SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Adam Bodnar nie zajmie stanowiska ws. słów Trzaskowskiego o TVP Info. „Występował jako kandydat, a nie prezydent Warszawy”

Rzecznik Praw Obywatelskich nie zajmie się wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego, zapowiadającego likwidację mediów publicznych, gdyż mówiąc to Trzaskowski występował jako kandydat na prezydenta Polski, nie prezydent Warszawy - brzmi stanowisko Adama Bodnara. Rzecznik odpowiedział w ten sposób na prośbę TVP Info o reakcję.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, fot. materiały prasoweArticle

W niedzielę podczas konferencji inaugurującej jego kampanię wyborczą, Rafał Trzaskowski skrytykował przyznanie w br. Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu prawie 2 mld zł rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa. Wskazał też, jak - jego zdaniem - powinna funkcjonować Telewizja Polska.

- W miejsce obecnej telewizji powstanie nowa telewizja publiczna. Bez TVP Info, bez „Wiadomości”, bez publicystyki politycznej, bez tego wszystkiego, co dzisiaj tak mocno zatruwa nasze życie publiczne - wyliczył. Na pytanie reportera TVP Info odpowiedział: - Spieszcie się państwo zadawać pytania z TVP Info, bo niewiele tygodni zostało.

Publiczny nadawca poprosił Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję w sprawie tej wypowiedzi. - Czy Rzecznik Praw Obywatelskich zabierze głos/wyda oświadczenie w sprawie zastraszania dziennikarzy mediów publicznych przez kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego? - brzmiało wysłane Bodnarowi zapytanie.

W odpowiedzi Adam Bodnar poinformował, że nie widzi pola dla swojej interwencji. - Rzecznik Praw Obywatelskich zgodnie z Konstytucją RP podejmuje działania wobec organów władzy publicznej. W udzielonym wywiadzie stacji TVN Pan Rafał Trzaskowski występował jednak w charakterze kandydata na stanowisko Prezydenta RP, a nie jako Prezydent m.st. Warszawy, co uzasadniałoby podjęcie sprawy przez RPO - brzmi stanowisko.

TVP Info w tekście umieszczonym na serwisie internetowym stacji zwraca jednak uwagę, że chodziło o inną wypowiedź: podczas konferencji prasowej, a nie udzieloną w trakcie wywiadu stacji TVN.

Adam Bodnar zaznaczył, że jego zdaniem TVP od kilku lat nie realizuje należycie misji publicznej, polegającej na informowaniu. - Dowodem tego są bardzo liczne interwencje podejmowane w tym zakresie przez Rzecznika. RPO pragnie przypomnieć, że nadal nie wykonany jest wyrok TK z dnia 13.12.2016 r. o sygn. K 13/16, na skutek czego obsada kluczowych stanowisk w mediach publicznych dokonywana jest w sposób stricte polityczny, co nie pozostaje bez wpływu na bieżące funkcjonowanie serwisów informacyjnych przez publicznych nadawców. RPO apeluje o jak najszybsze wykonanie tego wyroku w celu odbudowy niezależnych i bezstronnych mediów publicznych - podkreślił Bodnar.

Stanowisko w sprawie słów kandydata KO na prezydenta zajęła szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Jolanta Hajdasz. Zwróciła uwagę, że doszło do próby zastraszania dziennikarzy, co jest „jaskrawym naruszeniem zasady wolności słowa”. - Wypowiedź ta narusza zasadę wolności słowa demokratycznego państwa, ponieważ zawiera zapowiedź pozaprawnych działań polityka skierowanych przeciwko jednej z najważniejszym medialnych instytucji w naszym państwie - czytamy w oświadczeniu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Adam Bodnar nie zajmie stanowiska ws. słów Trzaskowskiego o TVP Info. „Występował jako kandydat, a nie prezydent Warszawy”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M
Jak by to powiedział Duda o TVN24 nie jako prezydent ale jako kandydat to już byś donosił u Niemca.
odpowiedź
User
Jack
To cudo jeszcze chyba do września będzie RPO a potem to już chyba tylko do Brukseli albo Berlina ...
odpowiedź
User
Jan
Panie niedorzeczniku zajmij się pan synkiem bandytą.
odpowiedź
User
Olo
Czyli nic się nie stało, bo to powiedział nasz człowiek. Nawet jeśli wypowiedź nosiła wszelkie znamiona groźby
odpowiedź