SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Aktywa TFI wzrosły do 94,8 mld zł

Wartość środków zgromadzonych w krajowych instytucjach zarządzających funduszami inwestycyjnymi wzrosła o 1,6 mld zł, tj. o 1,8% w skali miesiąca, do 94,8 mld zł na koniec stycznia, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Aktywa TFI wzrosły do 94,8 mld zł

Styczeń był jedenastym z rzędu, w którym nastąpił wzrost aktywów netto, a ich wartość powróciła do poziomu widzianego po raz ostatni latem 2008 roku.

W ujęciu walutowym wartość środków zarządzanych przez krajowe TFI zwiększyła się o 3,1% osiągając poziom 23,3 mld euro.

"Według naszych szacunków, styczniowy wzrost aktywów w 1/3 wynikał z dodatnich stóp zwrotu funduszy, zaś w 2/3 był on efektem kolejnego napływu nowych środków od klientów. Szacujemy, że styczniowe saldo wpłat i umorzeń po raz drugi z rzędu przekroczyło barierę 1 mld zł" - podano w raporcie.

Styczeń przyniósł rynkowy debiut cztery nowości, których łączne aktywa sięgnęły 25 mln zł. Na ogólny bilans wpływ miała również likwidacja dwóch funduszy (Skarbiec-Rynku Mieszkaniowego FIZ oraz KBC Byki i Niedźwiedzie FIZ), których aktywa przekraczały 110 mln zł.

Najwyższą dynamikę odnotowano w przypadku funduszy pieniężnych i gotówkowych (6,5%) oraz funduszy dłużnych (6,3%). W obu przypadkach kluczem do wzrostu aktywów w tempie przewyższającym rynkową średnią był napływ nowych środków od klientów (prawie 1 mld zł, tj. 95% łącznego salda środków wpłaconych i wycofanych z funduszy w wyniku umorzeń w styczniu)

Na kolejnych miejscach pod względem dynamiki aktywów znalazły się fundusze surowcowe (1,5%) oraz fundusze stabilnego wzrostu (1,2%). W obu przypadkach przyrosty są słabsze niż średnia dla całego rynku, co wynika głównie z udziału tych segmentów w aktywach całej branży.

Symboliczne wzrosty aktywów osiągnęły fundusze akcji oraz fundusze mieszane (odpowiednio 0,8% oraz 0,3%).

Spadki aktywów dotyczyły grup, w których dominującą rolę odgrywają fundusze zamknięte. Aktywa funduszy nieruchomości spadły o -100 mln zł, czyli o 3,8%, głównie za sprawą likwidacji funduszu zamkniętego Skarbca. Spadek aktywów o 1,2% dotyczył również grupy funduszy z ochroną kapitału - słabym wynikom towarzyszyło tu również ujemne saldo wpłat i umorzeń. Pod kreską miesiąc zakończyły również fundusze sekurytyzacyjne (-1,1%).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa TFI wzrosły do 94,8 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl