SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora rekordowo tania na giełdzie, kurs pierwszy raz poniżej 6 zł

W środę kurs giełdowy Agory pierwszy raz w historii spółki zmalał poniżej 6 zł, w czwartek na koniec dnia wyniósł 5,96 zł. Firma w piątek poda pełne wyniki za drugi kwartał, w którym wskutek epidemii bardzo mocno ucierpiały należące do niej sieć kin Helios i zajmujący się reklamą zewnętrzną AMS.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweSiedziba Agory, fot. materiały prasowe

Cena akcji Agory w środę zmalała z 6,30 do 6,02 zł, a w trakcie sesji spadła nawet do 5,98 zł. W czwartek nastąpił dalszy spadek - w południe kurs wynosił 5,90 zł po obniżeniu się o 2 proc. Na koniec dnia kurs spadł do 5,96 zł.

Przez ostatni miesiąc cena akcji Agory zmalała o 16,2 proc., przez minione półrocze - o 24,7 proc., a przez ostatnie 12 miesięcy - o 38,3 proc. Dla porównania indeks WIG przez ostatni miesiąc stracił 6,6 proc., przez pół roku zyskał 23,7 proc., a przez 12 miesięcy stracił 15,7 proc.

Natomiast indeks WIG-Media, w którym walory Agory stanowią 12 proc., przez miniony miesiąc zanotował spadek o 5,5 proc., przez 6 miesięcy - wzrost o 12,7 proc., a przez 12 miesięcy - spadek o 7,9 proc. W indeksie WIG-Media prawie 70 proc. udziału ma Wirtualna Polska, której kurs przez 12 miesięcy zyskał 3,9 proc.

Agora o ponad miesiąc przesunęła publikację sprawozdania finansowego za drugi kwartał i całą pierwszą połowę br. Pierwotnie raport miał pojawić się 14 sierpnia, ostatecznie zostanie udostępniony w piątek 25 września.

Natomiast w drugiej połowie sierpnia Agora upubliczniła swoje wybrane szacunkowe dane z drugiego kwartału i pierwszego półrocza (szczegóły w dalszej części tekstu) pokazujące skalę negatywnego wpływu, jaki na firmę ma epidemia koronawirusa.

Przy kursie 5,90 zł kapitalizacja Agory wynosi 274,8 mln zł. Jej głównymi akcjonariuszami są OFE PZU Złota Jesień (ma walory stanowiące 17,44 proc. kapitału), Agora Holding (11,6 proc.), MDIF Media Holdings (11,5 proc.) i OFE Nationale-Nederlanden (9,61 proc.). Akcje należące do Agora Holding są uprzywilejowane na walnych zgromadzeniach, stanowią 35,36 proc. łącznej liczby głosów.

Agora od 21 lat na giełdzie

Agora zadebiutowała na warszawskiej giełdzie wiosną 1999 roku. Przez lata największą część jej przychodów i zysku zapewniała „Gazeta Wyborcza”, której sprzedaż, a tym samym udział w wynikach firmy, stopniowo maleje od ponad dekady. Jak analizowaliśmy wiosną, w pierwszym kwartale br. przychody ze sprzedaży „Gazety Wyborczej” (Agora) były już dwukrotnie wyższe niż jej wpływy reklamowe. Dzięki rozwojowi subskrypcji cyfrowej i podwyżkach cen w ub.r. wzrosły wpływy sprzedażowe „GW”, natomiast przychody z reklam zmalały mocniej, wskutek czego łączne wpływy dziennika były rekordowo niskie.

Od dekady największą część biznesu Agory stanowi przejęta w 2010 roku sieć kin Helios. Firma kilka lat temu wycofała się z rynku naziemnej telewizji cyfrowej, na którym nadawała stację Metro i była jednym z głównych akcjonariuszy Stopklatki.

Kurs giełdowy Agory na szczytowy poziom 188 zł wspiął się wiosną 2020 roku, przed pęknięciem bańki dotcomowej na rynkach kapitałowych. Potem długo utrzymywał się w przedziale kilkudziesięciu złotych, do pułapu 11-13 zł na krótko spadł wiosną 2009 roku, w kulminacji bessy po kryzysie bankowym z jesieni 2008 roku.

Kolejny spadek przyszedł kilka lat później - akcje potaniały z ok. 25 zł wiosną 2011 roku do 6,50 zł we wrześniu 2012 roku. Do ok. 6,20 zł kurs zmalał w kwietniu 2013 roku, natomiast wskutek wybuchu epidemii obsunął się z ok. 13 zł w drugiej połowie lutego do 6,40 zł 12 marca. W efekcie odbicia na rynkach kapitałowych urósł do 9,08 zł na początku lipca.

Jak Agora radzi sobie w czasie epidemii?

Według wstępnych danych grupa kapitałowa Agora w drugim kwartale br. zanotowała 129,5 mln zł przychodów sprzedażowych, 4,4 mln zł straty EBITDA i 41,1 mln zł straty netto. Firma podkreśliła, że „olbrzymi wpływ na poziom przychodów Grupy i jej wyniki finansowe miał wybuch pandemii COVID-19”.

Od początku br. Agora przeszła na nowy standard rachunkowości MSSF 16. Bez ujęcia wpływu tej zmiany jej skonsolidowana strata operacyjna w zeszłym kwartale wyniosła 44,8 mln zł, strata EBITDA - 13,4 mln zł, a strata netto - 38,1 mln zł.

W drugim kwartale ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała 269,79 mln zł wpływów sprzedażowych, 9,17 mln zł straty operacyjnej i 6,59 mln zł straty netto. Tym samym w zeszłym kwartale przychody zmalały rok do roku o 52 proc.

W całym minionym półroczu grupa kapitałowa Agora według wstępnych danych miała 419,1 mln zł wpływów sprzedażowych, 72,9 mln zł straty operacyjnej, 53,3 mln zł straty operacyjnej bez zdarzeń jednorazowych, 40,2 mln zł zysku EBITDA i 88,2 mln zł straty netto. Natomiast bez wpływu przejścia na MSSF 16 strata operacyjna wyniosła 63,2 mln zł, zysk EBITDA - 13,8 mln zł, a strata netto - 58,6 mln zł.

- Zaprezentowane wielkości mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie - zaznaczono w komunikacie, dodając, że pełne sprawozdanie za pierwszą połowę br. firma opublikuje 25 września.

Epidemia najmocniej uderzyła w Heliosa, reklamy i sprzedaż wydawnictw

W komunikacie giełdowym Agora podkreśliła, że „olbrzymi wpływ na poziom przychodów Grupy i jej wyniki finansowe miał wybuch pandemii COVID-19 i obostrzenia wprowadzone w celu zapobiegnięcia jej dalszemu rozprzestrzenianiu się”.

- Wpłynęły one w istotny sposób na poziom wszystkich kategorii przychodów Grupy. Ich najistotniejszy wpływ widoczny był w przychodach z działalności kinowej, przychodach ze sprzedaży usług reklamowych oraz w przychodach z działalności gastronomicznej oraz ze sprzedaży wydawnictw - wyliczono.

Z powodu epidemii w połowie marca zamknięte zostały kina Helios, tak samo jak wszystkie placówki kinowe w kraju. Z powrotem kina Helios otwarto w pierwszy weekend lipca. - Najbliższe miesiące będą dla kin bardzo trudne ze względu na małą liczbę hollywoodzkich premier, ale warto wznowić działalność m.in. żeby odzyskać część widzów oraz zachęcić polską branżę filmową do premier - oceniał na początku lipca prezes Heliosa i członek zarządu Agory Tomasz Jagiełło.

Wartość rynku reklamy zewnętrznej, na którym działa należąca do Agory Grupa AMS, w drugim kwartale br. zmalała rok do roku o 71 proc. do 46,5 mln zł (według danych Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej). W drugiej połowie czerwca AMS porozumiał się co do warunków kupna 92 proc. udziałów Piano Group, do której należy sieć MoveTV z ponad 900 ekranami w klubach fitness. Cenę ustalono na 15,6 mln zł, z czego AMS w lipcu ub.r. zapłacił już 6,5 mln zł.

W czerwcu Agora sprzedała firmie Auto Centrum z Krosna swoją spółkę zależną Domiporta kupioną 12 lat temu za 45 mln dolarów. - Cena transakcji pozostaje wartością nieistotną dla Grupy Agora - zaznaczyła. Jednocześnie należąca do Agory firma Helios sprzedała spółkę Foodio Concepts, właściciela sieci gastronomicznych Papa Diego i Van Dog. Miesiąc wcześniej Foodio Concepts złożyło wniosek o upadłość.

W samym pierwszym kwartale br. przychody grupy kapitałowej Agora zmalały o 6,1 proc. do 289,6 mln zł, strata netto wzrosła z 3,4 do 47,1 mln zł, a zysk EBITDA - z 37,9 do 44,6 mln zł.

7,5 mln zł odpisów, 3,6 mln zł ze sprzedaży Domiporta

W komunikacie Agora wyliczyła, że w drugim kwartale dokonała odpisów w wysokości 7,5 mln zł z tytułu utraty wartości aktywów trwałych. 6,7 mln zł tych odpisów dotyczyło spółek Domiporta (obecnie działa pod nazwą Plan D), Foodio Concepts i wartości aktywów trwałych w spółce AMS. W całym minionym półroczu odpisy wyniosły 28,9 mln zł.

Z drugiej strony Agora osiągnęła 3,6 mln zł zysku ze zbycia Domiporta (w 2008 roku kupiła tę spółkę za 45 mln dolarów), a także sfinalizowała sprzedaż za 7,1 mln zł budynku serwerowni i gruntów na warszawskim Żeraniu (0,4 mln zł z tej kwoty zaksięgowano w drugim kwartale).

Koszty zwolnień grupowych w Domiporta i programu dobrowolnych odejść w Goldenline wyniosły 1,4 mln zł. Z Goldenline w ramach programu dobrowolnych odejść w kwietniu pożegnało się 26 osób, 80 proc. zespołu spółki. Działająca w grupie Agora „Solidarność” złożyła wnioski do Państwowej Inspekcji Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy o skontrolowanie tego procesu, władze Agory nie zgadzają się z zastrzeżeniami związkowców.

Będzie rewizja strategii, priorytetem bezpieczeństwo finansowe

Pod koniec maja Agora poinformowała, że wybuch pandemii COVID-19 oraz jej długofalowe skutki dla polskiej gospodarki i grupy Agora uniemożliwią firmie do końca 2022 roku zrealizowanie celów finansowych ustalonych w strategii.

W przyjętej przez Agorę w połowie 2018 roku strategii na lata 2018-2022 założono, że w 2022 roku firma zanotuje ok. 1,6 mld zł wpływów i ok. 200 mln zł zysku EBITDA. Jeśli chodzi o przychody, to 1,31-1,36 mld zł ma pochodzić z obecnej działalności, a 290-320 mln zł z nowych projektów, a w zysku EBITDA - 155-165 mln zł ma być z bieżących biznesów, a 45-50 mln zł z nowych.

Firma zapowiedziała, że wyda do 930 mln zł na inwestycje rozwojowe, w tym do 430 mln zł na obecną działalność (po połowie na jej modernizację i na rozwój), a do 500 mln zł na nowe przedsięwzięcia. Wyznaczyła też cele dla różnych segmentów swojej działalności, m.in. wzrost liczby subskrybentów cyfrowych „Gazety Wyborczej” do 327 tys., a subskrybentów oferty podcastów TOK FM - do 30 tys.

Podkreślono, że zarząd Agory uznaje kierunki rozwoju firmy wytyczone w strategii za atrakcyjne i nie rezygnuje z ich realizacji na obecnym etapie.

- Tempo i skala działań Grupy będą jednak istotnie odmienne od zakładanych w strategii i zależne od procesu znoszenia obostrzeń sanitarnych w Polsce, dalszego przebiegu pandemii, skutków społecznych koronawirusa, rozwoju sytuacji gospodarczej oraz wpływu tych czynników na działalność Grupy Agora. Czynnikiem wpływającym na możliwość realizacji przez Grupę planów strategicznych będzie również termin powrotu do rozmów z konsorcjum banków na temat finansowania działań rozwojowych Grupy Agora - stwierdzono.

Zwrócono uwagę, że władze Agory podjęły działania oszczędnościowe i utrzymujące płynność finansową, tak żeby zapewnić firmie bezpieczeństwo finansowe do końca br. i czas na dalsze negocjacje z bankami w sprawie jej finansowania.

- Po zakończeniu kryzysu wywołanego pandemią i ustabilizowaniu się sytuacji gospodarczej zarząd spółki ponownie przeanalizuje plany rozwojowe Grupy Agora, portfel jej biznesów oraz nowe otoczenie rynkowe i na tej podstawie dokona rewizji planów strategicznych - zapowiedziano.

Zawieszona spłata kapitału kredytów

W drugiej połowie kwietnia Agora podpisała z DNB Bank Polska aneks, na mocy którego limit kredytowy w wysokości 25 mln zł będzie dostępny dla spółki do 29 września br. To kolejne przedłużenie dostępności tego limitu, poprzednie uzgodniono pod koniec grudnia ub.r., obowiązywało do końca marca

- Aneks zawiesił część dotychczasowych wymogów banku i wprowadził nowe odzwierciedlające obecną sytuację finansową spółki (czyli Agory - przyp.) m.in. co do wyniku Grupy Agora na poziomie EBITDA w drugim kwartale 2020 r., wysokości salda gotówki na koniec każdego miesiąca w okresie do 30 kwietnia 2021 r. oraz konieczność uzyskania zgody banku na wypłatę dywidendy w 2020 r. - opisano w komunikacie giełdowym Agory.

- Limit kredytowy oprocentowany jest stawką WIBOR dla jednomiesięcznych depozytów w PLN powiększoną o marżę banku. W przypadku niespłacenia w terminie określonym w umowie części lub całości wierzytelności banku, obciąży on spółkę odsetkami w wysokości stopy bazowej powiększonej o karne odsetki - dodano.

Ponadto Agora w ramach aneksu uzgodniła z DNB Bank Polska, że do końca września br. będzie spłacała tylko odsetki dwóch kredytów nieodnawialnych, natomiast zawieszona zostaje spłata rat kapitałowych. Spółka będzie musiała je uiścić w terminach ostatecznej spłaty obu kredytów.

- W rezultacie dwie raty kredytu nieodnawialnego 1 (każda w wysokości 2,1 mln zł) zostały odroczone do 1 kwietnia 2021 r., a dwie raty kredytu nieodnawialnego 2 (każda w wysokości 6,3 mln zł) zostały odroczone do 2 stycznia 2023 r. - poinformowała firma.

Pod koniec czerwca walne zgromadzenie akcjonariuszy Agory zgodnie w propozycją władz firmy zdecydowało, że 20,11 mln zł jej zeszłorocznego zysku netto zostanie przeznaczone na kapitał zapasowy. Do połowy października br. obniżono wynagrodzenie członków rady nadzorczej Agory.

Dołącz do dyskusji: Agora rekordowo tania na giełdzie, kurs pierwszy raz poniżej 6 zł

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stefan z Goeteborgu
na pohybel
odpowiedź
User
Czytelnik
..,,,wzrost liczby subskrybentów cyfrowych „Gazety Wyborczej” do 327 tys....

Jakość artykułów pisanych przez Gimbazę oraz tłumaczenie artykułów zagranicznych przy pomocy Google translator spowodowała rezygnację przeze mnie z prenumeraty cyfrowej
odpowiedź
User
Leoncio
Szkoda przyszłych emerytów, których II filar oparty jest na akcjach Agory. Zamiast Dolce Vita na Kanarach - jak obiecywali w reklamach - będzie liczenie drobniaków przed zakupami w Biedrze. Starczy na Pasztet Basi i chlebek czy będzie trzeba 2 zł pożyczyć od sąsiada?
odpowiedź