SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Andrzej Poczobut skazany na 8 lat więzienia

Po pokazowym procesie białoruski sąd skazał działacza polskiej mniejszości i dziennikarza Andrzeja Poczobuta na karę 8 lat więzienia o zaostrzonym rygorze,

Andrzej Poczobut, fot. screen z youtube'aArticle

Wyrok wydał sędzia Dzmitryj Bubienczyk. W procesie politycznym trwającym od stycznia białoruskie władze zarzucały opozycjoniście „wzniecanie nienawiści”.

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, co oznaczało, że ani bliscy, ani media, nie mogą w nim uczestniczyć. Adwokaci nie mogą udzielać informacji na temat przebiegu postępowania.

MSZ: potępiamy wyrok na Andrzeja Poczobuta

"Potępiamy niesprawiedliwy wyrok wydany przez sąd autorytarnego państwa. Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota. Stoimy za nim i będziemy stać. Nadejdzie dzień kiedy wolny Andrzej Poczobut i białoruscy Polacy będą mogli żyć na wolnej Białorusi" - skomentował wyrok rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.

W godzinach popołudniowych Jasina przekazał również, że "w związku z haniebnym wyrokiem wydanym w Grodnie na bohaterskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta do MSZ wezwany został charge d'affaires Ambasady Republiki Białoruś w Polsce Aleksander Czasnouski".

MSZ oceniło, że trwająca od wielu lat systemowa dyskryminacja polskiej mniejszości narodowej na Białorusi została zwieńczona dziś skandalicznym wyrokiem wieloletniego więzienia dla aresztowanego niemal dwa lata temu polskiego działacza. "Nie godzimy się na wykorzystywanie mieszkających na Białorusi Polaków jako zakładników politycznych" - zaznaczono.

"Polska stanowczo i niezmiennie domaga się wywiązywania się białoruskich władz z obowiązujących zasad prawa międzynarodowego i umów dwustronnych. Apelujemy o zaprzestanie działań wymierzonych w polską mniejszość narodową. Wzywamy do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta, a także innych działaczy Związku Polaków, w tym Andżeliki Borys, oraz wszystkich pozostałych więźniów politycznych na Białorusi" - podkreśliło MSZ w komunikacie.

Szrot: wyrok ws. Poczobuta wydał sąd, który kieruje się wytycznymi politycznymi, a nie sprawiedliwością

Szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot podkreślił w rozmowie z PAP, że Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał, że Andrzej Poczobut jest niewinny i powinien zostać uwolniony. "Jakikolwiek wyrok sądu, który nie kieruje się sprawiedliwością, tylko wytycznymi politycznymi tu nic nie zmienia" - powiedział.

"Mogę jeszcze raz zaapelować do Alaksandra Łukaszenki o zwolnienie tego bohaterskiego człowieka, pana Andrzeja Poczobuta, ale obawiam się, że ten dyktator jest nieprzejednany" - dodał minister.

Szrot podkreślił, że Polska w sprawie Poczobuta robi wszystko, co możliwe; zaznaczył, że w tych działaniach uczestniczy także prezydent. "Przypomnę, że dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu pana prezydenta udało się uwolnić kilku więźniów politycznych" - zauważył minister.

Kim jest Andrzej Poczobut

Andrzej Poczobut - członek zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz, współpracujący m.in. z "Gazetą Wyborczą" i TVP Polonia, od 25 marca 2021 r., przebywa w białoruskim areszcie. Jest oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego Białorusi o „wzniecanie nienawiści” oraz wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. Groziła mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

W październiku ub.r. działacz polskiej mniejszości został przewieziony do grodzieńskiego aresztu przy więzieniu nr 1. Wcześniej Poczobut przebywał w aresztach w Żodzinie i w Mińsku.

Po rozpoczęciu procesu polskie MSZ po raz kolejny zaapelowało o uwolnienie Poczobuta i powtórzyło, że jest on niewinny, a prowadzone przeciwko niemu postępowanie jest motywowane polityczne.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych z rozczarowaniem przyjmuje informację o rozpoczęciu procesu Andrzeja Poczobuta przed białoruskim sądem w dniu 16 stycznia br. Andrzej Poczobut przebywa w areszcie od marca 2021 r., a zarzuty formułowane wobec niego są nieprawdziwe i motywowane politycznie" – podano w komunikacie MSZ.

O uwolnienie Poczobuta apelował też na arenie międzynarodowej prezydent Andrzej Duda. "Domagamy się cały czas tego uwolnienia, od samego początku. Oczywiście sprawa jest bardzo trudna, to była taka demonstracja siły ze strony reżimu Łukaszenki, to aresztowanie, uwięzienie pana Andrzej Poczobuta" - powiedział prezydent RP podczas kongresu w Davos.

Białoruskie środowiska obrońców praw człowieka, władze Polski i społeczność międzynarodowa uznały sprawy karne wobec przedstawicieli polskiej mniejszości za "motywowane politycznie" i pokazowe represje, które wpisują się w falę ataków na społeczeństwo obywatelskie na Białorusi i wolność słowa.

Dołącz do dyskusji: Andrzej Poczobut skazany na 8 lat więzienia

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Jak wyglądało zaangażowanie rządu w pomoc Poczobutowi ?
odpowiedź
User
SmutnyDzień
Powinniśmy wydalić za to paru białoruskich dyplomatów czy zamknąć im konsulaty w Białej Podlaskiej czy Białymstoku.

Nie oszukujmy się jednak. PiSowska deforma wymiaru sprawiedliwości idzie w tym samym kierunku. Kaczyńskiemu marzy się podobny pokazowy proces w stosunku do liderów polskiej demokratycznej opozycji.
odpowiedź
User
53364764765
Jak wyglądało zaangażowanie rządu w pomoc Poczobutowi ?

Wyrazy ubolewania i troska o wolność słowa w TVP
odpowiedź