SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa OFE wzrosły do 201,1 mld zł

Aktywa funduszy emerytalnych (OFE) wzrosły w skali miesiąca o 0,04%, tj. o 800 mln zł, do 201,1 mld zł sierpniu, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Aktywa OFE wzrosły do 201,1 mld zł

Sierpień był drugim z rzędu miesiącem, w którym powiększyła się wartość środków zgromadzonych na kontach OFE. Jest to jednak najmniejszy miesięczny wzrost wartości środków zgromadzonych w OFE w ciągu ostatnich 10 lat, czyli praktycznie od początku istnienia funduszy emerytalnych w Polsce.

Zmiana wartości aktywów wynika z oddziaływania trzech czynników. Pierwszym był przelew środków z ZUS, którego wartość wyniosła prawie 1,8 mld zł. Drugim z czynników były dodatnie wyniki z zarządzania, które zwiększyły wartość zgromadzonych aktywów o 0,4 mld zł.

Trzeci, kluczowy z punktu widzenia zmiany wartości aktywów netto czynnik, to kolejna sesja transferowa. Przy przyjętym systemie rozliczeń zmniejszyło to przejściowo aktywa netto w ostatnich dniach sierpnia.

Według szacunków Analiz Online, wartość rozliczeń transferowych była na ostatniej sesji rekordowa i wyniosła nieco ponad 2,1 mld zł.

„Wzrost kwot transferowych jest spowodowany stale rosnącą liczbą osób, które decydują się na zmianę funduszu emerytalnego, jak również coraz wyższymi wartościami oszczędności zgromadzonych na kontach emerytalnych. Techniczny aspekt ostatniego czynnika oznacza, że w pierwszym dniu września OFE aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych wzrosną skokowo o analogiczna kwotę i przekroczą 203 mld zł”- podano w raporcie.

W sierpniu większość funduszy emerytalnych zanotowała wzrost aktywów. W największym stopniu wzrosły środki zarządzane przez OFE Polsat (+0,8%) oraz OFE Pocztylion (+0,6%). W przypadku obu tych funduszy na wynik wpłynęły przede wszystkim dobre na tle konkurencji wyniki z zarządzania.

Największy spadek aktywów wykazały natomiast fundusze OFE Warta (-1,2%) oraz Aviva OFE (-0,4%), które w sierpniu wypracowały jedne z najgorszych stóp zwrotu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa OFE wzrosły do 201,1 mld zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olo
Nie tylko OFE, warto zainwestowac tez na wlasna reke, ja za calkiem oplacalne uwazam fundusze w noble, bank ma doswiadczenie i swietnie sobie radzi, a i wyniki sa juz obiecujace
odpowiedź