SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google zmienia nazwy swojego systemu operacyjnego i wprowadza nowe logo. Android Q będzie Androidem 10

Koncern Google zapowiedział zmianę systemu nazewnictwa produkowanego przez siebie systemu operacyjnego Android. Firma zamierza zakończyć nadawanie kolejnym wersjom kodowych nazw pozostając jedynie przy numerach ułatwiających identyfikację konkretnej edycji platformy. Zgodnie z tym najnowszy Android Q otrzyma nazwę Android 10. Jednocześnie firma wprowadza odświeżone logo systemu.

Article

System operacyjny Android jest obecny na rynku od 2008 r. Platforma jest stosowana w urządzeniach mobilnych, według danych podawanych przez Google znajduje się obecnie w ponad 2,5 mld smartfonów czy tabletów na całym świecie.

Android 10 zamiast Androida Q

Teraz Google zapowiedział zmiany związane z dotychczasowym nazewnictwem Androida oraz wprowadzenie nowej identyfikacji wizualnej tej platformy.

Jak zaznacza Google do tej pory jego zespół inżynierów stosował zawsze swoje wewnętrzne nazwy, które oparte były na smakołykach lub deserach w kolejności alfabetycznej. W historii przy kolejnych wersjach Androida pojawiały się już nazwy Oreo, KitKat, Nougat czy Jelly Bean.

Według Google ta tradycja tytułowania stała się zabawną częścią corocznego udostępniania nowych wersji systemu. Ale przez lata pojawiały się też opinie, że nazwy te nie zawsze są w pełni zrozumiałe dla wszystkich członków globalnej społeczności.

- Na przykład kiedy mówiliśmy o Android Lollipop, nie dla wszystkich było jasne, że jest to kolejna po KitKat wersja systemu – podkreśla Google we wpisie na blogu. - Jeszcze trudniej jest nowym użytkownikom Androida, którzy nie zawsze znają konwencję tego nazewnictwa - ciężko im bez tej wiedzy ustalić czy na ich telefonie działa najnowsza wersja systemu. Mamy też świadomość, że ciasto (pie) nie jest we wszystkich miejscach deserem, a pianki (marshmallows), choć pyszne, nie wszędzie są popularnym przysmakiem.

Dla koncernu ważne jest, aby nazwa systemu operacyjnego była jasna i zrozumiała dla wszystkich na świecie. Dlatego następna wersja Androida przedstawiona w maju 2019 r. będzie używała numeru wersji i nazywała się po prostu Android 10.

- Uważamy, że ta zmiana uprości nazewnictwo i będzie bardziej intuicyjna dla naszych użytkowników. I choć jest wiele kuszących deserów na „Q” jesteśmy przekonani, że nadszedł czas na dokonanie tej zmiany – wyjaśnia Google.

Nowe logo

Wraz z nowym systemem oznaczeń Androida Google zapowiedział też zmianę dotyczącą logo i identyfikacji wizualnej swojego systemu.

Firma przypomina, że w 2014 r. odświeżono logo i kolor, a w br. przedstawia bardziej nowoczesny i dostępny wygląd. - Projekt logo czerpie inspiracje z najbardziej rozpoznawalnego członka społeczności, który nie jest człowiekiem - robota Androida – wyjaśnia Google. - Robot należy do całej społeczności i od dawna jest sercem Androida - symbolem zabawy i ciekawości. Teraz ma również specjalne miejsce w naszym logo.

Google podkreśla także zmianę koloru logo z zielonego na czarny. - To niewielka zmiana, ale uznaliśmy, że zielony był trudny do odczytania, szczególnie dla osób z wadami wzroku. Opracowaliśmy też nowy zestaw kombinacji kolorów, które poprawiają kontrast – tłumaczy Google.

 

Według danych z maja br. najpopularniejszą wersją Androida jest obecnie Oreo, z której korzysta 28,3 proc. użytkowników tego systemu. Na kolejnych miejscach są Nougat oraz Marshmallow.

W II kwartale 2019 roku holding Alphabet osiągnął przychody przekraczające 38,9 mld dolarów, wzrósł także kwartalny zysk netto spółki. Większość przychodów wygenerował należący do Alphabet koncern Google, który w ciągu kwartału zwiększył wpływy z reklam do poziomu ponad 32,6 mld dolarów. Akcje Alphabet w handlu posesyjnym podrożały o 8 procent.

Dołącz do dyskusji: Google zmienia nazwy swojego systemu operacyjnego i wprowadza nowe logo. Android Q będzie Androidem 10

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
Po prostu zauważyli, że się im litery kończą i lepiej zmienić już teraz, bo można zrobić prostą wymówkę xd
odpowiedź