SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agata Młynarska i Marcin Celiński na marszu KOD-u i opozycji. „Władzę w mediach ma publiczność, a nie prezesi”

W sobotnim marszu KOD-u i ugrupowań opozycyjnych wzięli udział związani z Telewizją Polską dziennikarze Agata Młynarska i Marcin Celiński. - Tym, którzy myślą, że media są władzą przypominam o tym, że widzowie mają piloty! I jeśli ktoś tu ma władzę - to publiczność a nie prezesi - napisała Młynarska o obecnej sytuacji w TVP.

fot. facebook.com/agata.mlynarska.3Article

Marcin Celiński, publicysta „Liberte!” od połowy marca prowadzący w TVP Info piątkowe wydania programu „Cztery strony”, w sobotę i niedzielę na Twitterze zamieścił kilka zdjęć zrobionych podczas marszu opozycji. Żartował też z jego zdaniem zaniżonych przez policję danych o liczebności demonstracji. - Jeśli dziś na marszu #KOD było ok. 30 tys. uczestników to ja ważę ok. 30 kg. :) - napisał. - A może być nawet ze 12 tys. (szacunki policji) ;) - dodał w innym wpisie.

W piątek Celiński skrytykował reportera „Wiadomości” TVP1 Klaudiusza Pobudzina, że zaraz po zakończeniu „Czterech stron” wypytywał goszczącego w programie lidera KOD-u Mateusza Kijowskiego m.in. o sprawę zaległych alimentów (więcej na ten temat).

W sobotnim marszu wzięła też udział Agata Młynarska, prowadząca „Świat się kręci” w TVP1. W niedzielę na swoim profilu facebookowym zamieściła dwa zdjęcia z demonstracji, na jednym z nich stoi obok wozu transmisyjnego Telewizji Polskiej. - To zdjęcie jest dla mnie bardzo symboliczne…To ja całkiem prywatnie, nie w pracy! - zaznaczyła.

We wpisie dziennikarka podkreśliła, że zaczęła pracę w TVP 26 lat temu i wiele razy była z niej dumna, zwłaszcza przy relacjonowaniu ważnych wydarzeń. - Wspomnę tylko niektóre - Galę Millenium - kiedy witaliśmy nowy wiek XXI i łączyliśmy się na żywo z BBC, Koncerty z okazji beatyfikacji i kanonizacji Ojca Świętego, Finały Wielkiej Orkiestry, Koncert plenerowy w Brukseli z okazji 25 rocznicy powstania Solidarności Droga do wolności (2005), Festiwale Kultury Kresowej, koncerty dla naszych żołnierzy w Kosowie, sylwestry. Mnóstwo koncertów, które oglądały miliony - wyliczyła.

Młynarska odniosła się też do zmian wprowadzanych w Telewizji Polskiej od początku br. (po wejściu w życie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej). - TVP zawsze była bardziej lub mniej polityczna, ma swoją długą listę grzechów, ale nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek budziła takie emocje jak teraz. Wielka szkoda, że tak się dzieje… - oceniła. - Tym, którzy myślą, że media są władzą przypominam o tym, że widzowie mają piloty! I jeśli ktoś tu ma władzę - to publiczność a nie prezesi. Warto o tym pamiętać. Jeszcze przecież nikt nie wymyślił telewizji bez widza ale jak widać wszystko przed nami :) Polak potrafi! - dodała.

W ostatnich trzech miesiącach niektóre programy i stacje TVP, przede wszystkim o profilu informacyjnym, zanotowały spore spadki oglądalności. Najwięcej straciły „Wiadomości” TVP1 (w kwietniu br. miały o 750 tys. widzów mniej niż rok wcześniej), które zostały wyprzedzone przez „Fakty” TVN. TVP Info mimo niewielkiego wzrostu udziału rynkowego zostało wyprzedzone przez TVN24, natomiast TVP1 notowała ostatnio najniższe wyniki w historii badań telemetrycznych.

Prezes TVP Jacek Kurski ocenił, że panel badawczy jest niereprezentatywny dla całego społeczeństwa. Poprosił realizującą badanie firmą Nielsen Audience Measurement o kody pocztowe jego uczestników, czego spółka nie zgodziła się przekazać.

Prowadzony przez Agatę Młynarską „Świat się kręci” 4 maja został przesunięty z godz. 18:30 na 16:00. Miesiąc temu do gospodarzy programu dołączyła Anna Popek, w efekcie czego Młynarska prowadziła ostatnio tylko jedno wydanie tygodniowo (trzecim gospodarzem jest Artur Orzech).

Od pierwszego z marszów KOD-u pojawiali się na nich jako uczestnicy niektórzy dziennikarze (także ci zajmujący się tematyką polityczną), m.in. z „Gazety Wyborczej” (obszernie zapowiadającej i relacjonującej demonstracje), „Newsweek Polska” i „Polityki”. Do zgromadzonych przemawiali m.in. wicenaczelny „GW” Jarosław Kurski i naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis. Ten drugi wygłosił mowę w grudniu ub.r., kiedy jeszcze prowadził swój program publicystyczny w TVP2 (kontrakt upłynął z końcem stycznia br.). Natomiast na początku stycznia, na demonstracji przeciw zmianom w mediach publicznych, przemawiali m.in. Jacek Żakowski, Paulina Młynarska, Ewa Wanat i Sławomir Sierakowski.

Komentujący te sytuacje dziennikarze różnie oceniali to, czy aktywnym dziennikarzom wypada uczestniczyć w manifestacjach współorganizowanych przez partie i z udziałem czołowych polityków.

Dołącz do dyskusji: Agata Młynarska i Marcin Celiński na marszu KOD-u i opozycji. „Władzę w mediach ma publiczność, a nie prezesi”

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obiektywny
I dobrze Młynarska podsumowała. Zresztą, 2 mln w niedzielnym prime time mówią same za siebie. Kiedy TVP1 miała ostatnio taką oglądalność hm?
odpowiedź
User
widz
nic nie ma w tej TVP, WSTYD :(
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Czy się to komuś podoba czy nie, PiS ma władzę w kraju, wyborcy (wśród których byłem też ja - nie ukrywam tego :D) dokonali swojego wyboru w uczciwym głosowaniu. Siłą rzeczy w TVP będzie się dużo mówiło o PiS, bo ta partia podejmuje ważne dla kraju decyzje, a media narodowe muszą propagować polską rację stanu. Ale oczywiście tego nie są w stanie zrozumieć nawiedzeni antyPiSowscy hejterzy, których wśród komentujących na tej stronie niestety nie brakuje...
odpowiedź