SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange Polska i Ericsson zaczęły testy sieci 5G w Warszawie

Orange Polska wraz z Ericssonem uruchomili testowo w Warszawie sieć 5G. Użytkownicy mogą ściągać w niej dane z prędkością niemal 900 Mb/s. Urządzenia tworzące testową sieć działają w oparciu o kanał 80 MHz w paśmie 3,4-3,6 GHz.

Article

Podobne testy Orange z Ericssonem realizowały już w marcu br. w Zakopanem. Jednak teraz to pierwsze zakrojone na taką skalę testy, które mają wykazać, jak nowa technologia sprawdzi się w warunkach miejskich.

Orange i Ericsson uruchomili w sumie dziewięć stacji bazowych na warszawskiej Ochocie i Powiślu. Do udziału zostaną zaproszeni klienci używający smartfonów Orange Neva Jet obsługujące sieć 5G.

 

- Jesteśmy krok bliżej do uruchomienia polskiej sieci mobilnej piątej generacji. Technologicznie jesteśmy na to wyzwanie gotowi - ocenił Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. - Dostęp do szybkiej sieci jest dziś tym samym, czym kiedyś był dostęp do dróg i elektryczności. Dla Polski sieć piątej generacji to szansa na skokowy rozwój gospodarki. Chcemy zrobić wszystko, by zyskały na tym polskie firmy - skomentował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Urządzenia tworzące testową sieć działają w oparciu o kanał 80 MHz w paśmie 3,4-3,6 GHz, udostępnionym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To pasmo docelowo jest planowane do uruchomienia sieci 5G w Polsce. Stacje bazowe zostały rozmieszczone w taki sposób, aby tworzyły spójny zasięg i umożliwiały poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z 5G.

Zastosowane rozwiązania pozwalają na przesyłanie danych przez technologię 5G zintegrowaną ze światłowodową siecią szkieletową Orange. Wszystkie testowane stacje bazowe są do niej podłączone łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s, czyli dziesięciokrotnie szybszym niż Orange standardowo stosuje w sieci 4G.

W drugim kwartale br. Orange Polska zanotował przychody na poziomie ponad 2,75 mld zł, co oznacza niewielki wzrost w skali roku. Zysk operacyjny operatora wyniósł 55 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Orange Polska i Ericsson zaczęły testy sieci 5G w Warszawie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl