SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora negocjuje z bankami do 500 mln zł kredytu na przejęcia i inwestycje

Grupa kapitałowa Agora wraz ze swoimi spółkami zależnymi AMS i Helios zaczęła negocjacje z konsorcjum banków dotyczące kredytu o wartości do 500 mln zł.

Bartosz Hojka, prezes Agory, fot. materiały prasoweArticle

W komunikacie giełdowym firma zaznaczyła, że uzyskany kredyt zostanie przeznaczony m.in. na „finansowanie bądź refinansowanie wydatków  akwizycyjnych oraz inwestycyjnych Grupy Agora, zgodnych ze strategią biznesową na lata 2018-2022, a także na finansowanie kapitału obrotowego i ogólnych celów korporacyjnych”.

Nie podano, które banki tworzą konsorcjum prowadzące w tej sprawie negocjacje z Agorą.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 2,1 proc. do 1,14 mld zł i 9,4 mln zł zysku netto.

Agora wykorzystała limit kredytowy na kupno udziałów Eurozetu

Swoją strategię na lata 2019-2022 Agora przedstawiła w połowie ub.r., zapowiadając m.in. do 930 mln zł na inwestycje, w tym ok. 500 mln zł na akwizycje.

We wrześniu podała, że za 4,4 mln euro kupi 25 proc. akcji czeskiej spółki ROI Hunter oferującej platformę marketingową umożliwiającą firmom z branży e-commerce promowanie i sprzedaż produktów za pośrednictwem Google’a i Facebooka. Natomiast dwa tygodnie temu wspólnie z czeską spółką SFS Ventures podpisała umowę kupna Eurozetu - za 40 proc. jego udziałów zapłaci ok. 130 mln zł, a do połowy 2022 roku będzie mogła kupić od wspólnika pozostałe.

Ponadto spółka zależna Heliosa w listopadzie ub.r. zaczęła otwierać lokale Papa Diego z potrawami meksykańskimi, a niebawem uruchomi sieć Van Dog z hot-dogami. Natomiast w zeszłym tygodniu Helios podpisał list intencyjny o współpracy przy rozwoju sieci burgerowni i foodtrucków Pasibus, zamierza zainwestować 10 mln zł w otwarcie do 40 nowych lokali tej marki.

Na koniec ub.r. Agora miała 155,4 mln zł wolnych środków finansowych, w tym 33 mln zł gotówki i jej ekwiwalentów oraz 122,4 mln zł zainwestowane w krótkoterminowe papiery wartościowe. Jednocześnie zadłużenie kredytowe firmy wyniosło 97,8 mln zł, z czego 73,2 mln zł to zadłużenie zewnętrzne Heliosa obejmujące kredyty i leasing.

Firma od kilku lat korzysta z limitu kredytowego w DNB Bank Polska. W maju 2017 roku zawarła umowę na limit wynoszący 135 mln zł, natomiast w maju ub.r. w ramach aneksu zmniejszyła ten limit do 110 mln zł, z czego 75 mln zł mogło zostać przeznaczone na akwizycje i inwestycje, a 35 mln zł na finansowanie kapitału obrotowego i inne cele korporacyjne. W związku z kupnem udziałów Eurozetu Agora wykorzystała w całości część inwestycyjną tego limitu.

Zamknięcie drukarni i zwolnienia grupowe

W minionym tygodniu Agora poinformowała, że do końca czerwca br. zamknie swoje drukarnie w Tychach i Pile, skupiając się na tej w Warszawie. W związku z tym planuje zwolnić do 153 pracowników.

Na koniec ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło 2 711 etatów, o 136 mniej niż rok wcześniej. W ub.r. na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników przeznaczono 328,7, co wobec 327,6 mln zł rok wcześnie oznacza wzrost o 0,3 proc. Dużo mocniej zwiększyły się one w pionie filmowo-książkowym (obejmującym głównie kina Helios) i reklamy zewnętrznych (Grupa AMS), natomiast zmalały w segmentach prasy, druku i internetu.

Dołącz do dyskusji: Agora negocjuje z bankami do 500 mln zł kredytu na przejęcia i inwestycje

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bal
Te pieniądze powinny trafić do braci Karnowskich, oni by je znacznie lepiej wykorzystali.
odpowiedź
User
gen. Florian Głąb-Kapuściński
Te pieniądze powinny trafić do braci Karnowskich, oni by je znacznie lepiej wykorzystali.


"Jeszcze jak".
odpowiedź
User
Jarosław
Ja cię nie mogę
odpowiedź