SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora będzie mieć Radio ZET w całości. Pozyskała kredyty

Grupa Agora uzgodniła pozyskanie od banków kredytów w kwocie do 362 mln zł. Firma szykuje się do przejęcie pozostałych 49 proc. udziałów Eurozetu, którego kontrolny pakiet ma od lutego ub.r.

W środę Agora podała, że wraz ze swoimi spółkami zależnymi Helios, AMS i Doradztwo Mediowe podpisała umowę z Santander Bank Polska i Bankiem Handlowym dotyczącą kredytów w łącznej kwocie do 362 mln zł.

Kredyty podzielono na transze, z których dwie największe wynoszą po 104 mln zł (Agora ma spłacać taki kredyt przez pięć lat w równych ratach co kwartał, a Helios - w całości po pięciu latach od zaciągnięcia). Obie spółki uzyskały też po 19 mln zł kredytu do spłaty na analogicznych warunkach, Helios - dwie transze kredytu obrotowego (w kwotach do 25 i 38 mln zł), Agora - do 33 i 5 mln zł takiego kredytu, a AMS - do 15 mln zł.

Agora przejmuje 49 proc. udziałów Eurozetu

208 mln zł z kredytów grupa Agora będzie mogła przeznaczyć na kupno pozostałych 49 proc. udziałów Eurozetu oraz refinansowanie swojego obecnego zadłużenia, kosztów i opłat wynikających z umowy kredytowej i kosztów spłaty pożyczki od SFS Ventures spłaconej pod koniec grudnia ub.r.

CZYTAJ TEŻ: Zarząd Agory bez premii zbiedniał o prawie połowę

W piątek Agora przekazała, że zdecydowała się skorzystać z przysługującej mu opcji kupna od SFS Ventures pozostałych 49 proc. udziałów Eurozetu. Skierowała do wspólnika zawiadomienie w tej sprawie. Zaznaczyła, że „poinformuje o zawarciu umowy sprzedaży udziałów w osobnym raporcie bieżącym”.

- Zależy nam na tym, by transakcję sfinalizować jak najszybciej i na jak najlepszych warunkach - stwierdziła tydzień temu członkini zarządu Agory Anna Kryńska-Godlewska. Firma rozmowy z bankami o nowych kredytach zaczęła w połowie kwietnia.

Na początku 2019 roku Agora za 130 mln zł przejęła 40 proc. udziałów Eurozetu, a w lutym ub.r., po prawomocnym uchyleniu przez sąd zakazu wydanego przez prezesa UOKiK, za 9,2 mln euro kupiła dalsze 11 proc. walorów nadawcy od czeskiego funduszu SFS Ventures za uzyskaną od niego pożyczkę. W lipcu ub.r. spłaciła 4 mln euro, a w grudniu - 4,77 mln euro (w obu przypadkach razem z należnymi odsetkami)

Jak niedawno opisywaliśmy, od końcówki lutego do grudnia ub.r. Eurozet osiągnął 214 mln zł przychodów i prawie 30 mln zł zysku netto. Cały segment radiowy Agory zanotował w ub.r. 307 mln zł wpływów i 49 mln zł zysku operacyjnego.

CZYTAJ TEŻ: Agora o reklamach spółek Skarbu Państwa: skończyła się zmowa

Prezes Agory Bartosz Hojka na telekonferencji tydzień temu był pytany o wzrost słuchalności w ostatnim okresie Radia ZET i pozostałych stacji Eurozetu. - Oczywiście zrealizowaliśmy tę inwestycję, oczekując atrakcyjnego zwrotu. Natomiast by to osiągnąć, potrzebna jest realizacja założeń związanych ze słuchalnością. Tym celem dla Radia ZET jest zdobycie pozycji lidera na rynku radiowym w Polsce - podkreślił.

- W ubiegłym roku daliśmy sobie na ten cel pięć lat. Spodziewamy się więc, licząc od dziś, osiągnąć ten cel w ciągu najbliższych czterech lat. Na tej ścieżce naszym najważniejszym zadaniem jest zmniejszanie dystansu do lidera, czyli Grupy RMF. Póki co, ten cel jest realizowany powyżej oczekiwań - dodał Hojka.

Według badania Radio Track od lutego do kwietnia br. liderem rynku radiowego w Polsce było RMF FM (29,8 proc.), natomiast Radio ZET osiągnęło najlepszy wynik od dekady (15,1 proc.).

Jakie zadłużenie ma Agora

Na koniec grudnia ub.r. zadłużenie brutto grupy Agora z tytułu kredytów i leasingu wyniosło 733,6 mln zł (z czego 631,3 mln zł to dług z tytułu leasingu wynikający ze standardu rachunkowości MSSF 16), zaś dług netto - 643,2 mln zł. Natomiast bez uwzględniania wpływu standardu MSSF 16 dług netto firmy to 11,9 mln zł.

Grupa dysponowała środkami pieniężnymi i krótkoterminowymi aktywami finansowymi w wysokości 91,4 mln zł: 90,4 mln zł w kasach, na rachunkach i lokatach bankowych, a 1 mln zł w udzielonych pożyczkach.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W pierwszym kwartale br. grupa Agora osiągnęła wzrost wpływów o 30,5 proc. do 385,9 mln zł i zysku EBITDA z 35,7 do 54,6 mln zł.

Segment radiowy grupy Agory (oprócz Eurozet należą do niego stacje TOK FM, Radio Złote Przeboje, Rock Radio i Radio Pogoda) przy wzroście przychodów o 96,8 proc. do 78,9 mln zł zwiększył zysk EBITDA z 3,7 do 12,3 mln zł. Wyniki Eurozetu są w nim ujmowane od początku marca ub.r.

Dołącz do dyskusji: Agora będzie mieć Radio ZET w całości. Pozyskała kredyty

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Coś tu śmierdzi
Firma mającą długi przejmuje inną firmę jakim cudem ma zdolność kredytową 🤔
odpowiedź
User
kolonia
Firma mającą długi przejmuje inną firmę jakim cudem ma zdolność kredytową 🤔


Tak tylko jest możliwie w dykcie kolonialnej o nazwie: Polin, a jak masz odpowiednie pochodzenie to wszystko załatwisz. A potem n-stacji jako monopol w ręku jednego podmiotu i nie ma w praktyce czego słuchać, bo jedno i to samo do znudzenia. Radio straciło duszę już dawno.
odpowiedź
User
HiPOkrytes
A w Trójce teraz albo nawalają na Świrskiego, albo mówią jak to nie zranili POlskich (?) żołnierzy na wschodniej granicy. A pamiętacie Państwo sprzed kilku miesięcy takie tytuły:

"Politycy KO i lewicy latali z reklamówkami jak świrusy na granicy z Białorusią. Czy teraz otworzą tę granicę?"

Brzydzę się takimi ludźmi, którzy POpierają i głosują na to rządzące coś.
odpowiedź