HDR dostarczane przez sieć 5G z trzech nadajników TVU RPS One, które bezbłędnie dostarczały wysokiej jakości treści. Sygnał z koncertu dotarł do widzów naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T2), odbiorców satelitarnych (DVB-S2) oraz internetowych (OTT, HbbTV).  

- Zaufanie, jakim obdarzyli innowacyjne rozwiązania TVU cenieni partnerzy, tacy jak MediaPro i UHD-Spain, podkreśla nasze niezachwiane zaangażowanie w pionierskie zaawansowane technologie nadawcze. TVU RPS One i TVU Producer są częścią ekosystemu TVU, zaprojektowanego tak, aby bezproblemowo integrować się z dowolną produkcją telewizyjną. To innowacyjne podejście, które może być alternatywne do tradycyjnych technologii transmisji - stwierdził Rafael Castillo, wiceprezes TVU Networks na region EMEA i LATAM.

5G zmieni branżę telewizyjną

Już przed rokiem niemiecka telewizja komercyjna RTL i operator telekomunikacyjny Deutsche Telekom rozpoczęły prace nad rozwiązaniem, które ma ułatwić przygotowywanie wejść na żywo i transmisji. Stanie się to możliwe dzięki tak zwanemu „plasterkowaniu” sieci 5G. Zamiast kilkutonowego wozu satelitarnego do wysokiej jakości transmisji ma wystarczyć smartfon.  Technologia testowana w Niemczech polega na „plasterkowaniu” sieci, czyli dzieleniu jej na sekcje. Dzięki niej możliwa jest transmisja o bardzo wysokiej jakości obrazu i dźwięku, nawet scen akcji, bez zakłóceń.

Kiedyś do przygotowania „live’a” albo transmisji telewizyjnej konieczny był wóz satelitarny. Pociągało to ze sobą oczywiście duże koszty i utrudniało pracę dziennikarzom. Wozy satelitarne z racji wielkości nie należą do pojazdów, które łatwo zaparkować. Nie z każdej strony da się również połączyć z satelitą. Od dekady stacje informacyjne coraz częściej przygotowują wejścia na żywo za pośrednictwem sieci 4G. Choć to tańsze rozwiązanie niż przekaz satelitarny, to jest obarczone wieloma wadami. Kiedy w pobliżu znajduje się dużo ekip z niej korzystających, to sygnał zanika. Czasami znacząco obniża się jakość streamingu.

Rynek telewizyjny może też zrewolucjonizować 5G Broadcast. Technologia pozwala na odbiór kanałów na żywo bez abonamentu sieci komórkowej czy dostępu do Wi-Fi. Charakteryzuje się niskimi opóźnieniami w przeciwieństwie do streamingu i możliwością wykorzystania transmisji przez wielu użytkowników bez ryzyka przeciążenia sieci. Testowe emisje w standardzie, który może się sprawdzić szczególnie w przypadku odbioru na telefonach komórkowych i tabletach są prowadzone m.in. w Czechach i we Francji.

We wrześniu Enensys Technologies i Eutelsat podczas wystawy IBC 2023 w Amsterdamie zaprezentowały możliwości DVB-NIP. To nowy standard, który integruje usługi świadczone za pomocą sieci 5G i nadawców, zwiększając zasięg emisji satelitarnych i naziemnych. Aby technologia odniosła sukces, konieczne jest wdrożenie sieci z wieloma nadajnikami 5G małej mocy.

Dołącz do dyskusji: Udana transmisja w 4K i HDR przez 5G. „Ten model stanie się standardem”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NicNowego
TVN24 od dawna robi wejścia na żywo przez sieć LTE/5G. Inne stacje newsowe oraz radio również, żadna rewelacja
0 0
odpowiedź