SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro z mniejszym zyskiem, przejęte firmy na większym minusie. Akcje mocno zdrożały

Według wstępnych danych w zeszłym półroczu br. Allegro osiągnęło wzrost skonsolidowanych przychodów o 69 proc. do 3,6 mld zł i spadek skorygowanego zysku EBITDA o 13,6 proc. do 947,1 mln zł. Jej rentowność pogorszyły przejęte wiosną Mall Group i WE|DO, które miały 67 mln zł straty EBITDA. Po ogłoszeniu tych wyników akcje Allegro mocno zdrożały.

Article

Wartość sprzedanych produktów (wskaźnik GMV) na platformach Allegro w pierwszej połowie br. sięgnęła 23,722 mld zł, o 18,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

W samym drugim kwartale dynamiki sprzedaży były wyższe: GMV zwiększyło się o 23,5 proc. do 12,898 mld zł, a przychody - o 69 proc. do 2,21 mld zł. Natomiast skorygowany zysk EBITDA zmalał o 13,5 proc. do 484,2 mln zł.

Wyższe wzrosty GMV i przychodów w zeszłym kwartale wynikają ze sfinalizowanego na początku kwietnia br. przejęcia Mall Group i WE|DO.

Kupione firmy w drugim kwartale zanotowały spadek rok do roku GMV o 6 proc. do 787,9 mln zł i przychodów o 10,8 proc. do 610,7 mln zł, natomiast ich skorygowana strata EBITDA pogłębiła się z 17,2 do 67,1 mln zł.

Allegro wyjdzie za granicę, działa już po czesku

- Mall jako samodzielna działalność odnotował niższy z perspektywy r/r popyt ze strony konsumentów w drugim kwartale 2022 rok, co wpłynęło zarówno na GMV, jak i na osiągane marże - wyjaśniono w komunikacie Allegro.

Firma podkreśliła, że „marże Mall historycznie ulegały sezonowej poprawie w drugiej połowie roku”. Zapowiedziała też, że zgodnie z harmonogramem kontynuuje przygotowania do uruchomienia w przyszłym roku platformy Allegro na rynkach, na których działa Mall.

Mall Group i WE|DO CZ prowadzą działalność w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Słowenii i Chorwacji. Przejęcie 100 proc. udziałów obu firm zostało sfinalizowane przez Allegro na początku kwietnia br., po uzyskaniu zgód regulatorów rynkowych. Sprzedającymi byli PPF, EC Investments i Rockaway Capital, a kwota transakcji wyniosła 867 mln euro za Mall Group i 14 mln euro za WE|DO CZ.

Allegro zapowiedziało, że platformy i spółki nowej grupy będą stopniowo integrowane, a wdrażanie strategicznych rozwiązań skierowanych do klientów rozpocznie się w całej grupie natychmiast. - Lokalni sprzedawcy mogą stać się teraz sprzedawcami międzynarodowymi, a klienci będą korzystać z możliwie najlepszych ofert. Do tej pory nie było gracza w handlu internetowym, który oferowałby tak szeroki wybór w tak konkurencyjnych cenach w całym regionie - podkreślił François Nuyts, prezes Allegro.

Z początkiem sierpnia uruchomiono wersję Allegro w języku czeskim. Natomiast z końcem czerwca zamknięto należącą do Mall Group platformę Mall.pl.

Tylko w Polsce Allegro osiągnęło w zeszłym kwartale wzrost GMV o 16 proc. do 12,11 mld zł i przychodów o 22,3 proc. do 1,6 mld zł, a skorygowany zysk EBITDA zmalał o 1,5 proc. do 551,3 mln zł.

W całym półroczu GMV zwiększyło się o 14,5 proc. do 22,934 mld zł, przychody - o 18,8 proc. do 2,993 mld zł, a skorygowany zysk EBITDA spadł o 7,4 proc. do 1,014 mld zł.

W lipcu sprzedaż ponad 20 proc. w górę

Firma podkreśliła, że jej oczekiwania co do całego br. pozostają niezmienione. W lipcu Allegro osiągnęło wzrost GMV rok do roku wynoszący dwadzieścia kilka proc. Dużo słabiej urosła sprzedaż na platformach Mall Group i WE|DO - o kilka proc.

Allegro zaznaczyło, że wzrost GMV od początku lipca „jest zgody z bieżącymi oczekiwaniami Grupy dotyczącymi GMV dla całego roku 2022”.

Firma przedstawiła na razie swoje wstępne wyniki z minionego półrocza, pełne sprawozdanie poda 29 września. - Powyższe wstępne dane zostały przygotowane wyłącznie w oparciu o aktualną najlepszą wiedzę Rady na dzień 4 sierpnia 2022 r. i mogą ulec zmianie w wyniku dalszych postępów prac nad przygotowaniem projektu skonsolidowanego sprawozdania finansowego obejmującego wyniki Mall Group a.s. oraz WE|DO CZ s.r.o. Niniejsze wstępne wyniki mogą również ulec zmianie w wyniku wewnętrznych kontroli przeprowadzanych przez Grupę lub w wyniku ustaleń przeglądu półrocznego dokonywanego przez biegłych rewidentów Grupy – zaznaczyła firma w czwartkowym komunikacie.

Allegro z własnymi automatami paczkowymi i nowym szefem

Od wiosny ub.r. Allegro rozwija swoją sieć automatów paczkowych, na koniec grudnia ub.r. miało tysiąc maszyn, w br. chce postawić kolejne 2 tys. Na początku listopada firma uruchomiła opartą na nich usługę logistyczną One Box dla kupujących.

W połowie grudniu usługa pojawiła się w kolejnych ośmiu miastach: Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Bydgoszczy, Krakowie i Katowicach. Równocześnie Allegro poinformowało, że podpisało umowy dotyczące instalowania automatów na stacjach Shell i przy sklepach Stokrotka.

Z początkiem marca Allegro podwyższyło prowizję sprzedażową w prawie wszystkich kategoriach dla sprzedawców z kontami firmowymi. Tacy sprzedawcy płacą też więcej za dostawy Pocztą Polską i UPS w ramach Allegro Standard.

Z końcem sierpnia ze stanowiskami dyrektora Allegro.eu i prezesa Allegro pożegna się Francois Nuyts, kierujący firmą od czterech lat. Obie funkcje obejmie Roy Perticucci, wcześniej związany m.in. Amazonem i europejskimi strukturami Tesco.

W pierwszym kwartale br. grupa Allegro przy wzroście przychodów o 15,1 proc. do 1,393 mld zł zanotowało spadek zysku netto z 269,6 do 166,9 mln zł, przesądziły o tym mocno rosnące wydatki na dostawy i pracowników. Firma obniżyła prognozy dotyczące swojego organicznego wzrostu w br., tłumacząc to wysoką inflacją.

Mocne odbicie kursu giełdowego Allegro

Allegro jest notowane na warszawskiej giełdzie od października 2020 roku. Jego głównymi akcjonariuszami są fundusze Cidinan i Permira, mają po 28 proc. kapitału.

W czwartek rano, po publikacji wstępnych danych, akcje firmy drożały o ponad 2 proc. Przed godz. 11 wzrost wynosił już ok. 6 proc., niedługo potem przekroczył 8 proc. Na koniec dnia wzrósł o 5,39 proc. do poziomu 26,71 zł.

Natomiast od początku br. kurs spółki stracił 32 proc., a w ciągu minionych 12 miesięcy - ok. 60 proc. Jeszcze na początku września ub.r. sięgał 70 zł, a od kwietnia utrzymuje się poniżej 30 zł, w połowie czerwca na krótko zanurkował poniżej 20 zł.

Dołącz do dyskusji: Allegro z mniejszym zyskiem, przejęte firmy na większym minusie. Akcje mocno zdrożały

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl