SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa OFE spadły do 193,2 mld zł

W czerwcu aktywa otwartych funduszy emerytalnych zmniejszyły swą wartość o blisko 0,3 mld zł, osiągając poziom 193,2 mld zł, o 0,2% niższy niż na koniec maja. To już trzeci spadek aktywów zanotowany od początku bieżącego roku, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Aktywa OFE spadły do 193,2 mld zł

W sumie wartość zarządzanego przez OFE majątku na koniec pierwszego półrocza była niższa od rekordowego poziomu z kwietnia bieżącego roku o około 3,3 mld zł.

"W ubiegłym miesiącu na zmianę wartości zarządzanych przez OFE środków miały wpływ 3 główne czynniki. Jeden z nich - wyniki z zarządzania - miał wpływ ujemny, gdyż zmniejszyły one wartość majątku o 3,2 mld zł. Był to najgorszy miesięczny rezultat licząc od lutego poprzedniego roku. Przyczyną były, utrzymujące się od kwietnia, spadki na GPW, związane z rozwijającym się kryzysem zadłużeniowym państw strefy euro. Indeksy WIG i WIG20 spadły w czerwcu odpowiednio o 5,2% oraz 6,7%. Dodatkowo straty poniesione przez OFE na rynku akcyjnym, pogłębiły nierentowne inwestycje na rynku długu. W wyniku dekoniunktury na rynku dłużnym, indeks IROS spadł bowiem o 0,14%"- podano w raporcie.

Analizy Online podkreślają, że na poziom aktywów funduszy emerytalnych na koniec czerwca br. dodatnio wpłynęły dwa czynniki, które jednak nie zdołały zapełnić wyrwy jaką uczyniły ujemne wyniki zarządzania. Jednym z nich były rozliczenia dodatnich przepływów, towarzyszących majowej sesji transferowej. Ze względu na techniczny charakter tej operacji w ślad za osobami, które zdecydowały się na zmianę funduszu przepłynęło między OFE aż 2,02 mld zł. Według naszych szacunków ostatnia wartość tych rozliczeń była zatem rekordowa.

"Oprócz transferów pozytywne przełożenie na stan aktywów funduszy emerytalnych miała także pula środków przekazanych przez ZUS. Dzięki niej aktywa OFE powiększyły się o prawie +1,9 mld PLN. Jest to najniższa wartość od czterech ostatnich miesięcy, do czego mógł się przyczynić spadek przeciętnego wynagrodzenia. W stosunku do kwietnia spadło ono bowiem o 1,7%" - czytamy dalej

W skali całego miesiąca spośród 14 OFE spadek wartości zarządzanych środków odnotowało 6 funduszy. Wśród nich znaleźli się jednak najwięksi gracze rynkowi, czyli Aviva OFE oraz ING OFE, co spowodowało ujemny wynik dla całego II filara.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa OFE spadły do 193,2 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl