SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Adam Bodnar wnioskuje do TVP o usunięcie z umów ze współpracownikami zakazu wypowiedzi politycznych

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do publicznej telewizji o zmianę klauzuli w umowach zawieranych przez nadawcę ze współpracownikami, zawierającej zobowiązanie do nieprezentowania poglądów politycznych w mediach i serwisach społecznościowych. Zdaniem Adama Bodnara taki zapis narusza wolność słowa.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, fot. materiały prasowe Article

W piśmie do członka zarządu Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego Adam Bodnar powołuje się ogólnie na doniesienia medialne w tej sprawie. Chodzi o podane przez posła KO Franciszka Sterczewskiego informacje, iż jeden z aktorów występujących w produkcji TVP miał dostać umowę z zapisem zakazującym prezentowania poglądów politycznych w mediach i serwisach społecznościowych.

- Klauzula budzi poważne zaniepokojenie Rzecznika w związku z jej potencjalną niezgodnością z konstytucyjnymi i europejskimi standardami wolności wypowiedzi dziennikarzy i pracowników TVP - stwierdza Bodnar. Zwraca uwagę na konstytucyjne oraz międzynarodowe standardy realizowania misji publicznej oraz poszanowania swobody wypowiedzi w mediach publicznych. Wskazuje też, że również prawo Unii Europejskiej uwzględnia znaczenie niezależności mediów.

Rzecznik Praw Obywatelskich, biorąc pod uwagę przytaczane w piśmie argumenty, zwrócił się do Jacka Kurskiego o zmianę budzących jego wątpliwości zapisów w umowach, tak „aby zagwarantować ochronę konstytucyjnej wolności wypowiedzi”.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł - wynika ze sprawozdania abonamentowego nadawcy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Adam Bodnar wnioskuje do TVP o usunięcie z umów ze współpracownikami zakazu wypowiedzi politycznych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl