SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro pozwoli szybciej rozwiązać umowę, dłuższy czas wypowiedzenia

W ramach dostosowanie swojego regulaminu do przepisów unijnych Allegro pozwoli użytkownikom rozwiązywać umowy w ciągu 15 dni, natomiast czas wypowiedzenia umowy przez platformę zostanie wydłużony z 7 do 30 dni. Firma doprecyzowała też, które dane o transakcjach sprzedawcy mają za darmo, a które mogą wykupić.

Article

W ramach zmian, które w regulaminie Allegro będą obowiązywać od 12 lipca, czas rozwiązania umowy z platformą, w przypadku gdy użytkownik nie zaakceptuje nowych warunków, zostanie skrócony z 60 do 15 dni (od dnia złożenia wypowiedzenia przez użytkownika).

Za to jeśli to Allegro wypowie umowę użytkownikowi, np. z powodu wielokrotnego naruszenia przez niego regulaminu, okres wypowiedzenia będzie wynosił 30 dni, a nie jak obecnie 7 dni.

W regulaminie wskazano, że Allegro może wprowadzić w nim zmiany Allegro bez zachowania 15-dniowego okresu wypowiedzenia oraz bez 15-dniowego obowiązku informacyjnego, aby „aby przeciwdziałać nieprzewidzianemu i bezpośredniemu zagrożeniu związanemu z ochroną usług pośrednictwa internetowego, użytkowników przed oszustwami, złośliwym oprogramowaniem, spamem, naruszeniem danych lub innymi zagrożeniami dla cyberbezpieczeństwa”, a także w sytuacji, gdy „podlega obowiązkowi prawnemu lub regulacyjnemu, na podstawie którego zobowiązana jest do zmiany regulaminu w sposób, który uniemożliwia jej dotrzymanie wyżej wymienionego 15-dniowego okresu powiadomienia”.

Jakie dane o sprzedaży Allegro może oferować odpłatnie?

Ponadto w regulaminie sprecyzowano, że Allegro na dostęp do następujących kategorii danych sprzedawcy: o ofercie (także jej treści); danych identyfikujących kupującego w ramach transakcji; danych o transakcji (takich jak m.in. metoda płatności, adres odbioru towaru, sposób dostawy, dodatkowe uwagi), może też mieć dostęp do treści wiadomości kupującego i sprzedawcy.

Z kolei użytkownik ma nieodpłatnie dostęp „do danych dotyczących dokonanych przez niego czynności w ramach Allegro, w szczególności dotyczących jakości sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem Allegro, obejmujących m. in. wartość obrotu, zrealizowane zamówienia; anulowane zamówienia; numery przesyłek uzupełnione w terminie; jaka część dostawy odbywa się w terminie -na tle wszystkich zamówień w ciągu ostatnich 30 dni, które zostały dostarczone do kupujących w terminie, jaki deklaruje Sprzedający w ofertach.; oraz informacje jak jakość sprzedaży sprzedającego wypada w porównaniu z innymi sprzedającymi na Allegro - ilu sprzedawców ma lepszą lub gorszą jakość niż sprzedający”. Natomiast na platformie Allegro Lokalnie dostępne są jedynie dane dotyczące poszczególnych zrealizowanych transakcji

Pozostałe statystyki Allegro oferuje w ramach usługi Allegro.Dane dostępnej w Abonamentach Allegro składających się z trzech pakietów: za 39, 199 i 3 tys. zł miesięcznie. W regulaminie zaznaczono, że dane są przechowywane przez Allegro także po rozwiązaniu umowy z użytkownikiem.

Możliwy arbitraż i skargi online

Zmiany zostaną wprowadzone w regulaminie Allegro, żeby dostosować go do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych, korzystających z usług pośrednictwa internetowego.

Allegro udostępni nowy formularz internetowy do składania skarg w przypadkach określonych w rozporządzeniu. Ponadto użytkownicy prowadzący działalność gospodarczą w przypadku sporu z platformą będą mogli zaproponować pomoc mediatora z Wielkopolskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Wielkopolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.

Allegro to najpopularniejszy serwis e-commerce w Polsce. Według badania Gemius/PBI w maju zanotowało 18,38 mln realnych użytkowników, 1,76 mld odsłon oraz 16 minut i 33 sekundy średniego dobowego czasu korzystania przez odwiedzającego, a aplikacja mobilna Allegro - 4,83 mln użytkowników.

Firma Allegro.pl w 2018 roku osiągnęła 1,75 mld zł przychodów, 621,5 mln zł zysku operacyjnego i 230,1 mln zł zysku netto. Na razie w elektronicznym KRS nie zamieszczono jej sprawozdania finansowego za ub.r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Allegro pozwoli szybciej rozwiązać umowę, dłuższy czas wypowiedzenia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl