SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

800 produktów strukturyzowanych na GPW. Rośnie ich popularność

Na Giełdzie Papierów Wartościowych notowanych jest już ponad 800 produktów strukturyzowanych. Ich popularność rośnie, chociaż wciąż nie może się równać z rynkami Europy Zachodniej ani z rynkiem akcji. To produkty atrakcyjne zarówno dla inwestorów grających ryzykownie, jak i dla tych bardzo ostrożnych. Dla GPW szczególnie ważne w tym segmencie rynku jest przekazywanie wiedzy na temat tych instrumentów oraz ich popularyzacja wśród obecnych i nowych inwestorów.

Article

Produkty strukturyzowane, czyli ETP (Exchange Traded Products), są oparte na szeregu różnych instrumentów bazowych – od kursów poszczególnych akcji, koszyków akcji czy indeksów, poprzez surowce, aż po produkty rolne. Struktury są emitowane przez banki.

– Produkty strukturyzowane są coraz bardziej popularne wśród inwestorów na GPW z tego względu, że tak naprawdę każdy inwestor może znaleźć odpowiedni dla siebie – tłumaczy Bartosz Świdziński, główny specjalista Działu Rozwoju Sieci Biznesowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. – Na przykład inwestor z awersją do ryzyka może kupić produkt z gwarancją kapitału. Te produkty są bardzo ciekawe, w szczególności obecnie, w otoczeniu historycznie niskich stóp procentowych. Z drugiej strony inwestor bardziej agresywny, który szuka produktów tradingowych, może wybrać jeden z tych z dźwignią finansową; dzięki konstrukcji takiego produktu jest możliwość ponadprzeciętnych zysków i zarabiania intraday [w czasie jednego dnia]. Na GPW mamy obecnie produkty zarówno ze zmienną, jak i ze stałą dźwignią finansową.

W zależności od ryzyka można wybrać certyfikaty z ochroną kapitału lub obligacje strukturyzowane (niskie ryzyko), certyfikaty TRACKER, certyfikaty dyskontowe, certyfikaty bonusowe lub certyfikaty ekspresowe (średnie ryzyko) lub produkty, w których zastosowano dźwignię, czyli certyfikaty TURBO, FAKTOR lub warranty (bardzo ryzykowne).

– Jeżeli chodzi o produkty ze stałą dźwignią finansową, jest to produkt FAKTOR, ze zmienną – certyfikaty TURBO. Co jest warte podkreślania, obydwa rodzaje produktów dają zarabiać inwestorowi zarówno na wzroście instrumentu bazowego, jak i spadku kursu instrumentu bazowego – mówi Świdziński. – Wystarczy wybrać odpowiedni certyfikat, na przykład long, który umożliwia zarabianie na wzroście kursu instrumentu bazowego lub short, który umożliwia zarabianie na spadku kursu instrumentu bazowego.

Wszystkie produkty strukturyzowane notowane są w tzw. systemie animatora rynku. Każdy produkt ma tylko jednego animatora, którym zazwyczaj jest emitent. To on zapewnia płynność tych instrumentów. Dlatego wartość obrotów w przypadku produktów ETP nie jest miarodajna w ocenie płynności tego rynku.

W Polsce mimo że produktów ETP jest na GPW dostępnych ponad 800, są one wciąż rynkiem, który ma duży potencjał do wzrostu, w szczególności patrząc na rozwój tego segmentu na Zachodzie. Pierwsze produkty tego typu pojawiły się na GPW w 2006 roku. Są kierowane do inwestorów indywidualnych, dlatego giełda widzi konieczność prowadzenia edukacji w celu popularyzacji tych instrumentów.

– Kluczowa na pewno jest tutaj edukacja i dlatego jako giełda, czyli organizator obrotu, wraz z emitentami promujemy te produkty, uczestniczmy w rożnego rodzaju inicjatywach mających na celu zwiększenie wiedzy o tym segmencie rynku – mówi Świdziński.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 800 produktów strukturyzowanych na GPW. Rośnie ich popularność

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl