SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Amazon Prime Video rozsyła do polskich użytkowników ważną informację o zmianach

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów interweniował w sprawie regulaminu jednego z globalnych serwisów streamingowych. W efekcie platforma rozesłała do polskich użytkowników e-maila „Informacja dotycząca Warunków Amazon Prime oraz Warunków korzystania z Amazon Prime Video”. Firma nie będzie stosować niektórych zapisów regulaminu. 
 

Article

W ostatnim czasie Prezes UOKiK przyjrzał się regulaminom subskrypcji różnych usług dostępnych w ramach pakietów: Amazon Prime oraz Amazon Prime Video. W obowiązujących umowach spółki: Amazon EU i Amazon Digital UK stosowały m.in. procedury, które umożliwiały jednostronną zmianę cen od nowego okresu subskrypcyjnego.  Zdaniem Prezesa UOKiK w takich przypadkach istotne warunki, w tym przede wszystkim zmieniona cena usługi, nie powinny wiązać konsumentów, jeżeli nie wyrażą świadomej zgody na przedłużenie subskrypcji na nowych warunkach.

- Od lat postulujemy, by warunki umowne uczciwie regulowały obowiązki stron umowy. W przypadku zyskujących na popularności usług subskrypcji konsumenci ufają usługodawcy i powierzają swoje dane z karty płatniczej, by regularnie móc korzystać z dostępu i opłacać swoje zobowiązania. Nie znaczy to, że od tego momentu operatorzy mogą bez ich zgody pobierać opłaty wyższe niż te, na które wcześniej konsumenci się zdecydowali – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zmiany w regulaminie Prime Video

Platforma wzięła pod uwagę zastrzeżenia polskiego urzędu i poinformowała o tym polskich subskrybentów. - W związku uwagami otrzymanymi od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów co do możliwości zakwestionowania niektórych postanowień naszych warunków Amazon Prime oraz warunków korzystania z Amazon Prime Video jako niedozwolonych, we współpracy z Urzędem dokonaliśmy przeglądu tych warunków. W stosunku do klientów będących konsumentami, którzy zapisali się do programu Amazon Prime przed 7 grudnia 2023 roku, zobowiązujemy się nie stosować, w całości lub w części, niektórych postanowień naszych dotychczasowych warunków, wymienionych poniżej. Twoje uprawnienia pozostają nienaruszone. Oznacza to, że jesteś uprawniony do działania na podstawie każdego postanowienia, które przyznaje Ci jakiekolwiek uprawnienie - wyjaśnia Prime Video.

Serwisy streamingowe chcące podwyższyć opłaty, powinny informować o tym klientów z odpowiednim wyprzedzeniem i tym samym uzyskać na to zgodę. Prime Video uchylił zapisy, które pozwalałyby na podwyżkę bez powiadomienia. -  Oferty i ceny subskrypcji (zwanych również czasami członkostwami), usług w ramach subskrypcji, zakres dostępnych subskrybowanych treści cyfrowych oraz konkretne tytuły dostępne za pośrednictwem usług subskrypcji mogą się zmieniać z upływem czasu i w zależności od lokalizacji bez powiadomienia (z wyłączeniem sytuacji, gdy wymaga tego obowiązujące prawo). O ile nie wskazano inaczej, wszelkie zmiany cen wchodzą w życie z początkiem kolejnego okresu subskrypcji.” „Dodatkowe warunki dotyczące subskrypcji (takie jak obowiązujące zasady anulowania i zwrotu kosztów) będą wskazane na stronach informacyjnych dla danej subskrypcji na głównej witrynie Usługi dla lokalizacji użytkownika, wskazanej tutaj („Rynek wideo”) - można było przeczytać w anulowanych przepisach.

Prime Video nie może pogorszyć jakości

Zrezygnowano także z punktu, który pozwalał na pogorszenie jakości oferowanych treści. - W przypadku wykrycia, że treści cyfrowe przesyłane strumieniowo do użytkownika mogą być zakłócane lub w inny sposób nieprawidłowo odtwarzane na skutek ograniczeń przepustowości lub innych czynników, możliwe jest zmniejszenie rozdzielczości i wielkości pliku treści cyfrowych przesyłanych strumieniowo w celu zapewnienia niezakłóconego oglądania. Podczas gdy dokładamy starań, aby zapewnić użytkownikom wysoką jakość oglądania, nie udzielamy żadnych gwarancji dotyczących rozdzielczości ani jakości treści cyfrowych otrzymywanych podczas przesyłania strumieniowego, nawet w przypadku uiszczenia dodatkowej opłaty za dostęp do treści w jakości HD, Ultra HD i HDR - brzmiał anulowany zapis.

Usunięto także punkt odnośnie przyczyn zmian w ofercie. - Możemy wprowadzać zmiany do niniejszych Warunków bądź usługi Prime lub dowolnych ich części w dowolnym czasie: z przyczyn prawnych bądź regulacyjnych; ze względów bezpieczeństwa; w celu usprawnienia obecnych funkcjonalności bądź dodania nowych funkcjonalności do usługi Prime; w celu odzwierciedlenia usprawnień technologicznych; w celu dokonania uzasadnionych poprawek technicznych do Usługi Prime oraz w celu zapewnienia ciągłości operacyjnej usługi Prime - głosił zapis.

Abonament za 49 zł rocznie

Subskrypcja Amazon Prime Video kosztuje 49 zł rocznie lub 10,99 zł miesięcznie. Na razie firma nie podwyższała opłat abonamentowych, chociaż na podobny ruch zdecydowała się w innych krajach europejskich. W ofercie platformy są seriale, filmy i programy. Niektóre treści można oglądać w jakości 4K.  Od kwietnia Amazon Prime Video rozwija w Polsce ofertę dodatkowych pakietów w ramach Prime Video Channels. W maju platforma zaoferowała także wypożyczalnię wideo.

W Prime Video Channels są dostępne dodatkowo płatne pakiety wideo na żądanie: FilmBox (19,99 zł miesięcznie, 14 dni próby), Dobre, bo polskie (7,99 zł miesięcznie, 7 dni próby), Film Total (7,99 zł miesięcznie, 7 dni próby), MGM (16,99 zł, 14 dni próby), Stingray Karaoke (10 zł, 7 dni próby), Ello Concerts by Stingray (10 zł, 7 dni próby), OUTtv (10 zł, 7 dni próby), Hayu (19,99 zł, 7 dni próby), Pash (14,99 zł, 14 dni próby), a od niedawna także History Play (7,99 zł, 14 dni próby) oraz Crime+Investigation Play (7,99 zł, 14 dni próby).
 

Dołącz do dyskusji: Amazon Prime Video rozsyła do polskich użytkowników ważną informację o zmianach

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jak
Nie sama subskrypcja Prime Video tyle kosztuje tylko cały Prime bo w tym jest dostawa za darmo.
11 0
odpowiedź
User
tmp
Jest jeszcze prime gaming, o czym, mam wrażenie, nawet wielu abonentów nie wie.
6 0
odpowiedź
User
jak
Czepili się tego Amazona gdzie akurat podwyżek nie było. Za 49 złotych to nawet w Indiach nie da się kupić Prime na rok. Tylko oni podobno mają dostawę w jeden dzień w kilku miastach gdzie w Polsce każda jedna moja paczka była wysyłana zza granicy i szła z tydzień i z Prime i bez.
5 1
odpowiedź