SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Aktywa krajowych TFI wzrosły do 126,6 mld zł w marcu

Wartość aktywów pod zarządzaniem krajowych TFI wyniosły 126,6 mld zł na koniec marca, najwięcej od ponad 4 lat. W ciągu ostatniego miesiąca aktywa wzrosły o 4,8% tj. o 5,8 mld zł, podały Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analizy Online.

Aktywa krajowych TFI wzrosły do 126,6 mld zł w marcu

Wartość aktywów wyrażona we wspólnej walucie zwiększyła się w marcu o 4,2% do 30,4 mld EUR.

„Tak silny wzrost aktywów w marcu nie był jednak pochodną koniunktury na rynkach, gdyż ta niezbyt dopisywała. Dodatnie wyniki wypracowała jedynie połowa funduszy, a wypracowany zysk wyniósł zaledwie nieco ponad 120 mln zł. Pozostała część przyrostu aktywów pochodzi od wpłat klientów"- podano w raporcie.

Według szacunków Analiz Online, marcowe saldo wpłat i wypłat wyniosło ok. 5,2 mld zł. Gros tej kwoty to środki wniesione do funduszy zamkniętych aktywów niepublicznych (FIZAN) stanowiących wehikuły inwestycyjne dla wybranych inwestorów i instytucji. W efekcie aktywa zgromadzone w funduszach aktywów niepublicznych wzrosły aż o 28,8% do 17,6 mld zł, zwiększając udział w rynku do blisko 14%.

Aktywa funduszy sekurytyzacyjnych wzrosły w tym czasie o 16,5% do niemal 2,1 mld zł

Zainteresowaniem klientów cieszyły się także fundusze dostępne bez ograniczeń, które pozyskały netto ponad 1,1 mld zł, najwięcej od kwietnia 2010 roku, gdy napływ do tej części rynku TFI wyniósł 1,5 mld zł.

O pieniądze inwestorów skutecznie w marcu walczyły fundusze dłużne, do których trafiło blisko 0,9 mld zł. Dzięki temu ich aktywa przyrosły o 4,5% i na koniec miesiące warte były rekordowe 23 mld zł.

W sumie na 68 funduszy dłużnych, aktywa wzrosły w 53. W największym stopniu przyrosły aktywa zarządzane przez fundusze polskich papierów dłużnych – o 0,9 mld zł do 20,3 mld zł na koniec marca.

Aktywa funduszy długu zagranicznego wzrosły w tym czasie o 0,1 mld zł do 2,7 mld zł.

Nowe środki pozyskały w marcu także fundusze gotówkowe i pieniężne oraz absolutnej stopy zwrotu, dzięki czemu w obu segmentach dynamika zmian sięgnęła blisko 2,0%.

Cztery segmenty rynku odnotowały w marcu spadek wartości zarządzanych środków. W największym stopniu dotknął on funduszy rynku surowców. Zarówno na skutek ujemnych wyników zarządzania, jak i odpływu środków aktywa w nich zgromadzone skurczyły się aż o 8,8%, co odpowiada kwocie blisko 40 mln zł. Na koniec miesiąca zarządzały środkami wartymi 389 mln zł.

Spadek aktywów odnotowały również fundusze mieszane (o 1,3%), również na skutek słabych wyników oraz odpływu środków. W większym stopniu skurczyły się aktywa funduszy inwestujących na krajowym rynku, o 1,4% do 20,4 mld zł.

Cały czas w tym segmencie dominują fundusze stabilnego wzrostu, których aktywa warte są 10,4 mld zł.

Fundusze mieszane zagraniczne odnotowały w marcu spadek o 0,9% do 1,3 mld zł.

Mimo, iż w marcu powodzeniem wśród klientów cieszyły się fundusze akcyjne, to jednak słaba koniunktura na rynkach (indeks szerokiego rynku WIG stracił w marcu 0,7%) nie pozwoliła na zwiększenie zarządzanych środków. Spadek ich wartości był jednak nieznaczny i sięgnął 0,3%, dzięki czemu wciąż zgromadzone jest w nich ponad 24,5 mld zł. Niewielki spadek aktywów odnotowały w marcu także fundusze ochrony kapitału.

  • Więcej informacji:
  • TFI
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa krajowych TFI wzrosły do 126,6 mld zł w marcu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl