SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa TFI wzrosły do 105,6 mld zł w sierpniu

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych pozostały na poziomie zbliżonym do lipcowego i sięgnęły 105,61 mld zł, co oznacza wzrost o 0,4% tj. 400 mln zł, podały Analizy Online i Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Aktywa TFI wzrosły do 105,6 mld zł w sierpniu

„(…) mimo spadku głównego indeksu warszawskiego parkietu towarzystwom udało się utrzymać wartość powierzonych im środków. Stało się to głównie za sprawą dobrego miesiąca na rynku obligacji, które „uratowały” łączny wynik z zarządzania, wypracowany przez zarządzających aktywami. Rynkowi sprzyjał również dodatni bilans wpłat i wypłat, szacowany przez Analizy Online na około +0,5 mld zł. Był to zatem szesnasty z kolei miesiąc w którym TFI odnotowały pozytywny bilans przepływów”- podano w raporcie.

Liderem pod względem przyrostu aktywów w sierpniu zostały fundusze pieniężne i gotówkowe, których aktywa przekroczyły barierę 13 mld zł. Oznacza to, iż w funduszach tych ulokowana jest obecnie niemal co ósma złotówka (12,8%), czyli najwięcej od blisko 5 lat. Tak wysoki przyrost środków to zasługa napływu nowego kapitału, który z niewielkimi przerwami zasila tę grupę od wielu miesięcy.

Sierpień był również bardzo dobrym miesiącem dla funduszy dłużnych, które wzrost wartości aktywów zawdzięczają zarówno nowym wpłatom, jak i bardzo dobrej koniunkturze na rynku długu.  Wartość aktywów wzrosła o 2,3% do 16,2 mld zł na koniec sierpnia.

Miniony miesiąc niezbyt dobrze zakończył się natomiast dla dwóch największych segmentów rynku (stanowiących łącznie blisko 60% rynku), czyli dla funduszy, które w dużym stopniu inwestują na rynku akcji.

Zmniejszenie wartości aktywów zarządzanych przez fundusze akcyjne o 1,7% można więc tłumaczyć ujemnym saldem wpłat i wypłat. Aktywa funduszy mieszanych straciły w tym czasie na wartości jedynie 0,1%.

Najwyższą dynamikę zmian w sierpniu odnotowały w sumie fundusze surowcowe (+9,9%), jednak z racji niewielkich aktywów w nich zgromadzonych, kwota, która powiększyła ich wartość to zaledwie 15 mln zł.

Z segmentów zarządzających środkami wartymi mniej niż 10 mld zł, przyrost aktywów odnotowały jeszcze fundusze nieruchomości (+0,6%), dzięki aktywom pozyskanym przez nowo utworzony fundusz oraz fundusze aktywów niepublicznych (+0,3%).

Na przeciwległym biegunie znalazły się natomiast fundusze ochrony kapitału (-1,9%), które spadek aktywów mogą tłumaczyć zmianą polityki inwestycyjnej jednego z większych funduszy, który trafił w sierpniu do grupy produktów mieszanych.

Spadek wartości zarządzanych środków o podobnej skali (-1,8%) odnotowały również fundusze sekurytyzacyjne.

  • Więcej informacji:
  • TFI
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa TFI wzrosły do 105,6 mld zł w sierpniu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lucek
tfi to przyszlosc, sam mam w noble timingowy i mysle ze na lokaty dlugo sie nie skusze
odpowiedź
User
Krosta
Jasne tylko że rośnie tylko tym które stabilne wysokie wyniki inwestycyjne (patrz aviva, uni). Reszta z kiepskimi wynikami może się schować :evil:
odpowiedź