SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Adam Michnik skończył 76 lat

Założyciel i redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik skończył w poniedziałek 76 lat. - W imieniu całego zespołu redakcyjnego składamy mu najserdeczniejsze życzenia - napisano w okolicznościowym materiale "Wyborczej", w którym znalazły się zdjęcia Michnika z różnych okresów jego życia.

Adam Michnik jest redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” od początku jej istnienia (powstała w 1989 roku). Wcześniej działał w opozycji antykomunistycznej, był członkiem Komitetu Obrony Robotników. Jest autorem wielu książek i esejów. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, otrzymał wiele polskich i zagranicznych nagród i wyróżnień, m.in. Order Orła Białego.

Michnik urodził się 17 października 1946 roku w Warszawie, jego rodzicami byli komunistyczni działacze żydowskiego pochodzenia: Helena Michnik i Ozjasz Szechter.

W 1989 roku został wybrany na posła Sejmu kontraktowego (Sejm PRL X kadencji) z rekomendacji Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, później dołączył do Unii Demokratycznej. Był jednym z uczestników obrad Okrągłego Stołu, podczas których ustalono kształt „Gazety Wyborczej”.

Redaktorem naczelnym „GW” mianował go Wałęsa, pierwszy numer dziennika ukazał się 8 maja 1989 roku w nakładzie 150 tys. egz. (liczył osiem stron). Na bazie majątku tytułu powstała spółka akcyjna Agora, ale sam Michnik poza rolą naczelnego nie pełnił w niej żadnej funkcji zarządczej. Na początku 1998 roku wystąpił ze spółki, a jego akcje umorzono.

Adam Michnik nagrał Lwa Rywina

W 2002 roku wraz z dziennikarzem Pawłem Smoleńskim upublicznili tzw. aferę Rywina, którą później zajmowała się sejmowa komisja śledcza. Michnik nagrał biznesmena Lwa Rywina, który złożył mu propozycję korupcyjną (za pieniądze i zaprzestanie krytyki premiera i SLD oferował zmiany w projektowanej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, które pozwoliłyby Agorze na kupno stacji telewizyjnej).

W maju br. za m.in. zaangażowanie w „wysokiej jakości dziennikarstwo” uhonorowano go Nagrodą Księżniczki Asturii nazywaną „hiszpańskim Noblem”. Dwa miesiące wcześniej otrzymał nagrodę Gilel Storch Award przyznawaną przez szwedzką organizację promującą kulturę żydowską za „wieloletnią walkę z opresją” w czasach komunizmu.

Michnik został też odznaczony orderami m.in. Węgier, Chile, Litwy, Niemiec i Francji. W 2010 roku uhonorowano go Orderem Orła Białego.

Dołącz do dyskusji: Adam Michnik skończył 76 lat

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aron
Zdecydowanie najczarniejsza postać ostanich 30 lat ..
odpowiedź
User
dziękuję, postoję
76 lat, a brata nie zdążył pozdrowić.
odpowiedź
User
Antena
A ja 63, i co z tego??!!!
odpowiedź