SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT: nadal trzeba płacić abonament rtv, możliwe wstrzymanie egzekucji zadłużenia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przypomniała, że nie został zniesiony obowiązek płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. KRRiT może jedynie na podstawie indywidualnych decyzji umorzyć lub rozłożyć na raty opłaty abonamentowe.

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

- W dalszym ciągu obowiązuje ustawa o opłatach abonamentowych z 2005 r. w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Może to zmienić jedynie nowa ustawa abonamentowa - stwierdzono w komunikacie Krajowe Rady Radiofonii i Telewizji.

KRRiT pobór abonamentu realizuje w dużym stopniu we współpracy z Pocztą Polską. W niedzielę 8 czerwca minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że poprosił Pocztę Polską o wstrzymanie działań w zakresie ściągania zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Nastąpiło to po publikacjach „Gazety Wyborczej” informujących, że Poczta Polska i urzędy skarbowe masowo wysyłają wezwania do zapłaty zaległego abonamentu rtv także osobom, które wyrejestrowały swoje telewizory albo w ogóle ich nie miały.

- Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska. To kolejna kwestia do gruntownego przemodelowania po naszych poprzednikach. Obecnie - biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności - poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie - stwierdził Jacek Sasin na Twitterze.

Na początku zeszłego tygodnia Poczta Polska skierowała pisma do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz do ministra infrastruktury i ministra finansów z prośbą o podjęcie czynności umożliwiających poczcie zaprzestanie poboru opłat abonamentowych.

KRRiT: rząd może czasowo wstrzymać egzekucję zaległego abonamentu

W komunikacie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zwrócono uwagę, że w ramach uchwalonej w marcu tzw. tarczy antykryzysowej „po przyjęciu przez Radę Ministrów odpowiednich przepisów wykonawczych, będzie możliwe czasowe wstrzymanie postępowań egzekucyjnych powstałego zadłużenia”.

Natomiast bez takich przepisów KRRiT może jedynie w przypadku osób w trudniej sytuacji umarzać lub rozkładać na raty ich zadłużenie z tytułu abonamentu rtv.

- Jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w opłatach abonamentowych z odsetkami za zwłokę oraz w opłatach za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego wraz z odsetkami za zwłokę w jej uiszczeniu. Jest to możliwe wyłącznie na drodze indywidualnych decyzji - napisano.

KRRiT zaznaczyła, że w ub.r. w odpowiedzi na wnioski złożone przez abonentów wydała 63,5 tys. decyzji o umorzeniu lub rozłożeniu na raty zaległości w opłatach abonamentowych, odsetek od takich opłat oraz opłat i odsetek za używanie niezarejestrowanego odbiornika.

W ub.r. 122 tys. nakazów do zapłaty zaległego abonamentu

W opublikowanym niedawno sprawozdaniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która odpowiada za podział środków z abonamentu rtv, podano, że w ub.r. wysłało 420 457 upomnień do osób, które zalegały z wnoszeniem opłaty abonamentowej, a zadłużenie w całości lub części uregulowało 108 931 osób na kwotę w sumie 71 mln zł.

Poczta Polska, której Krajowa Rada zleca pobór opłat abonamentowych, do końca ub.r. wszczęła postępowania administracyjne i wystawiła 122 365 nakazów zapłaty zaległego abonamentu, z czego zrealizowano 107 662 na łączną kwotę 102,7 mln zł. Na rachunek KRRiT w związku z tym przekazano 163,3 mln zł.

Licząc z opłatami regulowanymi na bieżącą Poczta Polska w ub.r. uzyskała z abonamentu i opłat pozaabonamentowych (z czego odsetki za zwłokę wyniosły 8,6 mln zł, a kary za niezarejestrowane odbiorniki - 7,7 mln zł). KRRT w ub.r. przekazała już Telewizji Polskiej i spółkom Polskiego Radia 650 mln zł, w br. przekaże jeszcze 65,4 mln zł, a resztę stanowi prowizja Poczty Polskiej.

Na 13,57 mln gospodarstw domowych w Polsce 96,4 proc. ma telewizory, z czego zarejestrowało je 48,28 proc. Według danych KRRiT spośród nich 3,69 mln (tj. 55,7 proc.) było zwolnionych z abonamentu rtv, a na koniec roku opłacało go jedynie 994,6 tys. osób, czyli 31 proc. mających taki obowiązek.

Jesienią ub.r. KRRiT zdecydowała, że w br. stawki abonamentu się nie zmienią: miesięczna opłata za używanie telewizora lub telewizora i radia wynosi 22,70 zł, a tylko za używanie radia - 7 zł. Pozostawiono też dotychczasowe kwoty przypłaceniu z góry: 44,05 zł za dwa miesiące, 65,35 zł za trzy miesiące, 129,40 zł za sześć miesięcy i 245,15 zł za rok za abonament radiowo-telewizyjny oraz 13,60 zł za dwa miesiące, 20,15 zł za trzy miesiące, 39,90 zł za sześć miesięcy i 75,60 zł za rok za abonament radiowy.

Kto jest zwolniony z abonamentu rtv?

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych z płacenia tej daniny zwolnionych jest kilka grup społecznych:
- osoby mające ukończone 75 lat,
- osoby mające ukończone 60 lat i pobierające emeryturę, której wartość miesięczna nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
- osoby z I grupą inwalidzką,
- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Osoby, które zaczęły kwalifikować się do jednej z tych grup, nie zostały automatycznie oznaczone w rejestrze Poczty Polskiej jako zwolnione z abonamentu. Muszą najpierw w placówce pocztowej złożyć stosowne oświadczenie i poświadczyć je dokumentami.

Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono takie oświadczenie.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne.

W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm. Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

W marcu br. weszła w życie nowelizacja ustawy abonamentowej dająca kolejną rekompensatę w wysokości 1,97 mld zł, z czego 1,71 mld zł dla TVP. Firmy mediów publicznych obligacje skarbowe o takiej wartości otrzymamy w drugiej połowie kwietnia.

Z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl w całym 2019 roku wiceliderem rynku telewizyjnego była TVP1, której udział zmniejszył się o 0,51 proc. do 9,68 proc. Czwartą lokatę w zestawieniu (pierwszy był Polsat, a trzeci TVN) zajęła TVP2 – ta stacja miała 8,34 proc. udziału w rynku, co stanowi wzrost o 2,21 proc.

Łącznie daje to niemal połowę (dokładnie 18,02 proc. udziałów) Telewizji Polskiej z 36,32 proc., jakie posiada tzw. wielka czwórka w rynku oglądalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: nadal trzeba płacić abonament rtv, możliwe wstrzymanie egzekucji zadłużenia

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kukiel
Az was będą kukle swędziały z bólu. .
odpowiedź
User
mirek
10 miliardów z naszych podatków przyznali na TVP i PR i śmieli jeszcze nie znieść abonamentu?!
odpowiedź
User
Studio Yayo
Ale jak to?! Przecież Pan Sasin powiedział...
odpowiedź