SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple: 200 nowych funkcji w iOS 5 (wideo)

Apple zaprezentowało nową wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego - iOS 5. Do platformy wprowadzono 200 nowych funkcji.

Apple: 200 nowych funkcji w iOS 5 (wideo)

Wśród nowych funkcji iOS 5 są Notification Center, iMessage, Newsstand i PC Free. System będzie także współpracować z iCloud, nową usługą z treściami w chmurze od Apple. Wystarczy, że użytkownik wpisze swoje Apple ID i poda hasło, a iCloud zintegruje się z jego aplikacjami i będzie automatycznie oraz bezprzewodowo aktualizować na bieżąco wszystkie jego maile, kontakty, kalendarze, zdjęcia, aplikacje, książki i muzykę.

Przegląd wybranych nowych funkcji iOS 5:

Notification Center oferuje nowy sposób przeglądania powiadomień, takich jak wiadomości tekstowe, nieodebrane połączenia, alarmy kalendarza, czy alarmy aplikacji. Są one dostępne w jednym miejscu, zawsze tam gdzie aktualnie jest użytkownik w iOS 5. Pojawiają się na górze ekranu, nie przerywając bieżącej aktywności użytkownika. Może on jednym ruchem uzyskać dostęp do wszystkich powiadomień, a jednym dotknięciem przejść do ich aplikacji po więcej szczegółów. Powiadomienia pojawiają się także na zablokowanym ekranie - wówczas również jednym ruchem można przejść do ich aplikacji.

Newsstand w jednym miejscu wyświetla okładki wszystkich gazet codziennych i czasopism subskrybowanych przez użytkownika. Nowa sekcja w sklepie App Store zawiera tylko tytuły oferowane w formie subskrypcji i umożliwia wyszukiwanie pozycji najpopularniejszych wśród innych użytkowników urządzeń Apple. Gdy użytkownik zdecyduje się na subskrypcję danego tytułu, jego nowe wydania będą automatycznie pojawiały się w Newsstand oraz aktualizowały w tle.

Safari. Do mobilnej przeglądarki wprowadzono funkcje: Safari Reader - na ekranie pozostawia tylko tekst z danej witryny bez żadnych dodatkowych treści (np. reklam) i dostosowuje rozmiar czcionki; Reading List - umożliwia zapisanie artykułów do przeczytania w późniejszym terminie i automatycznie daje do nich dostęp z innych urządzeń iOS; Tabbed Browsing -  służy do przełączania się między wieloma stronami internetowymi na iPadzie.

Wbudowana integracja z Twitterem. Dzięki niej wystarczy, że użytkownik raz zaloguje się do mikrobloga i może wysyłać do niego wiadomości bezpośrednio z takich aplikacji jak Photos, Camera, Safari, YouTube i Maps. Zewnętrzni deweloperzy mogą wykorzystać funkcję pojedynczego logowania w swoich aplikacjach na iOS 5.

iMessage wprowadza funkcjonalność z iPhone'a do wszystkich urządzeń iOS. Jest ona wbudowana w aplikację Messages i umożliwia przesyłanie wiadomości tekstowych, zdjęć, wideo oraz informacji o kontaktach do osoby lub grupy osób posiadających urządzenia iOS poprzez WiFi lub 3G.

Reminders - to nowa aplikacja pomagająca w zarządzaniu zadaniami, umożliwiająca tworzenie i grupowanie powiązanych zadań, a także ustawianie czasowych lub opartych na lokalizacji przypomnień.

Nowe funkcje w aplikacjach Camera i Photos dają dostęp do kamery bezpośrednio z zablokowanego ekranu i umożliwiają zrobienie zdjęcia za pomocą przycisku regulacji głośności. Wprowadzono także opcjonalne linie siatki przy robieniu zdjęcia oraz możliwość ograniczenia ustawień ostrości i ekspozycji do jednego obiektu. Aplikacja Photos pozwala na przycinanie i obracanie zdjęcia, usuwanie efektu czerwonych oczu, a także organizowanie fotografii w albumy.

PC Free - dzięki tej funkcji użytkownicy będą mogli aktywować, konfigurować i aktualizować swoje urządzenia z iOS 5 bez potrzeby podłączania ich do komputera. Z kolei funkcja Wi-Fi Sync w iOS 5 przesyła i tworzy kopie zapasowe treści z wykorzystaniem protokołu SSL, a także bezprzewodowo synchronizuje zakupione treści z urządzenia do biblioteki iTunes użytkownika.

Game Center zostało wzbogacone o możliwość dodawania zdjęć do profilu, kupowania nowych gier bezpośrednio w aplikacji, a także nowe sposoby wyszukiwania znajomych i gier.

AirPlay Mirroring - funkcja służąca do bezprzewodowego wyświetlania czynności wykonywanych na iPadzie 2 na ekranie telewizora HD poprzez Apple TV.

iOS 5 będzie dostępny dla wszystkich użytkowników telefonów iPhone 4 i iPhone 3GS, tabletów iPad i iPad 2 oraz odtwarzaczy iPod touch (3. i 4. generacji) jesienią tego roku jako darmowa aktualizacja oprogramowania. Wersję beta systemu wraz z zestawem SDK ze strony developer.apple.com mogą już pobierać członkowie iOS Developer Program.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apple: 200 nowych funkcji w iOS 5 (wideo)

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
nic specjalnego
odpowiedź
User
sarevok
To chyba zależy czy ma się Appla czy nie - jeśli tak, to wiadomo - jest się z czego cieszyć. Jeśli nie - to trudno się cieszyć rozwiązaniami, które od dawna są już stosowane w innych systemach.
Ciekawy przegląd nowych funkcji jest tutaj: [url]http://bit.ly/ngod1n[/url]
odpowiedź
User
sarevok
To chyba zależy czy ma się Appla czy nie - jeśli tak, to wiadomo - jest się z czego cieszyć. Jeśli nie - to trudno się cieszyć rozwiązaniami, które od dawna są już stosowane w innych systemach.
Ciekawy przegląd nowych funkcji jest tutaj: [url]http://bit.ly/ngod1n[/url]
odpowiedź