SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ambitne plany Biotonu

Bioton chce zwiększyć do ok.30% udział w rynku insuliny w Polsce w 2007 r.

Bioton chce zwiększyć swój udział w rynku insulin klasycznych w Polsce - w ujęciu ilościowym - do ok. 30% w 2007 roku z ok. 25% na koniec ubiegłego roku, dzięki 20-proc. wzrostowi sprzedaży insuliny do poziomu 1,1 mln opakowań, powiedział w poniedziałek prezes spółki Adam Wilczęga.

"Chcemy nadal zwiększać udział w rynku insulin w Polsce. Założyliśmy kolejny 20-proc. ilościowy wzrost sprzedaży insuliny ludzkiej, którą sprzedajemy pod marką Gensulin, przy dynamice na poziomie 38% w 2006 roku. To nam powinno dać jakieś 30% udziału w rynku na koniec roku" - powiedział Wilczęga podczas konferencji prasowej.

Dodał, że w spółka planuje sprzedaż 1,1 mln opakować insuliny w tym roku wobec 946 tys. opakowań sprzedanych w 2006 roku (dane własne spółki).

Sprzedaż insuliny w całym roku wzrosła do 122,2 mln zł wobec 81,8 mln zł rok wcześniej, w tym sprzedaż krajowa osiągnęła poziom 68,1 mln zł, a eksportowa 54,1 mln zł. W tym samym czasie sprzedaż antybiotyków wzrosła do 66,5 mln zł w porównaniu z 59,7 mln zł na koniec 2005 roku.

W IV kw. przychody ze sprzedaży grupy Bioton wyniosły 61,6 mln zł, zaś zysk netto sięgnał 29,5 mln zł. Rok wcześniej było to odpowiednio 48,7 mln zł i 6,4 mln zł.

W całym 2006 roku zysk netto grupy wzrósł do 96,5 mln zł i był wyższy o 188,4% w porównaniu z 2005 rokiem. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 213,9 mln zł wobec 151,6 mln zł w 2005 roku.

Na wyniki spółki w 2006 roku negatywny wpływ miało kilka czynników.

"Zakładaliśmy większą sprzedaż na rynku rosyjskim, ale proces rejestracji przedłużył się, dodatkowo wystąpiły utrudnienia w procesie certyfikacji. W drugiej połowie roku mieliśmy też do czynienie z bardzo niekorzystnym kursem dolara, co znalazło odbicie w wyższych kosztach finansowych. Ponadto skonsolidowany wynik obciążyły koszty zarządu i sprzedaży wysokości 18,6 mln zł spółki SciGen"- powiedział wiceprezes firmy Piotr Wielesik.

Po stronie przychodów Bioton zaliczył natomiast 30 mln zł zysku spółki HTL-Strefa, w której posiada 5% udziału.

Oprócz zwiększenia sprzedaży na krajowym rynku tym roku, Bioton planuje dalszą sprzedaż insuliny w przetargach lokalnych i centralnych w Rosji. W 2008 roku ruszy pełną parą fabryka form gotowych w tym kraju.

Kilka dni temu spółka Bioton-Wostok podpisała pierwszy kontrakt na dostawę rekombinowanej insuliny ludzkiej wartości 29,9 mln zł w ramach systemu DLO (federalny program refundacji, w którym wyłonieni w przetargu centralnym dystrybutorzy zawierają samodzielne umowy z producentami insuliny).

"Prowadzimy dalsze rozmowy z dwiema dużymi firmami z pierwszej piątki, jeśli chodzi o dystrybucję insuliny w Rosji. Pod koniec kwartału powinniśmy mieć już też wyniki lokalnych przetargów. Jeszcze w tym roku w nowej fabryce uruchomimy produkcję w zakresie opakowań, a w przyszłym roku ruszy pełna produkcja form gotowych" - powiedział prezes.

Prezes potwierdził, że Bioton, który posiada 29,29% udziałów w ukraińskiej spółce Indar, będącej największym graczem na rynku insuliny w tym kraju (ok. 70% udziału), chce zwiększyć zaangażowanie do 100% w pierwszej połowie tego roku.

"Być może to przejęcie nastąpi wcześniej, bo czynimy już poważne przygotowania. Dzięki niemu będziemy mieli pełny dostęp do rynku ukraińskiego i możliwość przestawienia produkcji z insuliny zwierzęcej na ludzką" - powiedział Wilczęga.

Prezes powiedział, że spółka chce przyspieszyć proces rejestracji insuliny na rynkach Azji Południowo-Wschodniej i szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby na światowym rynku.

Bioton zakończył budowę fabryki szczepionek w Izraelu. W drugiej połowie przyszłego roku powinna rozpocząć produkcję fabryka insuliny w Indiach. W I fazie jej moce produkcyjne będą wynosić 175 kg rocznie, z możliwością rozbudowy do 500 kg. Wartość inwestycji to 20 mln USD. Budowę fabryki insuliny i szczepionek spółka rozpoczęła także w Chinach i przeznaczy na tę inwestycję 25 mln USD w ciągu dwóch lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ambitne plany Biotonu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl