SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dla posłanki PiS po atakach na dziennikarzy TVP Info repolonizacja mediów to „absolutna konieczność”

- Po ostatnich zajściach uważam, że agresja płynąca z części mediów jest argumentem za tym, że repolonizacja to absolutna konieczność - stwierdziła posłanka PiS Anna Sobecka, komentując m.in. niedawne ataki na dziennikarzy TVP Info. - Przemysł pogardy działa pełną parą - ocenia parlamentarzystka.

Anna Sobecka, fot. youtube Article

W miniony piątek reporterka i operator programu „W tyle wizji” TVP Info byli obrażali przez demonstrujących przed Sejmem. Prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział złożenie zawiadomienia na policję o tym incydencie. Natomiast w środę poseł PO Rafał Grupiński próbował wyrwać mikrofon z ręki reporterowi TVP Info Łukaszowi Sitkowi zadającemu mu pytania. Zachowanie Grupińskiego skrytykowało m.in. Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Oba incydenty były szeroko relacjonowane w TVP Info oraz programach informacyjnych TVP1 i TVP2. Opisywano je w mocno krytycznym tonie, jako przejaw agresji środowisk opozycyjnych.

W niedzielę odniosła się do tego posłanka PiS Anna Sobecka. - Po ostatnich zajściach uważam, że agresja płynąca z części mediów jest argumentem za tym, że repolonizacja to absolutna konieczność. Ataki na polityków, dziennikarzy, poziom wypowiedzi w Sejmie mają źródło w ciągłym podgrzewaniu nastrojów - stwierdziła. - Przemysł pogardy działa pełną parą - podsumowała.

Jej spis skomentowało kilku dziennikarzy. - Ok, czyli po sądach czeka nas bitwa o wolne dziennikarstwo. Niezależnie od tego, jak się skończy, to będzie czas weryfikacji. Tego, kto naprawdę jest dziennikarzem i tego, kto ma twardy kręgosłup - napisał Janusz Schwertner z Onetu. - Pełna zgoda. Proponuję repolonizację zacząć od mediów kiedyś publicznych a dziś  tzw.  narodowych. Najpilniej potrzebują - ironizował Marcin Celiński z „Liberté”.

Przepisy dotyczące dekoncentracji kapitałowej w sektorze mediów (początkowo określanej też jako repolonizacja) były zapowiadane przez różnych polityków PiS od początku br. Kilka razy mówił o nich także prezes partii Jarosław Kaczyński.

Nad projektami regulacji pracował zespół w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspierany przez ekspertów z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. We wrześniu i październiku wiceministrowie kultury Jarosław Sellin i Paweł Lewandowski informowali, że propozycje przepisów są już gotowe. - Ustawa o dekoncentracji mediów jest możliwa do przeprowadzenia w każdym momencie, resort kultury jest przygotowany. Ale czekamy na decyzję polityczną, czy ruszamy z tym tematem. A decyzji nie ma - stwierdził Sellin na początku listopada.

Paweł Lewandowski zaznaczył natomiast, że przepisy w tym zakresie będą zgodne z prawem Unii Europejskiej, ponieważ w UE obowiązuje rozporządzenie pozwalające krajom członkowskim stosować w sektorze mediów szczególne rozwiązania antymonopolowe.

Jednocześnie przedstawiciele obozu rządzącego krytykowali obecną sytuację na rynku. Paweł Lewandowski ocenił w sierpniu br., że czasopisma młodzieżowe wbrew wartościom wyznawanym w Polsce propagują  mocno liberalny światopogląd obyczajowy. - Władza według Konstytucji RP należy do obywateli, czyli do Polaków. W związku z tym ta czwarta władza - która ma bardzo duży wpływ, bo komunikuje różne rzeczy, może zmieniać nastroje społeczne - też powinna należeć do Polaków - dodał w innej wypowiedzi.

Z kolei Jarosław Kaczyński stwierdził, że nawet po wprowadzeniu przepisów o dekoncentracji większość mediów będzie nieprzychylna PiS-owi, ponieważ mają profil lewicowy. - Powinniśmy konsekwentnie wychodzić z sytuacji, w której większość mediów, a w szczególności prasy, ale nie tylko prasy w Polsce, nie należy do Polaków, nie należy do polskich firm - podkreślił prezes PiS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dla posłanki PiS po atakach na dziennikarzy TVP Info repolonizacja mediów to „absolutna konieczność”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciej konserwatywny
Nic nie rozumiem. Agresja wobec dziennikarza TVP to argument za repolonizacją? A czemu nie za podwyższeniem kwoty wolnej albo obniżeniem składek ZUS?
52 12
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Jakże głębokie i mądre słowa intelektualistki naszej przewodniej partii. Jasny związek przyczynowo skutkowy wyłożony w dwóch zdaniach. Przy okazji rozpropagowane konserwatywne wartości. Brylant intelektualny.
Dodatkowo to zafrasowane, mądre oblicze, z którego bije mądrość i blask iluminacji supranaturalistycznej.
Prawdopodobnie przemiawia przez Nią siłą wyższa.
Po prostu diament. Tylko ciut ciężki do oszlifowania.
46 12
odpowiedź
User
widz555
U pani Sobeckiej wyraźnie nastąpiło przeładowanie ilością informacji, bo TVP potrafi wstawić więcej dygresji i reminiscencji niż bieżących faktów.
Pomieszała wszystko ze wszystkim, brakuje tu tylko uszczelniania VATu i walki z dzikami i kornikiem.
40 11
odpowiedź
User
Krótko
Utożsamianie Polski i polskości z PiS-em to bałwochwalstwo i bluźnierstwo. Do spowiedzi!
41 13
odpowiedź
User
Obserwator
Repolonizacja TVP? Super, może będzie normalna telewizja
34 11
odpowiedź