SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zagraniczne spółki przejęte przez Allegro z 96 mln zł straty EBITDA

Spółki Mall Group i WE|DO CZ, które z początkiem kwietnia przejęło Allegro, w roku obrotowym zakończonym 31 marca br. zanotowały 3,13 mld zł przychodów, 96 mln zł skorygowanej straty EBITDA i 619 mln zł zysku brutto.

Article

Skorygowana marża EBITDA Mall Group i WE|DO CZ w minionym roku finansowym wyniosła -2,4 proc.

W komunikacie giełdowym Allegro zaznaczyło, że będzie dodawać wyniki obu spółek do swoich sprawozdań finansowych od 1 kwietnia br.

Allegro zapłaciło 870 mln euro za Mall Group i WE|DO CZ

Umowa kupna 100 proc. udziałów Mall Group i WE|DO została podpisana przez Allegro w listopadzie ub.r., cenę ustalono na 881 mln euro. Sprzedającymi byli PPF, EC Investments i Rockaway Capital.

Kwota transakcji została oparta na wycenie Mall Group na poziomie 925 mln euro skorygowanej w wysokości 44 mln euro. Zaznaczono, że cena może zostać podniesiona o nie więcej niż 50 mln euro na podstawie realizacji określonych celów krótkoterminowych.

Transakcję sfinalizowano na początku kwietnia br., po uzyskaniu zgód organów antymonopolowych w krajach, w których działają zaangażowane w nią podmioty.

W komunikacie Allegro podano, że Mall Group została przejęta za 867 mln euro. 53 proc. kwoty sfinansowano gotówką i nowym długiem na łączną kwotę 459,5 mln euro (ok. 2.137 mln zł), a pozostałe 47 proc., czyli 407,5 mln euro (1.883,7 mln ), sfinansowano poprzez emisję 33,6 mln akcji Allegro o wartości 55,98 zł za akcję (ok. 12,11 euro za akcję).

Natomiast cena za udziały WE|DO wyniosła 14 mln euro (ok. 65,1 mln zł) w gotówce.

Allegro podało w piątek, że cena nabycia może zostać podwyższona o 50 mln euro, w przypadku realizacji przez Grupę Mall krótkoterminowych celów w roku obrotowym kończącym się 31 marca br., jednak jest to mało prawdopodobne.

Allegro wychodzi poza Polskę

- Grupa kontynuuje europejską ekspansję. Nie tak dawno temu Allegro udostępniło swoją platformę klientom i sprzedawcom z całej Unii Europejskiej, zapewniając im najwyższej klasy wygodę zakupów - przypomniał cytowany w komunikacie François Nuyts, prezes Allegro.

- Dzisiaj, razem z Grupą Mall i WE|DO, finalizujemy transakcję, która umocni pozycję powiększonej grupy jako platformy pierwszego wyboru w całej Europie Środkowo-Wschodniej i poza nią - podkreślił.

- Lokalni sprzedawcy mogą stać się teraz sprzedawcami międzynarodowymi, a klienci będą korzystać z możliwie najlepszych ofert. Do tej pory nie było gracza w handlu internetowym, który oferowałby tak szeroki wybór w tak konkurencyjnych cenach w całym regionie. To właśnie będziemy robić. Naszym celem jest zdobycie pozycji lidera w obszarze zakupów online w krajach, w których działa grupa - zapowiedział szef Allegro.

Allegro poinformowało w piątek, że platformy i spółki nowej grupy będą stopniowo integrowane, a wdrażanie strategicznych rozwiązań skierowanych do klientów rozpocznie się w całej grupie natychmiast.

Allegro inwestuje we własne automaty paczkowe

Od wiosny ub.r. Allegro rozwija swoją sieć automatów paczkowych, na koniec grudnia ub.r. miało tysiąc maszyn, w br. chce postawić kolejne 2 tys. Na początku listopada firma uruchomiła opartą na nich usługę logistyczną One Box dla kupujących.

W połowie grudniu usługa pojawiła się w kolejnych ośmiu miastach: Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Bydgoszczy, Krakowie i Katowicach. Równocześnie Allegro poinformowało, że podpisało umowy dotyczące instalowania automatów na stacjach Shell i przy sklepach Stokrotka.

Z początkiem marca Allegro podwyższyło prowizję sprzedażową w prawie wszystkich kategoriach dla sprzedawców z kontami firmowymi. Tacy sprzedawcy będą też płacili więcej za dostawy Pocztą Polską i UPS w ramach Allegro Standard.

Allegro to zdecydowanie najpopularniejsze platforma e-commerce w Polsce. Według badania Mediapanel w styczniu br. zanotowało 21,87 mln użytkowników i 73,58 proc. zasięgu.

W czwartym kwartale ub.r. Allegro osiągnęło wzrost wpływów o 23,2 proc. do 1,6 mld zł i 199,7 mln zł zysku netto. Firma prognozuje, że w latach 2022-2026 jej przychody będą rosnąć o wysokie kilkanaście proc., a skorygowana EBITDA ma być w środkowych lub wyższych rejestrach 20 proc. Pod koniec lutego poinformowano, że z Allegro odchodzi prezes i dyrektor generalny Francois Nuyts, będzie pełnił te funkcje najpóźniej od końca br.

Dołącz do dyskusji: Zagraniczne spółki przejęte przez Allegro z 96 mln zł straty EBITDA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl