SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ważna zmiana w App Store. Apple wymusi na producentach aplikacji możliwość usunięcia konta

Apple wprowadza kolejne zmiany w App Store. Od 31 stycznia 2022 roku producenci oprogramowania pod produkty amerykańskiego giganta technologicznego, będą musieli wprowadzić opcję usunięcia konta w aplikacjach.

iPadOS 15iPadOS 15

Apple zabiera się za porządki w swoim sklepie, równocześnie dbając o bezpieczeństwo danych użytkowników. Na swoim blogu deweloperskim firma udostępniła nowy wpis, który dotyczy bezpośrednio producentów zewnętrznych aplikacji pod systemy operacyjne Apple (iOS, macOS, iPadOS).

Apple zmienia zasady dla deweloperów zewnętrznych

Od 31 stycznia 2022 roku każde oprogramowanie dostępne w App Store będzie musiało spełniać odpowiednie kryterium. Mianowicie, każda aplikacja, która umożliwia założenie konta, a co za tym idzie, agreguje dane personalne, musi posiadać również jawną funkcję usunięcia go.

Aplikacje, które zbierają dane użytkownika, muszą uzyskać zgodę użytkownika na ich gromadzenie, nawet jeśli takie dane zostaną uznane za anonimowe w momencie gromadzenia danych lub bezpośrednio po nim. Płatne funkcje aplikacji nie mogą być zależne od tych danych ani wymagać od użytkownika udzielenia dostępu do nich - czytamy w oficjalnych i zaktualizowanych wytycznych dla producentów na blogu deweloperskim Apple.

Tego typu ruch ma w zamyśle zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę prywatności użytkowników sprzętu Apple. Oznacza to bowiem, że dostęp do danych personalnych osób korzystających z aplikacji będzie dla ich producentów bardziej ograniczony. Przede wszystkim jednak, deweloperzy nie będą mogli wykorzystywać informacji o użytkownikach po usunięciu ich kont.

Jeśli Twoja aplikacja nie zawiera istotnych funkcji związanych z kontem, musisz pozwolić korzystać z niej użytkownikom bez logowania. Jeśli Twoja aplikacja obsługuje tworzenie konta, musisz również zaoferować usunięcie konta w aplikacji. Oprogramowania nie mogą wymagać od użytkowników podania danych osobowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to bezpośrednio związane z podstawową funkcjonalnością aplikacji lub wymagane przez prawo. Jeśli podstawowe funkcje Twojej aplikacji nie są powiązane z konkretną siecią społecznościową (np. Facebook, WeChat, Weibo, Twitter itp.), musisz zapewnić do nich dostęp bez logowania lub za pośrednictwem innego mechanizmu - czytamy w dalszej części oświadczenia.

Przycisk "Zgłoś problem" wraca do App Store

Wraz z aktualizacją systemu iOS do wersji 15, w App Store pojawił się ponownie przycisk "Zgłoś problem". Jest on dostępny przy podstronach każdej aplikacji w sklepie. Dodatkowo pojawiło się nowe rozwijane menu umożliwiające zgłaszanie naruszeń w App Store, a wśród dostępnych opcji jest "Zgłoś oszustwo".

Dołącz do dyskusji: Ważna zmiana w App Store. Apple wymusi na producentach aplikacji możliwość usunięcia konta

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl