SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ameryka Środkowa zmierza w kierunku autorytaryzmu. Aresztowano redaktora gazety „El Periodico”

Kraje Ameryki Środkowej zmierzają ku rządom autorytarnym, a bezczynność społeczności międzynarodowej, zajętej innymi kryzysami, pozwala przywódcom w regionie naruszać wolności obywatelskie bez ograniczeń - oceniają eksperci, na których powołał się hiszpański dziennik „ABC”.

Jose Ruben Zamora, fot. YoutubeArticle

"Poważne problemy gospodarcze związane z wojną na Ukrainie, wzrost cen paliw, prognozy mówiące o recesji, a także różne sojusze polityczne, jak ten między Stanami Zjednoczonymi i Tajwanem, sprawiają, że sytuacja w innych regionach (świata) schodzi na drugi plan”- powiedział politolog nikaraguański, ekspert ds. stosunków międzynarodowych Pedro Fonseca w rozmowie z gazetą.

Ameryka Środkowa jest dotknięta największym kryzysem od dziesięcioleci. Według analityka „takiego stopnia autorytaryzmu nie było (tam) od lat 80. ubiegłego wieku, kiedy w całym regionie miały miejsce konflikty zbrojne”. Do wzrostu populizmu i ograniczania wolności obywatelskich dochodzi jego zdaniem zwłaszcza w Gwatemali, Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui, a nawet w Kostaryce, która dotąd była pod tym względem wyjątkiem”.

Aresztowano redaktora gazety „El Periodico”

W zeszłym tygodniu w Gwatemali aresztowano redaktora gazety „El Periodico” Jose Rubena Zamore, który oskarżał rząd Alejandra Giammattei o korupcję. Dziennikarz został postawiony przed sądem za rzekome pranie brudnych pieniędzy. Według Tiziano Bredy, eksperta z organizacji International Crisis Group, rząd w Gwatemali najpierw osłabił władzę sądowniczą, a teraz jego celem jest piętnująca korupcję prasa.

Nowy prezydent Kostaryki Rodrigo Chaves w ocenie specjalistów dąży do naprawienia krajowej gospodarki, jednocześnie oddalając się od poszanowania praw człowieka i wspieranych przez poprzednie rządy instytucji opieki społecznej.

Według Fonseki największe obawy budzą jednak autorytarne reżimy prezydenta Daniela Ortegi w Nikaragui i Nayiba Bukelego w Salwadorze. Odkąd na arenie politycznej Nikaragui pojawiła się partia Front Wyzwolenia Narodowego im. Sandino (FSLN), na czele której stoi Ortega, wolności w tym kraju są stale ograniczane - stwierdził. Jak powiedział, jako pierwsza prześladowań doświadczyła niezależna prasa - poprzez ataki słowne i wszczynane wobec redakcji śledztwa rzekomo mające na celu walkę z praniem brudnych pieniędzy. Od objęcia władzy przez Ortegę w 2008 r. postępuje ograniczenie wolności słowa, nasilają się brutalne ataki na media i przypadki naruszania podstawowych praw politycznych i obywatelskich społeczeństwa.

Dodatkowo Ortega prześladuje Kościół katolicki – w maju w kraju do więzienia wtrącono kilku księży i zastosowano areszt domowy wobec biskupa Rolando Alvareza za skrytykowanie zamknięcia przez władze pięciu katolickich stacji radiowych.

Z kolei w Salwadorze Nayib Bukele ogłosił stan nadzwyczajny i zawiesił konstytucyjne prawa, tłumacząc to „walką z gangami”. Do władzy doszedł w 2019 r. i od tamtej pory przejął kontrolę nad wszystkimi instytucjami państwa.

Brak jasnego stanowiska społeczności międzynarodowej wobec naruszeń praw człowieka w krajach Ameryki Środkowej stanowi zachętę dla niektórych rządów w regionie do dalszego ograniczania wolności obywatelskich - konkluduje „ABC”.

Dołącz do dyskusji: Ameryka Środkowa zmierza w kierunku autorytaryzmu. Aresztowano redaktora gazety „El Periodico”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dlg
Ciekawe rzeczy pod nosem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nie interesują się swoim kawałkiem świata? A może to im na rękę? Takie rządy mają zatrzymać migrację do Stanów?
odpowiedź
User
Krasawica
A jakie są fakty, nie spekulacje hiszpańskich mediów? W którym kraju aresztowano? Nie ma takiego kraju, jak ,,Ameryka Środkowa"? Proszę pisać na portalu dziennikarskim jak dziennikarze, a nie bajkopisarze: kto, co, gdzie, kiedy, jak - a nie cytować bajania komentatorów.

PS. I co to nas tutaj w ogóle obchodzi, jak spekulują media w Hiszpanii o swoich dawnych koloniach?
odpowiedź
User
taki jeden
A jakie są fakty, nie spekulacje hiszpańskich mediów? W którym kraju aresztowano? Nie ma takiego kraju, jak ,,Ameryka Środkowa"? Proszę pisać na portalu dziennikarskim jak dziennikarze, a nie bajkopisarze: kto, co, gdzie, kiedy, jak - a nie cytować bajania komentatorów.

PS. I co to nas tutaj w ogóle obchodzi, jak spekulują media w Hiszpanii o swoich dawnych koloniach?

Nie czytało się, to się nie wie. Ale patrząc po nicku, to czyta się zapewne tylko wytyczne od swoich zagranicznych mocodawców.
odpowiedź