SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Gazeta Wyborcza" przyznała tytuł Człowieka Roku. W uznaniu "obwatelskiej odwagi"

“Gazeta Wyborcza” (Agora) w piątkowe popołudnie ogłosiła wybór w tegorocznej odsłonie plebiscytu na Człowieka Roku. Wyróżnienie trafiło do rąk Agnieszki Holland w uznaniu jej dorobku artystycznego, ale i “obywatelskiej odwagi”. Wybór prawdopodobnie wzbudzi kontrowersje. 

Agnieszka Holland Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej"Agnieszka Holland Człowiekiem Roku

Plebiscyt Człowieka Roku “Gazety Wyborczej” oficjalnie rozstrzygnięty. Jak podano w komunikacie, w najnowszej edycji nagroda przypadła jednej z najsłynniejszych polskich reżyserek. Agnieszka Holland ma na swoim koncie liczne wyróżnienia zagraniczne, w tym Srebrnego Niedźwiedzia i wywalczoną w Cannes nagrodę FIPRESCI, a także długą liczbę produkcji docenianych tak przez widzów, jak i krytyków.

Jednocześnie jest postacią budzącą spore kontrowersje, ze względu na swoje poglądy polityczne, zaangażowanie społeczne i cięty język. Co zresztą nie pozostało niezauważone przez gremium przyznające tytuł. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, Agora postanowiła docenić artystkę mianem Człowieka Roku nie tylko w uznaniu “jej artystycznych dokonań”, ale również “obywatelskiej odwagi”.

Czytaj też: Szef PISF odpowiada na zarzuty filmowców. “Rygorystycznie podchodziłem”

Agnieszka Holland z tytułem Człowieka Roku 2024

Z uwagi na wyróżnienie Agnieszka Holland będzie główną bohaterką weekendowego wydania “Gazety Wyborczej”. Rozmowę z reżyserką i jej sylwetkę można też już przeczytać na portalu Wyborcza.pl. Gala wręczenia nagrody Człowieka Roku 2024 odbędzie się wieczorem 10 maja. Poprowadzą ją Dominika Wielowieyska, dziennikarka „Gazety Wyborczej” i Radia TOK FM oraz Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Wyborczej".

- Agnieszka stawia pytania i diagnozy, ale nigdy nie udziela odpowiedzi definitywnej. Odpowiedź pozostawia widzowi. Zaprasza w ten sposób do namysłu i rozmowy. Łączy w swoich dziełach artystyczną wybitność i ludzką przyzwoitość. Wydobywa na światło problemy publiczne, przed którymi staje każdy z nas. Agnieszka wciąż tworzy dzieła, na które warto czekać - wyjaśnił w uzasadnieniu Adam Michnik, redaktor naczelny „Wyborczej”.

Czytaj także: W „Gazecie Wyborczej” docenią redaktorów, a za korektę odpowie AI

“Gazeta Wyborcza” przyznaje tytuł Człowieka Roku od 25 lat

Po raz pierwszy wyróżnienie ze strony popularnego dziennika zostało przyznane w 1999 roku i otrzymał je Vaclav Havel. Od tego czasu Człowiekiem Roku uznawano m.in. Bronisława Geremka, Tadeusza Mazowieckiego, Michaiła Chodorowskiego, Bronisława Komorowskiego czy Lecha Wałęsę. Redakcja honoruje w ten sposób dokonania osób, które pracują nad rozwojem demokracji, promują tolerancję i respektują prawa człowieka.

Agnieszka Holland jest piątą kobietą nagrodzoną tytułem Człowieka Roku “Gazety Wyborczej”.

Dołącz do dyskusji: "Gazeta Wyborcza" przyznała tytuł Człowieka Roku. W uznaniu "obwatelskiej odwagi"

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
buahahaha
obywatelska odwaga w kła. maniu na rozka. z komuni. stycznej k. liki
odpowiedź
User
Żenada
Rz zartow. Robienie filmu jako niby dokumentu i wciskanie na zachodzie zr taka jest prawda...
odpowiedź
User
Oczko
Kolesiostwo do kwadratu.
odpowiedź