SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Alphamoon dostał 10 mln zł. Pieniądze na rozwój przetwarzania dokumentów opartego o AI

Polski startup Alphamoon pozyskał 10 mln złotych na rozwój narzędzi opartych o AI do automatyzacji przetwarzania dokumentów w firmach. W tej kwocie mieszczą się 4 mln zł w rundzie seed, której przewodził fundusz Sunfish Partners, przy udziale Satus Starter, oraz 6 mln zł w grantach od DIP i NCBR. Wśród klientów firmy znajdują się m.in. Santander Bank i Pekao S.A. Pozyskane środki pozwolą na dalszy rozwój technologii oraz rozwinięcie sprzedaży za granicą.

Współzałożyciele AlphamoonArticle

Alphamoon to polski startup, który automatyzuje przetwarzanie dokumentów w przedsiębiorstwach, wykorzystując sztuczną inteligencję i algorytmy przetwarzania języka naturalnego. System ma umożliwiać między innymi łatwe wydobywanie tekstu i kluczowych informacji z dokumentów takich jak rachunki, faktury i umowy.

Platforma rozwijana przez Alphamoon umożliwia też odczytywanie danych z korespondencji, co ma zastosowanie np. w rozpoznawaniu i klasyfikowaniu reklamacji, a to w konsekwencji wspiera pracę zespołów obsługi klienta.

Czytaj także: Ravensburger inwestuje 18 mln złotych w polską platformę Gamefound

Dzięki technologii Alphamoon każdy dokument staje się zbiorem danych. Można je automatycznie zapisywać w jednolity sposób w systemach CRM i ERP, i przetwarzać je zgodnie z potrzebami konkretnej firmy. Klientami polskiej spółki są średnie i duże przedsiębiorstwa, przede wszystkim z branży finansowej. Z rozwiązania Alphamoon korzystają już teraz m.in. Santander Bank, Pekao S.A., PGNiG oraz Kruk S.A.

10 mln złotych na rozwój

Teraz Alphamoon pozyskał 4 mln zł w rundzie seed, której przewodził fundusz Sunfish Partners, przy udziale Satus Starter. W połowie ub.r. spółka otrzymała też granty od Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, na łączną kwotę 5,6 mln zł. Razem z rundą pre-seed, Alphamoon pozyskał w sumie blisko 11 mln zł.

Według zapowiedzi, pozyskane środki pozwolą na zwiększenie skali sprzedaży oraz dalszy rozwój platformy i technologii. Alphamoon planuje oferować narzędzia do automatyzacji wszystkich procesów związanych z przetwarzaniem dokumentów i tekstu, począwszy od OCR, klasyfikacji i ekstrakcji danych, przez budowanie baz wiedzy i automatyczne generowanie dokumentów.

Czytaj także: Pixel Technology dostaje 17 mln złotych od NCBR. Rozwija system AI wspierający radiologów w pracy

Spółka planuje też wykorzystać środki od inwestorów, by powiększyć swój zespół. Dziś Alphamoon zatrudnia ponad 30 osób, w tym zespół specjalistów od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. W najbliższym czasie Alphamoon planuje dalszą rekrutację, przede wszystkim programistów i inżynierów specjalizujących się w testach automatycznych, oraz specjalistów od marketingu.

Założycielami Alphamoon są Adam Gonczarek, Paweł Świątek i Norbert Raus. Wcześniej rozwijali spółkę konsultingowo-usługową, specjalizującą się w rozwiązaniach AI/ML, a produkt Alphamoon powstał jako wewnętrzne narzędzie, odpowiadając na potrzebę automatyzacji procesów związanych z przetwarzaniem dokumentów w realizowanych przez spółkę projektach.

- Wszystkie przedsiębiorstwa, które osiągają pewną skalę, borykają się z dużą liczbą dokumentów, które muszą przetwarzać - zaznacza w komunikacie dr Adam Gonczarek, CTO Alphamoon. - Automatyzacja pozwala oszczędzić czas i likwiduje wąskie gardła, które blokują pracę całych zespołów. W Alphamoon stawiamy na technologię, którą nie tylko rozpoznaje tekst, klasyfikuje dokumenty i wyciąga z nich kluczowe informacje, ale także dostarcza narzędzia, które pozwalają efektywnie włączyć w ten proces użytkownika biznesowego, dając maksymalną synergię pomiędzy człowiekiem i sztuczną inteligencją.

Dołącz do dyskusji: Alphamoon dostał 10 mln zł. Pieniądze na rozwój przetwarzania dokumentów opartego o AI

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czok
Czy to ma sens? Spółka Ekipa jest warta ponad 10 razy tyle, bo chyba robi bardziej wartościowe rzeczy.
odpowiedź