SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Andrzej Duda krytykuje polską telewizję za nieodnotowanie jego wizyty w Chorwacji. „Ta stacja za mną nie przepada”

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Donaldem Trumpem prezydent RP Andrzej Duda wytknął jednej z telewizji, że przemilczały jego niedawną podróż do Chorwacji. - Ta stacja nie przepada za mną jako prezydentem Rzeczypospolitej, spotykam się tam z permanentną krytyką - stwierdził.

Prezydent Andrzej Duda, fot. prezydent.plArticle

Podczas konferencji amerykański dziennikarz zapytał Donalda Trumpa o jego niedawny ostry spór na Twitterze ze stacją CNN. Prezydent USA podtrzymał mocno krytyczną opinię o tej stacji, wytykając jej, że zarobiła mnóstwo pieniędzy na podawaniu nieprawdziwych informacji o nim.

Zaraz potem dziennikarz zapytał Andrzeja Dudę o planowane pod koniec ub.r. ograniczenia w pracy dziennikarzy w parlamencie (po dużych protestach zrezygnowano wprowadzenia ich). Ocenił, że partia rządząca ogranicza wolność mediów i niezależność sądu konstytucyjnego.

- Ład medialny jest rzeczą niezwykle istotną i oczywiście, kiedy popatrzymy na sytuację w Stanach Zjednoczonych i na sytuację w Polsce - w każdym przypadku można odnotować wiele patologii - odpowiedział Andrzej Duda.

Jako przykład podał analizę dwóch kanałów należących do różnych nadawców zamieszczoną niedawno w jednym z tygodników.

- Jedna z tych stacji w ogóle nie odnotowała wizyty mojej, czyli prezydenta Rzeczypospolitej, w Chorwacji - wizyty bardzo ważnej, przygotowującej szczyt trójmorza - ponieważ ta stacja nie przepada za mną jako prezydentem Rzeczypospolitej. W związku z tym spotykam się tam generalnie z permanentną krytyką - opisał Andrzej Duda. - Ale uważam, że taka jest rzeczywistość, takie są też prawa mediów - zaznaczył.

- W Polsce panuje absolutna wolność, jeśli chodzi o media - podkreślił prezydent RP. Dodał, że duże problemy były z tym za poprzednich rządów, przypominając, że w czerwcu 2014 roku prokuratorzy i funkcjonariusze ABW próbowali siłą odebrać dziennikarzom „Wprost” komputery z ujawnionymi nagraniami podsłuchanych rozmów czołowych polityków ówczesnego rządu.

- Wtedy rzeczywiście wolność mediów była zagrożona. Dzisiaj w tym zakresie jest absolutna swoboda. My niezwykle wolność mediów szanujemy i dbamy o interesy Rzeczypospolitej, dbamy o interesy Polaków - zapewnił Andrzej Duda.

W poniższym nagraniu pytanie i odpowiedź Andrzeja Dudy dotycząca mediów jest od 20:15 minuty.

W pierwszej wersji tekstu wbrew stanowi faktycznemu napisaliśmy, że stacją, o której na konferencji prasowej mówił prezydent Andrzej Duda, na pewno jest TVN. Przepraszamy za to.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej