SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aplikacja Kiwi spamuje i wprowadza w błąd użytkowników Facebooka, eksperci doradzają ostrożność

Społecznościowa aplikacja Kiwi zalewa użytkowników Facebooka zaproszeniami do instalacji. Twórcy programu sprytnie wprowadzają w błąd internautów, którzy chcą powstrzymać wysyłanie zaproszeń. - Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest instalowanie tylko tych aplikacji, jakich sami poszukujemy - przestrzega w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Piotr Konieczny, chief information security oficer z serwisu Niebezpiecznik.pl.

Article

Kiwi to aplikacja, która pozwala użytkownikom na wzajemne zadawanie sobie pytań dotyczących ich zainteresowań i uzyskiwanie odpowiedzi. Program pojawia się w postaci zaproszenia do instalacji od kilku dni na wielu kontach użytkowników Facebooka w Polsce. W wielu wypadkach zaproszenia te pochodzą od zaufanych znajomych, co u wielu osób korzystających z Facebooka zwiększa chęć zainstalowania i wypróbowania aplikacji.

Okazuje się jednak, że twórcy Kiwi przez sprytny zabieg sprawiają, iż aplikacja rozprzestrzenia się jak spam samodzielnie rozsyłając zaproszenia tuż po zainstalowaniu przez konkretnego użytkownika. W ostatnich dniach wielu posiadaczy kont na Facebooku alarmowało o niekontrolowanym rozprzestrzenianiu się Kiwi, wśród nich znalazł się m.in. Michał Brański, wiceprezes ds. strategii grupy Wirtualna Polska. Brański opublikował na swoim koncie wpis z przeprosinami dla znajomych, którzy otrzymali od niego zaproszenia do instalacji Kiwi. Wiceprezes grupy WP wyjaśnił też, że winę za zamieszanie ponoszą deweloperzy aplikacji, którzy w jego opinii zagrali nieczysto.

 

Przepraszam wszystkich za zaproszenia do aplikacji Kiwi (Chatous). Developerzy posłużyli się jakimś agresywnym...

Posted by Michał Brański on 25 styczeń 2016

 

Podstęp zastosowany przez twórców Kiwi polega na tym, że w opcjach aplikacji zamienili oni funkcje przycisków „Skip” i „Send” służących do obsługi zaproszeń wysyłanych przez program. Użytkownik chcący zablokować wysyłanie powiadomień do znajomych klikając na „Skip” w rzeczywistości wyraża zgodę na wysyłkę zaproszeń. Podobny zabieg pojawia się w oknie pozwalającym na usunięcie konta w Kiwi. Tutaj przyciski zostały oznaczone inaczej, niż ma to miejsce w wypadku innych aplikacji po to, by wprowadzić użytkowników w błąd i utrudnić im zlikwidowanie konta w Kiwi.

Kiwi nie jest szkodliwą w swoim działaniu aplikacją i poza spamowaniem użytkowników Facebooka zaproszeniami do instalacji nie wyrządza żadnych większych szkód, a pochodzące z niej powiadomienia można zablokować w ustawieniach konta użytkownika. Jednak przy okazji poruszenia, jakie na polskim Facebooku wywołała Kiwi Piotr Konieczny, chief information security oficer z serwisu Niebezpiecznik.pl w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl podkreśla, że wszelkie powiadomienia i zaproszenia ze strony aplikacji należy na Facebooku traktować ostrożnie.

- Dobre aplikacje facebookowe nie muszą się uciekać do "spamowania", czy też wykorzystywania mechanizmu rekomendacji - ludzie sami chcą z nich korzystać - przekonuje Piotr Konieczny. - Dlatego z dystansem należy podchodzić do każdego otrzymanego zaproszenia do instalacji czegokolwiek, nawet jeśli pochodzi ono od zaufanego znajomego. Znajomy, tak jak w przypadku Kiwi, może bowiem zupełnie nie być świadomy, że kogoś „zaprasza” - podkreśla Konieczny i jednocześnie wspomina o bardziej ogólnych regułach ostrożności, które należy stosować wobec aplikacji dostępnych w internecie.

- Podstawową zasadą bezpieczeństwa w internecie jest instalowanie tylko tych aplikacji (facebookowych, mobilnych, desktopowych), jakich sami poszukujemy i pamiętanie o tym, by szukać ich tylko na stronach internetowych producentów, a nie w różnego rodzaju agregatorach - firmy trzecie często wymagają instalacji swojego „downloadera” lub oprogramowanie którego szukamy integrują z dodatkami, takimi jak paski do przeglądarek i tym podobne niechciane i zbędne elementy - zaznacza Konieczny.

Dołącz do dyskusji: Aplikacja Kiwi spamuje i wprowadza w błąd użytkowników Facebooka, eksperci doradzają ostrożność

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
"chief information security oficer" buahahahaha... ile gwiazdek i belek ma na pagonach?
odpowiedź