SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Andrzej Poczobut trafił do więzienia w Mińsku, informację przekazała jego żona

Dziennikarz i współpracownik „Gazety Wyborczej”, Andrzej Poczobut, po niemal 400 dniach w więzieniu w Żodino został przeniesiony do więzienia w Mińsku. O przenosinach poinformowała wczoraj żona Poczobuta, Oksana.

Andrzej Poczobut, fot. screen z youtube'aArticle

Aktywista Związku Polaków na Białorusi, dziennikarz Andrzej Poczobut trafił do białoruskiego ciężkiego więzienia w marcu 2021 roku dwa dni po zatrzymaniu szefowej Związku, Andżeliki Borys. Zarzuty, jakie mu postawiono to podżeganie do nienawiści narodowościowej i rehabilitacja nazizmu. Białoruskie środowiska obrońców praw człowieka, władze Polski i społeczność międzynarodowa, kategorycznie uznały sprawę karną wobec przedstawicieli polskiej mniejszości za "motywowaną politycznie" i pokazową represję, która wpisuje się w falę ataków na społeczeństwo obywatelskie na Białorusi i wolność słowa.

Od chwili uwięzienia Poczobuta o jego uwolnienie apelowały środowiska propolskie na Białorusi, liczne międzynarodowe stowarzyszenia dziennikarskie a także polska dyplomacja. Polskie MSZ zaapelowało do władz Białorusi w tej sprawie po raz ostatni w marcu 2022 roku, w rocznicę zatrzymania dziennikarza.

We wtorek, 3 maja, żona Andrzeja Poczobuta, Oksana, poinformowała, że mąż został przeniesiony z więzienia w Żodino do więzienia Wołodarka w Mińsku. „Więzienie w Żodino okryte jest w Białorusi złą sławą. Osadzonych tam władza traktuje niezwykle brutalnie, są oni odizolowani od zewnętrznego świata” – informuje „Gazeta Wyborcza”. Więzienie w Mińsku ma być nieco lżejsze, choć wciąż zaliczane do tych o surowych warunkach. Wiadomość o przenosinach Poczobuta do w kilka godzin po Oksanie Poczobut podał także dziennikarz „Newsweeka”, Jacek Pawlicki.

Borys i Pratasiewicz w areszcie domowym

Pod koniec marca br. prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - po rocznym pozbawieniu wolności - opuściła więzienie i przebywa w areszcie domowym. - Niestety nie mogę państwu powiedzieć nic pozytywnego w kwestii Andrzeja Poczobuta. Choć staramy się zrobić wszystko - i nie tylko my - aby połączył się ze swoją rodziną – mówił dziennikarzom tuż po jej uwolnieniu Łukasz Jasina, rzecznik prasowy MSZ.

W areszcie domowym przebywa już także inny opozycyjny dziennikarz białoruski, Roman Pratasiewicz, uwięziony w maju 2021 roku (do aresztu domowego trafił miesiąc później). W czasie protestów na Białorusi przebywał w Polsce, był jednym z redaktorów i założycieli opozycyjnego kanału Nexta.

Dołącz do dyskusji: Andrzej Poczobut trafił do więzienia w Mińsku, informację przekazała jego żona

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl