SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Adam Michnik skończył 76 lat

Założyciel i redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik skończył w poniedziałek 76 lat. - W imieniu całego zespołu redakcyjnego składamy mu najserdeczniejsze życzenia - napisano w okolicznościowym materiale "Wyborczej", w którym znalazły się zdjęcia Michnika z różnych okresów jego życia.

Adam Michnik (screen: YouTube/Radio TOK FM) Article

Adam Michnik jest redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” od początku jej istnienia (powstała w 1989 roku). Wcześniej działał w opozycji antykomunistycznej, był członkiem Komitetu Obrony Robotników. Jest autorem wielu książek i esejów. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, otrzymał wiele polskich i zagranicznych nagród i wyróżnień, m.in. Order Orła Białego.

Michnik urodził się 17 października 1946 roku w Warszawie, jego rodzicami byli komunistyczni działacze żydowskiego pochodzenia: Helena Michnik i Ozjasz Szechter.

W 1989 roku został wybrany na posła Sejmu kontraktowego (Sejm PRL X kadencji) z rekomendacji Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, później dołączył do Unii Demokratycznej. Był jednym z uczestników obrad Okrągłego Stołu, podczas których ustalono kształt „Gazety Wyborczej”.

Redaktorem naczelnym „GW” mianował go Wałęsa, pierwszy numer dziennika ukazał się 8 maja 1989 roku w nakładzie 150 tys. egz. (liczył osiem stron). Na bazie majątku tytułu powstała spółka akcyjna Agora, ale sam Michnik poza rolą naczelnego nie pełnił w niej żadnej funkcji zarządczej. Na początku 1998 roku wystąpił ze spółki, a jego akcje umorzono.

Adam Michnik nagrał Lwa Rywina

W 2002 roku wraz z dziennikarzem Pawłem Smoleńskim upublicznili tzw. aferę Rywina, którą później zajmowała się sejmowa komisja śledcza. Michnik nagrał biznesmena Lwa Rywina, który złożył mu propozycję korupcyjną (za pieniądze i zaprzestanie krytyki premiera i SLD oferował zmiany w projektowanej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, które pozwoliłyby Agorze na kupno stacji telewizyjnej).

W maju br. za m.in. zaangażowanie w „wysokiej jakości dziennikarstwo” uhonorowano go Nagrodą Księżniczki Asturii nazywaną „hiszpańskim Noblem”. Dwa miesiące wcześniej otrzymał nagrodę Gilel Storch Award przyznawaną przez szwedzką organizację promującą kulturę żydowską za „wieloletnią walkę z opresją” w czasach komunizmu.

Michnik został też odznaczony orderami m.in. Węgier, Chile, Litwy, Niemiec i Francji. W 2010 roku uhonorowano go Orderem Orła Białego.

Dołącz do dyskusji: Adam Michnik skończył 76 lat

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aron
Zdecydowanie najczarniejsza postać ostanich 30 lat ..
53 18
odpowiedź
User
Poe
Ale się go wszyscy boicie 💪💪💪
14 20
odpowiedź
User
???
76 to jakas okragla rocznica?
19 6
odpowiedź