SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora dzięki wsparciu państwa oszczędziła 3,4 mln zł na pensjach i składkach ZUS-owskich

W pierwszej połowie br. należące do Agory spółki Helios, Step Inside i Next Film uzyskały 2,4 mln zł dofinansowania pensji pracowników z państwowego funduszu i oszczędziły 995 tys. zł dzięki umorzeniu składek pracowniczych na ZUS.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

W sprawozdaniu Agory podano, że w minionym półroczu sieć kinowa Helios i należąca do niej spółka Step Inside, zarządzająca siecią lokali gastronomicznych Pasibus, otrzymały 2,401 mln zł dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Z kolei Helios i zajmująca się dystrybucją filmów spółka Next Film w ub.r. i pierwszej połowie br. uzyskały 4,943 mln zł w ramach zwolnienia z opłacania składek pracowniczych na ZUS. Z tej kwoty 3,948 mln zł ujęto jako pozostałe przychody operacyjne grupy Agory w ub.r., a na zeszłe półrocze przypadło 995 tys. zł.

- Łączny pozytywny wpływ powyższych zdarzeń na wynik Grupy wyniósł 7 344 tys. zł - podano w sprawozdaniu Agory.

Helios z 5 mln zł z tarczy kredytowej, w ub.r. 13,5 mln z tarczy antykryzysowej dla Agory

W pierwszej połowie czerwca Helios podpisał umowę o 5,03 mln zł częściowo bezzwrotnej pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tarczy kredytowej dla dużych firm. Zgodnie z zasadami tarczy kredytowej do 75 proc. tej kwoty może zostać umorzone, a pozostała część spłacona w 10 równych, kwartalnych ratach.

- Środki z powyższej pożyczki zostały wykorzystane w lipcu 2021 r. - zaznaczono w sprawozdaniu Agory.

W całym ub.r. grupa Agora, korzystając z tarczy antykryzysowej otrzymała 13,5 mln zł państwowego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, z czego w czwartym kwartale zwróciła ok. 180 tys. zł w ramach korekty.

Żeby uzyskać to dofinansowanie, Agora w połowie kwietnia ub.r. na sześć miesięcy zmniejszyła wszystkim pracownikom wynagrodzenia i wymiar pracy o 20 proc. (w grupie Helios taką obniżkę wprowadzono już 12 marca). W efekcie oszczędziła ok. 30 mln zł.

W Agorze 2,3 tys. etatów, 10 proc. więcej na pensje

Na koniec czerwca br. stałe zatrudnienie w grupie Agora wynosiło 2 287 etatów, o 46 mniej niż rok wcześniej przy wyeliminowaniu efektu obniżenia wymiaru czasu pracy od kwietnia do października ub.r.

Firma zaznaczyła, że zatrudnienie najmocniej zmalało w segmencie prasowym, natomiast wzrost nastąpił w pionie filmowo-książkowym (obejmującym głównie grupę Helios) oraz internetowym.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Nakłady grupy Agora na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze w zeszłym półroczu zwiększyły się rok do roku o 10,3 proc. do 148,7 mln zł. Wzrosły w większości segmentów biznesowych firmy.

W sprawozdaniu zwrócono uwagę, że wpływ na to miała nie tylko obniżka wynagrodzeń i wymiaru pracy w ub.r. - Dodatkowo, w pierwszej połowie 2020 r. wpływ na poziom wynagrodzeń miał brak rezerwy na plany motywacyjne w Grupie oraz zmniejszenie wysokości zmiennego elementu wynagrodzeń uzależnionego od wyników sprzedaży w związku z istotnym ograniczeniem wydatków reklamowych w Polsce - zaznaczono.

W drugim kwartale br. grupa Agora osiągnęła 201,8 mln zł skonsolidowanych przychodów sprzedażowych i 9,9 mln zł straty netto. Zarobiła więcej z reklam, kin Helios oraz sprzedaży „Gazety Wyborczej” i książek.

Na początku sierpnia do zarządu Agory została powołana Agnieszka Siuzdak-Zyga, nadzoruje segment Gazeta.pl. Pod koniec lipca związana z firmą od ponad 20 lat Agnieszka Sadowska, która w zarządzie nadzoruje m.in. pion prasowy, zapowiedziała, że do końca października odejdzie ze spółki.

Dołącz do dyskusji: Agora dzięki wsparciu państwa oszczędziła 3,4 mln zł na pensjach i składkach ZUS-owskich

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Garmer
Biorą kasę i szkalują. Biuletyn propagandy anty PIS.
odpowiedź
User
Nie kasujcie tego
Nie kąsa się ręki, która karmi.
odpowiedź
User
Ola
Czyli na Czerskiej w Agorze też łamią prawo, skoro wzięli kasę od Państwa które tak czyni - o czym często pisze Wyborcza.
odpowiedź