SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

6 mld zł mogą stracić w 2013 r. polskie firmy przez pirackie oprogramowanie

W 2013 roku straty w polskich przedsiębiorstwach wywołane przez pirackie oprogramowanie mogą sięgnąć 6 miliardów złotych, przy 349 miliardach dolarów na świecie - wynika z badań IDC.

<!-- 0.5092s -->

Użytkownicy prywatni w Polsce będą musieli w tym roku poświęcić łącznie nawet 9 milionów godzin (na świecie - 1,5 miliarda) na zidentyfikowanie i usunięcie skutków działania malware’u pobranego wraz z pirackimi aplikacjami.

 

W 45 proc. źródłem pirackiego oprogramowania jest internet (serwisy online i sieci P2P). 78 proc. z tego oprogramowania zawiera spyware, a 36 proc. - trojany i adware.

W ciągu ostatnich dwóch lat 49 proc. polskich użytkowników internetu miało istotne problemy z zainstalowanym nieoryginalnym oprogramowaniem, a w 64 proc. tych przypadków źródłem aplikacji był internet.

51 proc. pirackiego oprogramowania zainstalowanego przez osoby znane polskim respondentom przysparza problemów z bezpieczeństwem komputera. Użytkownicy z naszego kraju najbardziej boją się utraty danych (43 proc.) i kradzieży tożsamości (29 proc.). 81 proc. polskich użytkowników wykorzystuje swój domowy komputer do pracy, a 26 proc. łączy się z niego z aplikacjami firmowymi.

W Polsce ponad połowa przypadków awarii komputerów służbowych jest spowodowana złośliwym oprogramowaniem znajdującym się na komputerach pracowników. Instalację oprogramowania innego niż dostarczone przez pracodawcę deklaruje na świecie 57 proc. pracowników, przy czym tylko 38 proc. menedżerów IT przyznaje, że takie zdarzenia mają miejsce. W Polsce ta rozbieżność jest jeszcze większa (odpowiednio 39 proc. i 4 proc.), choć 56 proc. polskich menedżerów IT dostrzega w prywatnych instalacjach zagrożenie dla bezpieczeństwa informatycznego firmy.

Przeprowadzone przez IDC na zlecenie firmy Microsoft badanie "The Dangerous World of Counterfeit and Pirated Software" jest częścią kampanii "Play it Safe", mającej na celu uświadomienie zagrożenia związanego z piractwem oprogramowania. Na potrzeby badania przeanalizowano 270 stron i sieci P2P, pobrano 108 aplikacji, zbadano 155 dostępnych płyt CD i DVD z oprogramowaniem oraz przeprowadzono ankiety wśród 2077 prywatnych użytkowników komputerów i 258 menedżerów i dyrektorów IT. Badania prowadzony były w Brazylii, Chinach, Niemczech, Indiach, Meksyku, Polsce, Rosji, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i USA.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 6 mld zł mogą stracić w 2013 r. polskie firmy przez pirackie oprogramowanie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl