SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

AIP Seed inwestuje 100 mln złotych w europejskie startupy

Fundusz VC AIP Seed zapowiedział nowy format inwestowania w startupy. Dariusz Żuk, założyciel funduszu zamierza przeznaczyć 100 mln złotych kapitału w rozwijające się, młode firmy z obszaru Polski i Centralnej Europy. Co rok w ten sposób ma zostać dofinansowanych 30 startupów.

Dariusz Żuk, szef AIP SeedDariusz Żuk, szef AIP Seed

Założony przez Dariusza Żuka fundusz AIP Seed w ciągu ostatnich 10 lat zainwestował w ponad 110 startupów. Największe dotychczas exity to Qpony–Blix (ponad 10–krotny zwrot początkowego kapitału) czy CallPage (ponad 20–krotny zwrot początkowego kapitału).

Według funduszu obecnie każdy projekt z jego portfela wyceniany jest na kilkadziesiąt milionów złotych. Są to m.in. startupy takie jak: Glov, Sidly, Plenti, Foodsi, Emenago, Audiomagic, Saloner i Kangur.

Dariusz Żuk kreował system startupowy w Polsce. W 2004 roku zakładał Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), które powołały ponad 16 tys. startupów, stworzyły 160 tys. miejsc pracy oraz unikalny globalnie model startu i rozwoju biznesu bez rejestracji firmy.

W 2011 r. Żuk założył pierwszą w Centralnej Europie sieć coworkingową – business.link. Kilka lat później, w 2015 r. biznesmen, wraz z Rafałem Brzoską stworzył fundusz VC bValue, do którego dołączyli inni polscy przedsiębiorcy: Marian Owerko, Tomasz Misiak, Marek Dziubiński i Maciej Balsewicz. Fundusz na swoim koncie ma ponad 30 inwestycji w takie projekty, jak: Tidio, Your KAYA, Landingi i Senuto.

100 milionów na startupy

Teraz poinformowano, że fundusz zmienia swój format inwestycji i ma nowe ambicje. AIP Seed 2.0. będzie kreował globalne spółki z Polski i zamierza być pierwszym inwestorem dla najbardziej rokujących europejskich startupów. W ciągu najbliższych trzech lat na ich wsparcie fundusz przeznaczy 100 mln zł.

– Na rynku polskim stworzyliśmy 10 lat temu nową kategorię, czyli inwestycje preseedowe – zaznacza Dariusz Żuk w komunikacie. - W ciągu najbliższych trzech lat wspólnie z prywatnymi koinwestorami przeznaczymy 100 mln zł i chcemy stworzyć unikalny model w skali europejskiej. Oczywiście na naszym rynku funkcjonuje wiele funduszy VC, oceniamy natomiast, że finansowanie preseedowe jest dzisiaj bardzo potrzebne w Polsce i CEE. My inwestujemy w startup kapitał na poziomie do 1 mln zł na wczesnym etapie, gdzie de facto nie ma wielu funduszy, które wspierają młode firmy, ponieważ jest to ryzykowne i trudne. Będzie to duża wartość dla rynku, zwłaszcza że kończą nam się powoli środki unijne z tej perspektywy.

Czytaj także: 62 mln złotych dla Zowie. Pieniądze na rekrutację i rozwój

Według zapowiedzi fundusz sfinansuje rocznie ok. 30 wybranych startupów i chętnie przyjrzy się projektom wstępnie zwalidowanym na rynku. Co istotne, jako fundusz w pełni prywatny, nie jest ograniczony przez partnera publicznego, a to oznacza, że AIP Seed 2.0. będzie inwestował w całej Europie.

– Maksymalnie uprościliśmy formułę zgłaszania projektów i to nas zdecydowanie wyróżnia na rynku – podkreśla Żuk. - Każdy projekt można do nas zgłosić przez formularz na naszej stronie internetowej. Przeanalizujemy i ocenimy każdy startup w ciągu tygodnia. Kluczowy jest dla nas impakt i nowa wartość, jaką wnoszą na rynek nasze projekty. Myślenie takie towarzyszy nam od początku. Dla przykładu: dzięki Plenti używamy elektroniki zamiast jej posiadania, Foodsi ratuje kilka ton jedzenia miesięcznie, Glov daje już kobietom na całym świecie ekologiczny i prosty demakijaż, opaska Sidly ratuje zdrowie i życie seniorom, itd. Od dziesięciu lat uważamy, że startup powinien nieść nową wartość i mieć dobre liczby – dla nas to nierozłączne warunki.

Nowy model AIP Seed zakłada, że fundusz pomoże także startupom w pozyskaniu kolejnej rundy finansowania, wykorzystując swoje relacje z inwestorami VC. Fundusz bierze jednocześnie udział w kolejnych rundach finansowania swoich projektów portfelowych (follow-on). Co istotne, w odróżnieniu od funduszy z kapitałem publicznym, AIP Seed 2.0. ma możliwość finansowania dłużnego.

Czytaj także: Alphamoon dostał 10 mln zł. Pieniądze na rozwój przetwarzania dokumentów opartego o AI

Dołącz do dyskusji: AIP Seed inwestuje 100 mln złotych w europejskie startupy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl