SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora przez dwa lata dostała 19,2 mln dywidend od Eurozetu, dopłaciła 4,1 mln zł do Goldenline

Zysk Agory z udziałów w spółkach, w których ma poniżej 50 proc. kapitału, w trzech kwartałach br. wyniósł 4,8 mln zł, dwa razy więcej niż rok wcześniej. W ciągu prawie dwóch lat Agora dostała 19,2 mln zł dywidend od Eurozetu. Za to br. firma wydała 4,1 mln zł na dokapitalizowanie Goldenline, które w ub.r. przy 6,95 mln zł przychodów miało 5,82 mln zł straty netto.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

W samym trzecim kwartale br. zysk Agory z udziałów w podmiotach rozliczanych metodą praw własności wyniósł 5,2 mln zł, wobec 0,4 mln zł rok wcześniej. Natomiast w drugim kwartale zmalał rok do roku z 2,75 do 2,54 mln zł, a w pierwszym kwartale - z 0,2 mln zł zysku do 0,2 mln zł straty.

Agora metodą praw własności klasyfikuje wyniki netto czterech podmiotów, w których ma poniżej 50 proc. udziałów: Polskie Badania Internetu (ma 16,7 proc. jej udziałów), Instytut Badań Outdooru (50 proc.), czeski ROI Hunter (23,9 proc.) i Eurozet (40 proc.).

Pierwsze trzy to duże mniejsze podmioty niż Eurozet. Dodatkowo ROI Hunter w ub.r. przy 20,91 mln zł wpływów miał 10,93 mln zł straty netto. W czeską spółkę, oferującą firmom z branży e-commerce promowanie i sprzedaż produktów poprzez Google i Facebooka, Agora zainwestowała w dwóch transzach: we wrześniu 2018 roku przejęła 13,4 proc. udziałów, a w połowie ub.r. 10,6 proc., łącznie płacąc 4,4 mln euro.

19,2 mln zł dywidend od Eurozetu

Na wzrost wyniku netto Agory z firm, w których ma poniżej 50 proc. udziałów, wpłynęły przede wszystkim rezultaty Eurozetu, co przedstawiciele zarządu Agory potwierdzili w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej.

- Udział w zysku Eurozet w obliczu epidemii okazał się wręcz spektakularny. Pozycja ta spowodowała, że strata netto, która wyniosła -7,1 mln zł, była mniejsza niż się spodziewaliśmy - skomentował Adam Zajler z DM Millennium w omówieniu wyników Agory.

Grupa kapitałowa Eurozet, do której należą Radio ZET, Antyradio, Radio Plus, Chilli ZET i Meloradio, w ub.r. osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 2,7 proc. do 206,08 mln zł oraz zysku netto z 23,1 do 23,35 mln zł. Firma zarabia głównie na reklamach radiowych i internetowych.

Agora w lutym ub.r. za 40 proc. udziałów Eurozetu zapłaciła 130,7 mln zł, równocześnie 60 proc. przejęła czeska firma SFS Ventures. W ub.r. Eurozet wypłacił swoim udziałowcom 18,05 mln zł dywidendy: 10,83 mln zł spółce SFS Ventures i 7,22 mln zł Agorze. W efekcie wynik Agory z udziałów z w podmiotach rozliczanych metodą praw własności zwiększył się w ub.r. z 0,8 mln zł straty do 4,7 mln zł zysku.

Pod koniec września br. udziałowcy Eurozetu wbrew opinii zarządu firmy zdecydowali, że zostanie im wypłacone 30 mln zł dywidendy: cały zeszłoroczny zysk netto plus 6,65 mln zł z kapitału zapasowego. Agora otrzymała 12 mln zł, a SFS Ventures - 18 mln zł.

Segment radiowy Agory, obejmujący stacje TOK FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda i Rock Radio, jest biznesem znacznie mniejszym od Eurozetu. W pierwszych trzech kwartałach br. zanotował spadek przychodów o 20 proc. do 60,5 mln zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 19,6 proc. do 54,9 mln zł jego zysk EBITDA zmalał z 12,6 do 11 mln zł.

4,1 mln zł na dokapitalizowanie Goldenline

Zupełnie inaczej wyglądają w br. przepływy finansowe Agory z inną spółką zależną - Goldenline oferującą platformę internetową o pracy. W ub.r. zanotowała 6,95 mln zł przychodów sprzedażowych i 5,82 mln zł straty netto, wobec 14,25 mln zł wpływów i 700 tys. zł straty netto w 2018 roku.

W konsekwencji na koniec ub.r. Goldenline miało ujemny kapitał własny wynoszący -3,24 mln zł, a zobowiązania krótkoterminowe spółki przekraczały jej aktywa obrotowe i 3,45 mln zł.

W styczniu br. Agora za 10 tys. zł kupiła od cypryjskiej spółki G.C. Geek Code 7,3 proc. udziałów Goldenline i obecnie jest jego jedynym właścicielem. W br. dwa razy podwyższała kapitał zakładowy Goldenline: w drugiej połowie kwietnia dopłaciła 1,32 mln zł, a w połowie września - 2,82 mln zł.

W kwietniu br. w Goldenline zrealizowano program dobrowolnych odejść (wcześniej planowano zwolnienia grupowe), w ramach którego ze spółką pożegnało się 26 osób, 80 proc. jej pracowników. Kosztowało to Agorę ok. 0,9 mln zł.

Na początku października Agora poinformowała, że Goldenline zostanie przejęte przez jej inną spółkę zależną HRLink. Firmy razem mają przygotować kompleksowe narzędzie wspierające firmy w poszukiwaniu kandydatów, ich rekrutacji i selekcji oraz onboardingu.

W trzecim kwartale br. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 34,2 proc. do 193 mln zł, a jej strata netto wg nowego standardu rachunkowego MSSF 16 pogłębiła się z 3,1 do 9 mln zł. O ponad 70 proc. zmalały wpływy kin Helios.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora przez dwa lata dostała 19,2 mln dywidend od Eurozetu, dopłaciła 4,1 mln zł do Goldenline

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jkl
ludzie agory dostali tez ostatnio nagrodę im Wojciechowskiego. Jak widac transfery wierności tez ida;)
odpowiedź
User
Felix
I właśnie po to był im potrzebny ten geszeft z Eurozetem.
odpowiedź
User
Sz
Wycisnąć z Eurozet wszystko jak z gąbki i sprzedać - super pomysł.
odpowiedź