SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Automaty Allegro coraz bardziej zapełnione. Allegro Pay dalej rośnie

Na koniec ub.r. działało już ponad 3,5 tys. automatów Allegro, dostarczono do nich prawie trzy razy paczek więcej niż przed rokiem. Dalsze wzrosty zanotował system płatności odroczonych Allegro Pay.

W czwartym kwartale ub.r. postawiono ok. 500 automatów paczkowych Allegro. Firma w drugiej połowie września informowała, że ich liczba przekroczyła 3 tys. W sierpniu 2022 roku działało ich 2 tys., a na koniec 2021 roku tysiąc.

Kupujący na Allegro coraz częściej wybierają dostawy do automatów (także innych operatorów) i punktów odbioru. Udział dostaw kurierskich, których realizacja kosztuje więcej, w całym ub.r. zmalał o 6,6 pkt proc., a tylko w czwartym kwartale o 7,9 pkt proc. (Allegro nie podało do jakich poziomów). W efekcie średnia kwota, którą firma dokłada do kosztów każdej dostawy (np. w przypadku tych w ramach usługi subskrypcyjnej Allegro Smart!), w ub.r. wzrosła o równe 7 proc., a o 7,5 proc. w samym czwartym kwartale.

W czwartym kwartale ub.r. liczba paczek dostarczonych do automatów Allegro była prawie trzy razy wyższa niż przed rokiem. Natomiast obroty w ramach usługi Allegro One, obejmującej też dostawy do punktów odbioru, wzrosły rok do roku 3,2-krotnie.

Dyrektor finansowy Allegro Jon Eastick w rozmowie z PAP Biznes, zapowiedział, że firma będzie stawiać kolejne automaty, ale nie poda konkretnych planów w tym zakresie. - Każda nowa maszyna musi mieć bardzo dobrą rentowność od samego początku - podkreślił.

CZYTAJ TEŻ: Allegro zaczęło oznaczać reklamowane oferty

Szybciej od Allegro w ostatnich latach swoją sieć automatów paczkowych rozwijał Orlen. Na koniec ub.r. miał 4,3 tys. maszyn.

W połowie października ub.r. miesięczny pakiet Allegro Smart! zdrożał z 10,99 do 14,99 zł, a kilka miesięcy wcześniej z usługi wycofano opcję Allegro Family. Firma nie ujawnia, ilu kupujących korzysta ze Smarta!, natomiast podkreśla w sprawozdaniu, że mimo podwyżki cen i wycofania opcji Family poziom rezygnacji z usługi pozostał niski.

Kolejny rekord Allegro Pay

Z użyciem pożyczek w ramach Allegro Pay zrealizowano w zeszłym kwartale zakupy o wartości brutto 2,6 mld zł, o 43 proc. więcej niż przed rokiem. Usługa osiągnęła kolejny rekord swoich obrotów: w trzecim kwartale wyniosły 2 mld zł, w drugim - 1,6 md, a w pierwszym - 1,76 mld. Natomiast w całym 2022 roku było to 5,5 mld zł.

W ramach Allegro Pay zrealizowano w minionym kwartale 13,3 proc. łącznej sprzedaży brutto na Allegro, wobec 11,9 proc. kwartał wcześniej.

Od lipca ub.r. przy zakupach z użyciem Allegro Pay sprzedawcy ponoszą prowizję w wysokości 0,43 proc. brutto (0,35 proc. netto) łącznej wartości zamówienia i kosztów wysyłki, przy czym maksymalnie 6,15 zł brutto (5 zł netto).

W swoim bilansie Allegro ma jedynie niewielką część pożyczek udzielonych w ramach Allegro Pay. Na koniec ub.r. było to 403 mln zł, kwartał wcześniej 290,5 mln zł, a na koniec czerwca ub.r. - 379,4 mln zł. Reszta została sprzedana Aion Bankowi.

CZYTAJ TEŻ: Podwyżki dla sprzedawców na Allegro. Zdrożeją dostawy, reklamy i prowizje

W czwartym kwartale ub.r. przychody grupy Allegro wyniosły 3,1 mld zł, o 0,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Dynamika była dużo niższa niż w pierwszych trzech kwartałach ub.r. (wpływy wzrosły wtedy o 20,7 proc.) i samym trzecim kwartale (o 4,8 proc.).

Wartość brutto sprzedaży na platformach firmy zwiększyła się rok do roku o 6,8 proc. do 16,94 mld zł. Jon Eastick zauważył, że w br. popyt konsumencki powinny podwyższyć spadek inflacji, wzrost pensji minimalnej i podwyżka 500+ do 800+. - Rok temu było więcej szukania okazji podczas zakupów online - stwierdził.

Na wyniki bieżącego kwartału negatywnie może wpłynąć to, że Wielkanoc wypada w tym roku pod koniec marca, a produkty spożywcze w mniejszym stopniu są kupowane w internecie. - Koniec kwartału będzie słaby, ale dotychczas zanotowaliśmy przyspieszenie - dodał Eastick.

Allegro spodziewa się, że wskaźnik take rate, czyli część ceny brutto produktów pobierana przy transakcji od sprzedawców w formie prowizji i opłat, w bieżącym kwartale będzie stabilny. - Z jedną zmianą, że od 29 lutego nieco podnieśliśmy stawki współfinansowania sprzedawców dla Smart. To będzie miało widoczny mały efekt całego jednego miesiąca, a w drugim kwartale będzie większy widoczny efekt - zaznaczył dyrektor finansowy firmy.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W zeszłym kwartale rentowność operacyjną i netto grupy Allegro obciążyła zapowiedziana dwa tygodnie temu obniżka wartości Grupy Mall o 629,3 mln zł, pomniejszona o 123,7 mln zł odroczonego podatku. Wiosną 2022 roku firma przejęła Mall Group za 876 mln euro i WE|DO CZ za 14 mln euro. Siedem miesięcy później dokonała odpisu w kwocie 2,293 mld zł dotyczącego wartości obu podmiotów.

Wskutek niedawnego odpisu kwartalny wynik operacyjny grupy Allegro zmalał z 372,4 mln zł zysku do 150,9 mln zł straty, a wynik netto - ze 179,6 mln zł zysku do 233,6 mln zł straty.

Po publikacji tych wyników i prognoz akcje Allegro na czwartkowej sesji giełdowej zdrożały o 1,1 proc. Przy kursie 30,68 zł kapitalizacja spółki wynosi 32,4 mld zł. Przez minione 12 miesięcy jej akcje zdrożały o 11,4 proc., mimo spadku o 7,9 proc. od początku stycznia br.

Dołącz do dyskusji: Automaty Allegro coraz bardziej zapełnione. Allegro Pay dalej rośnie

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pytanie
Dlaczego wszyscy potrafią zorganizować automaty pocztowe (InPost, DHL, Orlen, Allegro)… tylko nie Poczta Polska?
7 1
odpowiedź
User
rvb
Dlaczego wszyscy potrafią zorganizować automaty pocztowe (InPost, DHL, Orlen, Allegro)… tylko nie Poczta Polska?

PP nie potrzebuje paczkomatów, bo to "narodowa" spółka i nie musi być rentowna, wszyscy się do niej dokładamy, to po co się wysilać.
4 1
odpowiedź
User
bbb
Dlaczego wszyscy potrafią zorganizować automaty pocztowe (InPost, DHL, Orlen, Allegro)… tylko nie Poczta Polska?


przeciez rozbudowują Pocztex AUTOMAT. Fakt, że na razie skromnie, ale są!
1 0
odpowiedź