SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Naukowiec pracujący dla Cambridge Analytica pozywa Facebooka za zniszczenie wizerunku

Alexander Kogan, jeden z bohaterów afery Cambridge Analytica, zarzuca Facebookowi zniesławienie. Zdaniem naukowca, zrobiono z niego kozła ofiarnego, w czasie największego kryzysu wizerunkowego w historii Facebooka.

Article

Alexander Kogan to doktor psychologii rosyjskiego pochodzenia, który pracował dla brytyjskiego ośrodka analitycznego Cambridge Analytica (CA). Firma nielegalnie wykorzystywała dane nawet 50 milionów użytkowników Facebooka przy projektowaniu spersonalizowanych komunikatów przy kampaniach wyborczych. Z usług CA korzystał sztab Donalda Trumpa w USA oraz zwolenników brexitu w Wielkiej Brytanii.

Kogan odegrał w procederze istotną rolę - to on bowiem jako współpracownik CA zaprogramował aplikację, która ściągała dane użytkowników Facebooka, wykorzystywane później do celów reklamowych.  Quiz osobowości thisisyourdigitallife (to twoje cyfrowe życie) ludzie wypełniali, będąc w przekonaniu, że odpowiedzi posłużą tylko do celów reklamowych. Nie wyrazili zgody do komercyjnego wykorzystania swoich danych przez twórców aplikacji.

Alexander Kogan: jestem kozłem ofiarnym

Alexander Kogan twierdzi, że przedstawiciele Facebooka zrobili z niego kozła ofiarnego całej afery, mimo że doskonale wiedzieli, że CA nie ma wymaganych zgód od użytkowników na komercyjne wykorzystanie ich danych. On sam miał nalegać na stosowną klauzulę w regulaminie aplikacji.

- Alex nie skłamał, nie oszukał ich, to nie było oszustwo - powiedział, cytowany przez "New York Times" prawnik Kogana, Steve Cohen. - Facebook doskonale wiedział, co robi aplikacja, albo powinien wiedzieć. Potrzebowali kozła ofiarnego i wybrali Aleksa - dodał adwokat.

Kiedy afera wokół Cambridge Analytica wybuchła, Facebook stanął na stanowisku, że głównym winowajcą jest Kogan.  

W wersji przedstawicieli serwisu, to Kogan wprowadził ich w błąd, nie informując, do jakich faktycznie celów będą używane dane użytkowników platformy. Naukowiec miał utrzymywać, że są potrzebne tylko do badań naukowych.

Alexander Kogan oskarża teraz technologicznego giganta o zniesławienie. Nie domaga się konkretnej kwoty odszkodowania.

- W zasadzie jestem wykorzystywany jako kozioł ofiarny zarówno przez Facebooka, jak i Cambridge Analytica - mówił przed rokiem, w czasie zeznań przez brytyjską komisją parlamentarną.

Przychód Facebooka sięgnął w czwartym kwartale 2018 r. 16,91 mld dol. To o 30 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017 (12,97 mld). Firma zanotowała zysk netto w wysokości 6,88 mld, w porównaniu do 4,27 mld dol. zysku w czwartym kwartale roku 2017 (+61 proc.).

W całym 2018 r. Facebook osiągnął 55,84 mld dol. przychodu, co oznacza wzrost o 37 proc. Zysk netto wzrósł z 15,93 do 22,11 mld dol. (+39 proc.).

Dołącz do dyskusji: Naukowiec pracujący dla Cambridge Analytica pozywa Facebooka za zniszczenie wizerunku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl