SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szykuje się rewolucja. Aplikacja w końcu stanie się dowodem osobistym

Doszliśmy do przekonania, że aplikację mObywatel należy zrównać prawnie z plastikowym dowodem osobistym - poinformował sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz. Dodał, że rząd chce, aby aplikacja mObywatel mogła umożliwiać potwierdzanie tożsamości we wszystkich miejscach i sytuacjach.

Article

- W związku z rozpowszechnieniem tej aplikacji, w związku z tak dużą liczbą Polaków, którzy na co dzień z niej korzystają doszliśmy do bardzo mocnego przekonania, że należy tę aplikację zrównać na co dzień z dowodem osobistym w mocy prawnej. Chcemy, aby aplikacja mObywatel mogła nam umożliwiać potwierdzanie tożsamości we wszystkich miejscach oraz sytuacjach w naszym państwie na równi z plastikowym dowodem tożsamości, który posiadamy na co dzień w swoich portfelach - powiedział sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.

Dodał, że przygotowany został projekt ustawy, który 18 maja został wprowadzony do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów i będą przeprowadzane jego konsultacje. Zaznaczył, że w ciągu tygodnia projekt ma zostać zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

8 mln użytkowników aplikacji mObywatel

Andruszkiewicz poinformował, że obecnie z Profilu Zaufanego korzysta 14 mln Polaków, a niemal 8 mln Polaków już na co dzień korzysta także z aplikacji mObywatel, która umożliwia w wielu miejscach np. potwierdzanie tożsamości, czy korzystanie z takich dokumentów dla młodzieży jak mLegitymacja szkolna, czy mLegityymacja studencka.

- Żyjemy w czasach, w których prędzej wychodząc z domu zapomnimy portfela tradycyjnego niż smartfona i w związku z powyższym chcemy, aby obywatel miał dokumenty, które na co dzień używa w aplikacji mObywatel - mówił sekretarz stanu.

- Chcemy, aby za pośrednictwem aplikacji mObywatel można było korzystać z innych systemów teleinformatycznych, które w naszym państwie funkcjonują, żeby za pomocą mObywatela móc potwierdzić swoje dane i móc załatwiać swoje sprawy on-line - powiedział.

Podkreślił, że do aplikacji mObywatel wprowadzony zostanie szereg udogodnień, takich jak powiadomienia "push". Wyjaśnił, że na smartfonie będą się wyświetlały wiadomości przypominające o ważnym wydarzeniu, "które powinniśmy załatwić, jako obywatele". Np. jeżeli będzie się kończyła ważność polisy ubezpieczeniowej dla kierowców, to aplikacja nas o tym poinformuje, albo przypomni o upływającym terminie opłaty podatku.

mObywatel - jakie dane zawiera?

Już teraz w mObywatelu można znaleźć przede wszystkim dane, które pozwalają na potwierdzenie tożsamości - dane o imieniu lub imionach, nazwisku, numerze PESEL, dacie urodzenia, numerze dowodu osobistego, informacje o tym, jaki organ wydał dokument, datę ważności dowodu, informację o płci, imię ojca, imię matki, nazwisko rodowe matki, miejsce urodzenia, informację o obywatelstwie i miejscu zameldowania oraz zdjęcie z dowodu osobistego.

Dołącz do dyskusji: Szykuje się rewolucja. Aplikacja w końcu stanie się dowodem osobistym

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
I gdzie komentarze typu "ciemnogród"?
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
I gdzie komentarze typu "ciemnogród"?

No twój przecież się pojawił więc z czym masz problem?
odpowiedź
User
bezedura
"Proszę zastawić aplikację mObywatel przy wynajmie nart"
odpowiedź