SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora zakończyła negocjacje ws. zmiany warunków opcji menadżerskich Heliosa

Agorawe wtorek zakończyła negocjacje z kluczowymi menadżerami spółki Helios, w wyniku których odłożono w czasie możliwość wezwania Agory przez menadżerów do nabycia posiadanych przez nich akcji Heliosa.

W drugim kwartale br. grupa Agora miała 9,9 mln zł straty netto (fot. materiały prasowe)Article

Agora SA posiada 91,4 proc. udziałów w Helios SA, a pozostałe udziały należą do menadżerów. 21 września Agora zakończyła negocjacje z menadżerami Heliosa (a jednocześnie jego akcjonariuszami mniejszościowymi) w przedmiocie zmiany warunków opcji kupna-sprzedaży posiadanych przez nich akcji Heliosa. Podpisano także stosowne aneksy.

Zmiany obejmują m.in. odłożenie w czasie możliwości wezwania Agory przez menadżerów do nabycia posiadanych przez nich akcji Heliosa (opcja put), w ten sposób, że do końca 2022 roku opcja put (z zastrzeżeniem określonych wyjątków), obejmie maksymalnie 7,5 proc. akcji menadżerów, a do końca czerwca 2024 roku - maksymalnie 20 proc. akcji.

Odłożone w czasie będzie także uprawnienie Agory do wezwania menadżerów do sprzedaży posiadanych przez nich akcji Helios (opcja call) – będzie mogła być wykonana najwcześniej w lipcu 2025 roku.

Cena wykupu większości akcji będzie ustalana za lata obrotowe 2018 i 2019

Dodatkowo cena wykupu ok. 58 proc. akcji nabywanych w ramach opcji put od menadżerów do końca czerwca 2025 roku ustalona zostanie w oparciu o wyniki spółki Helios za lata obrotowe 2018 i 2019. W pozostałym zakresie (a od 1 lipca 2025 roku w odniesieniu do wszystkich akcji) podstawą obliczenia ceny akcji w ramach opcji put i opcji call będzie wynik Heliosa za dwa ostatnie lata obrotowe.

Jednocześnie Agora zyskała uprawnienie do wezwania menadżerów do sprzedaży ich akcji (prawo drag along).

Helios z 5 mln zł z tarczy kredytowej, w ub.r. 13,5 mln z tarczy antykryzysowej dla Agory

W pierwszej połowie czerwca Helios podpisał umowę o 5,03 mln zł częściowo bezzwrotnej pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tarczy kredytowej dla dużych firm. Zgodnie z zasadami tarczy kredytowej do 75 proc. tej kwoty może zostać umorzone, a pozostała część spłacona w 10 równych, kwartalnych ratach.

- Środki z powyższej pożyczki zostały wykorzystane w lipcu 2021 r. - zaznaczono w sprawozdaniu Agory.

W całym ub.r. grupa Agora, korzystając z tarczy antykryzysowej otrzymała 13,5 mln zł państwowego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, z czego w czwartym kwartale zwróciła ok. 180 tys. zł w ramach korekty.

Żeby uzyskać to dofinansowanie, Agora w połowie kwietnia ub.r. na sześć miesięcy zmniejszyła wszystkim pracownikom wynagrodzenia i wymiar pracy o 20 proc. (w grupie Helios taką obniżkę wprowadzono już 12 marca). W efekcie oszczędziła ok. 30 mln zł.

W Agorze 2,3 tys. etatów, 10 proc. więcej na pensje

Na koniec czerwca br. stałe zatrudnienie w grupie Agora wynosiło 2 287 etatów, o 46 mniej niż rok wcześniej przy wyeliminowaniu efektu obniżenia wymiaru czasu pracy od kwietnia do października ub.r.

Firma zaznaczyła, że zatrudnienie najmocniej zmalało w segmencie prasowym, natomiast wzrost nastąpił w pionie filmowo-książkowym (obejmującym głównie grupę Helios) oraz internetowym.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Nakłady grupy Agora na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze w zeszłym półroczu zwiększyły się rok do roku o 10,3 proc. do 148,7 mln zł. Wzrosły w większości segmentów biznesowych firmy.

W sprawozdaniu zwrócono uwagę, że wpływ na to miała nie tylko obniżka wynagrodzeń i wymiaru pracy w ub.r. - Dodatkowo, w pierwszej połowie 2020 r. wpływ na poziom wynagrodzeń miał brak rezerwy na plany motywacyjne w Grupie oraz zmniejszenie wysokości zmiennego elementu wynagrodzeń uzależnionego od wyników sprzedaży w związku z istotnym ograniczeniem wydatków reklamowych w Polsce - zaznaczono.

W drugim kwartale br. grupa Agora osiągnęła 201,8 mln zł skonsolidowanych przychodów sprzedażowych i 9,9 mln zł straty netto. Zarobiła więcej z reklam, kin Helios oraz sprzedaży „Gazety Wyborczej” i książek.

W pierwszym kwartale br. przychody sprzedażowe grupy Agora zmalały rok do roku o 49,6 proc. do 146 mln zł, a strata netto pogłębiła się z 47,1 do 59,4 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora zakończyła negocjacje ws. zmiany warunków opcji menadżerskich Heliosa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl