SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro: wyniki Grupy Mall i WE|DO znacznie niższe od prognoz, 2,3 mld zł odpisu

Allegro dokonało niepieniężnego odpisu w kwocie 2,293 mld zł dotyczącego wartości aktywów firm Mall Group i WE|DO, przejętych wiosną br. Władze spółki przyznały, że kupiła firmy na szczycie cyklu rynkowego, natomiast wyniki finansowe obu „okazały się znacznie niższe niż pierwotnie zakładano”.

Article

Test na utratę wartości Grupy Mall i WE|DO, przeprowadzony zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości, obejmował porównanie prognozy finansowej określającej szacunkową wartość godziwą obu firm pomniejszoną o koszty doprowadzenia do sprzedaży na dzień 30 września br. z wartością bilansową aktywów Grupy Mall i WE|DO, która wyniosła 4,072 mld zł.

W efekcie grupa Allegro ujęła niepieniężny odpis z tytułu utraty wartości w kwocie 2,293 mld zł. Odpis z tytułu utraty wartości zostanie w całości przypisany do wartości firmy (Goodwill) i zostanie zaprezentowany w raporcie finansowym za trzeci kwartał, który grupa Allegro opublikuje w środę rano.

- Utrata wartości zmniejszy zysk netto Grupy w trzecim kwartale 2022 roku, natomiast nie będzie miała wpływu na wynik przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i odpisami z tytułu trwałej utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych ("EBITDA"), ani na na osiągnięte przepływy pieniężne Grupy - zaznaczyło Allegro. - To zdarzenie księgowe nie wpływa na stabilność działalności Allegro ani na priorytety biznesowe - w tym na uruchomienie platformy Allegro 3P w Czechach i na innych rynkach Mall - zapowiedziało.

Allegro przyznaje, że przepłaciło za Grupę Mall i WE|DO

Z czego wynika ten odpis? Allegro w komunikacie giełdowym zwróciło uwagę, że warunki kupna Grupy Mall i WE|DO zostały uzgodnione w listopadzie ub.r. Rada dyrektorów podkreśliła, że „zgodziła się zapłacić pełną cenę dla uzyskania kontroli nad unikatowym biznesem e-commerce, działającym na wielu rynkach, mającym ułatwić przekształcenie Allegro w firmę międzynarodową, i że z perspektywy czasu cena ta została ustalona na szczycie cyklu rynkowego, od czasu którego wiele publicznie notowanych firm z branży e-commerce straciło 50-70 proc. swojej wartości rynkowej”.

- Tymczasem z powodu inflacji i kryzysu związanego z kosztami życia wyniki finansowe Mall i WE|DO okazały się znacznie niższe niż pierwotnie zakładano. Wzrost inflacji i kosztów finansowania zewnętrznego spowodował znaczny wzrost kosztu kapitału własnego, co zmniejszyło wartość bieżącą długoterminowych przepływów pieniężnych, które zgodnie z prognozą mają być generowane dzięki wdrożeniom platformy handlowej Allegro - opisano.

Allegro zaznaczyło, że „pozostaje w pełni zaangażowana w osiągnięcie strategicznie ważnego sukcesu, jakim będzie stworzenie znaczącej platformy typu 3P marketplace na rynkach Europy Środkowej”.

- W ten sposób powstanie połączona, międzynarodowa organizacja w modelu 3P/1P z wypracowanym zestawem rozwiązań, które po udanym wprowadzeniu na każdy z kluczowych rynków Mall, będą mogły zostać wdrożone organicznie na innych rynkach w przyszłych latach, stanowiąc kluczowy czynnik przyszłego wzrostu - zapowiedziano.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

890 mln euro za Mall Group i WE|DO

Przejęcie 100 proc. udziałów firm Mall Group i WE|DO CZ - działających w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Słowenii i Chorwacji - zostało sfinalizowane przez Allegro na początku kwietnia br. Sprzedającymi byli PPF, EC Investments i Rockaway Capital, a kwota transakcji wyniosła 876 mln euro za Mall Group i 14 mln euro za WE|DO CZ.

Z końcem czerwca zamknięto należącą do Mall Group platformę Mall.pl, a na początku sierpnia Allegro uruchomiło czeską wersję językową swojej platformy.

W pierwszej połowie br. grupa Allegro przy wzroście wpływów o 18,8 proc. do 2,99 mld zł zanotowała wzrost wydatków operacyjnych o 41,2 proc., głównie wskutek o połowę wyższych kosztów dostaw. Rentowność obniżyły straty przejętych w kwietniu br. Mall Group i WE|DO CZ, w konsekwencji w drugim kwartale br. wynik netto grupy Allegro zmalał rok do roku z 259,9 mln zł zysku do 63,5 mln zł straty.

Allegro z nowym prezesem i podwyżkami opłat

Z początkiem marca Allegro podwyższyło prowizję sprzedażową w prawie wszystkich kategoriach dla sprzedawców z kontami firmowymi. Tacy sprzedawcy płacą też więcej za dostawy Pocztą Polską i UPS w ramach Allegro Standard.

Od listopada sprzedawcy niekorzystający z usługi abonamentowej na Allegro płacą dodatkowo 1 zł od każdej oferty, w której doszło do sprzedaży, a sprzedawcy z kontem zwykłym będą ponosili identyczne opłaty i prowizje jak ci z kontem firmowym.

Z początkiem listopada podwyższono opłatę pobieraną na Allegro za przesyłki produktów do Paczkomatów InPostu i związane z tym usługi dodatkowe, a także za przesyłki do punktów DPD Pickup.

Natomiast 21 listopada podwyższono roczną subskrypcję Allegro Smart! i Allegro Smart Student!, a także dolny limit ceny zakupów przy korzystaniu z tych usług.

Z końcem sierpnia ze stanowiskami dyrektora Allegro.eu i prezesa Allegro pożegnał się Francois Nuyts, kierujący firmą od czterech lat. Obie funkcje obejął Roy Perticucci, wcześniej związany m.in. Amazonem i europejskimi strukturami Tesco.

Dołącz do dyskusji: Allegro: wyniki Grupy Mall i WE|DO znacznie niższe od prognoz, 2,3 mld zł odpisu

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
swistak
turcja grecja polska
odpowiedź
User
nickname
wokol czego sie obracasz vos
odpowiedź
User
UFC on
Gdybym jako zarząd miał premię od wysokości transakcji, też brałbym w rynkowym szczycie.
odpowiedź